САБАҚ: 3
|
Мектеп:
|
Мерзімі:
|
Мұғалім:
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар: 0
|
Бөлім
|
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
|
Сабақтың тақырыбы
|
"Кенесары – Наурызбай" поэмасының кейіпкерлер бейнесі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушы
Шығарма кейіпкерлерінің бейнесін танытатын жолдарды анықтайды;
Көптеген оқушы
Жырдан дәлел келтіре отырып, кейіпкерге мінездеме береді;
Кейбір оқушы
Кейіпкерлер жүйесін, автор көзқарасын анықтайды;
|
Бағалау критерийі
|
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану, талдау
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән лексикасы және терминалогия: тарихи жыр, батырлық эпос үлгісі, ұлт-азаттық көтеріліс, автор көзқарасы, кейіпкерлер жүйесі, кейіпкер бейнесі
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:
Автордың идеялық нысанасы, көзқарасы…
Автордың шығармадағы оқиғаларға көзқарасы, кейіпкерлерге қатынасы...
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)
|
Алдыңғы сабақта
|
шығармадағы автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасалды.
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен
5 топқа бөлінеді.
Бұл заттардың кімге тән екенін анықтау және атауларын, не үшін қолданылатынын анықтату.
Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады.
|
«Мозайка» әдісімен
5 топқа бөлінеді.
Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады.
|
Бағалау критерийлері
Махамбеттің күйі ойналып тұрады.
ҚБ
|
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма
Шығарма кейіпкерлерінің бейнесін танытатын жолдармен таныса отырып, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып шығыңыз.
Кенесары ____ __________,
Ел ішінде ____ __________.
Қашқан босқын жиылып,
Өз алдына қол болды.
Кенесары, Наурызбай
_________ __________ аңқылдап,
Жауды үркітіп қашырды,
____ _______________ жарқылдап.
Салатұғын алдыма
Бұғыбай басшы ____ ______.
Әдіре қалғыр Алатау,
Асуға қиын ______ _______.
____ _____________ бұлтиған,
Көк дөнен ат астында.
Камзол ішік құнтиған,
___ ______________ басында.
Керұғлыға бергісіз
_______ __________ қасында.
Сол уақытта Наурызбай
___________ ______ жасында.
Кері байланыс
Тақтадан көрсетілген дұрыс нұсқасымен өз жауаптарыңызды тексеріңіз.
Анықталған сөздер арқылы кейіпкерлерді сипаттаңыз.
Жұмыс барысында қиналған тұсымыз бар ма? Неліктен?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
*көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
|
* Шығарма кейіпкерлерінің бейнесін танытатын жолдармен таныса отырып, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазады, қорғайды.
|
Тапсырма. Топтық жұмыс
Жырдан дәлел келтіре отырып, кейіпкерлер жүйесін анықтаңыз.
(Топтар тақтаға ілінген тапсырмаларды өзара ақылдасып таңдайды.)
1-топ
Кенесары бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз.
2-топ
Наурызбай бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз.
3-топ
Ағыбай бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз.
4-топ
Науан бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз.
5-топ
Сол замандағы батырлар бейнесін танытатын үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерлерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтаңыз.
Топтық бағалау
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
*көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
|
* Әр кейіпкерге үзінділерден дәлелдер келтіру арқылы кейіпкерге мінездеме беріп, автор көзқарасын анықтайды;
|
Ж
Тапсырма
Кестені толтырып, кейіпкер бейнесін талдаңыз.
Шығармадан үзінді
|
Кейіпкер
|
Кейіпкер бейнесі
|
|
|
|
Бірін-бірі бағалау
Оң жағыңызда отырған оқушының жұмысын тексеріп, комментарий жазыңыз.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
*көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
|
* кейіпкерді анықтайды;
*Кейіпкер бейнесін жазады;
|
|
Жеке жұмыс жүргізіледі.
Оқушылар топпен орындайды
Жеке жұмыс орындайды
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
парақшалар
http://kerey.kz/?p=5889
|
2 минут
|
«Кенесары, Наурызбай» жыры туралы
2 ақпарат –
1 пікір –
|
|