4.1.1.6 санның бөлігі, бөлшек ұғымын ажырату;
4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
Барлығы: Көшбасшының қасиеттерін және қандай болатынын біледі
Көпшілігі: Көшбасшының жеке қасиеттерін анықтап, талдайды.
Кейбірі: Көшбашынық тұлғалық қасиетін саралап, топтық тапсырмалар орындау арқылы көшбасшыны анықтайды, оның топ алдындағы міндеттерін талдайды
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі (уақыты)
Педагог әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Кіріспе-мотивациялық кезең. Мұғалімнің сәлемдесуі. Сабақта қолайлы психологиялық жағдай құру.
«Айна» әдісі
Бүгінгі сабаққа білімді де зерек оқушылар жиналған екен. Бірақ менің қолымда ең алғырда, білімді оқушының суреті бар. Сіздер ол оқушының қандай екенін көргіңіз келеме?
Бүгін біз сіздермен ерекше саяхатқа шығатын боламыз. «Білім поезды» арқылы «Бөлшектер» аралына саяхатқа шығамыз.
Оқушылардың сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп алайық. Менің қолымда екі түрлі карточка бар. Қанекей бір картчкадан таңдайыз.
Топ – жасыл
Топ қызыл
1 - тапсырма. (өткенді еске түсіру) «Миға шабуыл» әдісі Кез келген оқушы мектеп кеңесінің мүшесі б
4.1.1.6 санның бөлігі, бөлшек ұғымын ажырату; 4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
Барлығы: Заттарды бөлшектерге бөле алады. Көрнекілік арқылы бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыра алады. Көпшілігі: Алымдары бірдей және бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырады. Кейбірі: Бүтіннен бөлшектерді анықтап, алымдары және бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырады.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі (уақыты)
Педагог әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Кіріспе-мотивациялық кезең. Мұғалімнің сәлемдесуі. Сабақта қолайлы психологиялық жағдай құру. «Айна» әдісі Бүгінгі сабаққа білімді де зерек оқушылар жиналған екен. Бірақ менің қолымда ең алғырда, білімді оқушының суреті бар. Сіздер ол оқушының қандай екенін көргіңіз келеме? Бүгін біз сіздермен ерекше саяхатқа шығатын боламыз. «Білім поезды» арқылы «Бөлшектер» аралына саяхатқа шығамыз.
Оқушылардың сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп алайық. Менің қолымда екі түрлі карточка бар. Қанекей бір картчкадан таңдайыз. Топ – жасыл
Топ қызыл
1 - тапсырма. (өткенді еске түсіру) «Миға шабуыл» әдісі Әлия мен Болат сыныпта сауалнама жүргізді. Диаграммада берілген мәліметтер бойынша теңсіздік құрастыр және жаз. Операциялық-танымдық кезең. Жаңа материалды зерттеу. Оқулық бойынша жұмыс. 2- тапсырма. А) Берілген суреттердің қай бөлігі боялғанын жаз. Ә) сан сәулесіндегі бірлік кесіндіге қара. Ол неше бөлікке бөлінген? Қайсысы үлкен? Есіңде сақта! Бөлімі бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы кем болса, сол бөлшек кіші болады. №3-есеп. (Топтық жұмыс) Тіктөртбұрыштың боялған және боялмаған бөліктерін көрсететін бөлшектер жаз. Теңсіздік құр. №4-есеп. «Пицца» әдісі (Өзіндік жұмыс) Алияның питцаларды неше бөлшекке бөлгендігін жаз. Оларды салыстыр. 5- жаттығу (топтық жұмыс) Бөлшектерді салыстыр Топ – а) бағаны
Топ – ә) бағаны
Рефлексивті бағалау кезеңі. Сабақтағы жұмысты сараптау (диалог арқылы): - Сендер жаңадан не білдіңдер? - Нені үйрендіңдер?
Кері байланыс.
Оқушылар бүгін біз сіздермен «Білім поездның» тапсырмаларын бірге орындадық. «Білім поезды» жолға жүруге дайын. Мен сіздерге жолаушы билеттерін бердім, сол билеттерге аты – жөніңізді және бүгінгі сабақтап алған әсеріңізді жазып «Бақылаушы вагонына» тапсырыңыздар.
Мұғаліммен амандасады. «Айна» әдісі арқылы жағымды көңіл-күй орнатады.
Қызыл және жасыл түсті карточкалар таңдау арқылы топқа бөлінеді Дескрипторы: - диаграмма арқылы теңсіздік құрастырады; - теңсіздіктерді салыстырады; Дескрипторы: - суретте берілген фигуралардың қандай бөлігі боялғандығын жазады; - сан сәулесіндегі бірлік кесінді неше бөлікке бөлінгендігін анықтайды, салыстырады.
Дескрипторы: - Әр топ өзіне берілгн шахмат тақтасының қанша бөлігі боялғанын, қанша бөлігі боялмағанын анықтайды; - Шахмат тақтасының боялған және бояламаған бөліктерін салыстырады; Дескрипторы: -Берілген пицца суретінің неше бөлікке бөлінгені анықтайды; -пиццаның алынға бөлігін білдіретін бөлшеті жазады -пицца бөлшектерін салыстырады
Дескрипторы: - Әр топ өзіне берген баған бөлшектерін салыстырады: - екі топ бір-бірінің тапсырмаларын тексереді; Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар «Жолаушы билеттеріне» аты – жөнін, сабақтан алған әсерін жазып, «Бақылаушы вагонына» тапсырады