Сабақтың тақырыбы: Музыка және уақыт Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/6
Дата13.03.2023
өлшемі1,26 Mb.
#73733
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6

ДОІЖО: З.К.Айтуреева

Бөлімі:

Уақыт

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.Ж.

Күні:

8.11.21ж

Сынып:

3 А,Б

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы:

Музыка және уақыт



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.1.2.1-көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау.
3.1.3.2-музыкалық форманың құрылымын анықтау, шумақ,шумақ қайырма.Бір бөлімді, екі бөлімді

Сабақтың мақсаты:

көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындайды.
музыкалық форманың құрылымын анықтайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

20 мин

Сабақтың ортасы

15 мин

5 мин

Сабақтың соңы


5 мин

Сәлемдесу.
1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Берілген суреттерге қарап уақыт өлшемдерін ата.

Мына торкөздердің ішінен ең қысқа және ең ұзақ уақыт өлшемдерін көрсет



с













Д

с










Т




а







А




м










т

т













к




а







ж




л













Қалай ойлайсың, музыка арқылы уақытты көрсетуге бола ма?
2-тапсырма.Музыка тыңдау және талдау.«Время,вперед» музыкасын жазған:Г.Свиридов
Бейнежазбадағы осы мен біргелікте тыңдаймыз.
3-тапсырма.Орындау.

«Сырлы сағат»
Әнді мәнерлеп орында. Сағат қозғалысын бейнелейтін әуен тап.
4-тапсырма.Зерттеу. Уақыт өлшемі сияқты музыканың өз өлшемі бар. Сен орындаған «Сырлы сағат» әнінің өлшемі 2/4 . Бұл өлшем тактінің ішіндегі ұзақтықтың екі төрттік нотаға саналатынын көрсетеді.


РЕФЛЕКСИЯ
-Мен не білдім?
- Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?

Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді.

Дәптерге
сұрақтарға жауап береді


Бір -бірін бағалау


Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытынды
лайды.

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі



Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ» тәсілі арқылы бағаланады









оқулық
Оқулық


Смайлик

Топпен жұмыс.Импровизация жасау


Кері байланыс тақтайшасы





ДОІЖО: З.К.Айтуреева



Бөлімі:

Уақыт

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

15.11.21ж

Сынып:

3А,Б

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы:

Музыка уақыт толқынында



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.1.3.6-нотамен қарапайым әуендер орындау.
3.2.1.1-музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну.

Сабақтың мақсаты:

Нотамен қарапайым әуендер орындайды.
музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсынады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

15 мин


Сабақтың ортасы

15 мин

10 мин

Сабақтың соңы


5 мин

Сәлемдесу.
1-тапсырма.Ақпарат іздеу.
Сабақта ежелден келе жатқан асыл мұраларымыздың бірі – Дәулеткерейдің күйі «Көрұғлы» қарастырылады.
Оқылым. «Миға шабуыл»
Оқулықта күйге байланысты шағын ақпараттық түсінік берілген.

«Көрұғлы батыр туралы естідің бе? Өзіңе таныс қазақ батырлары Алпамыс, Қобыланды сияқты Көрұғлы да елін, жерін жаулардан қорғаған батыр. Көрұғлы батыр туралы жыр-терме, күйлер де бар. Батыр ерлігін күй арқылы жеткізген композиторлардың бірі – Дәулеткерей күйші.»



2-тапсырма. Күйден үзінді тыңдау және талқылау.Оқушыларға берілетін тапсырма:
1. Дәулеткерейдің «Көрұғлы» күйін жеке орындауда тыңда.
2. Күйдегі берілген батырдың бейнесін сипатта (Мысалы: нәзік-күшті, жігерлі-жасық, қаһарлы – ашулы).
3. Қазір Дәулеткерейдің «Көрұғлы» күйін домбырада ғана емес, оркестрдің, эстрадалық ансамбльдің орындауында да тыңдауға болады
3-тапсырма.Зерттеу. Зерттеу жұмысында «төрттік пауза», ұғымы айқындалып, музыкалық пауза туралы оқушылар ақпарат алады. «Төрттік пауза» ұғымын пысықтауда оқулықта жасалған сызбаны пайдаланады.
4-тапсырма. Әнді орында.
Сабақта жаңа ән игеріледі.«Мәңгілік ел жастары»
(өлеңін жазған: Ә.Дүйсебек, әнін жазған:Ш.Мырзамұратов). Оқушылар әнді тыңдау және үйрену барысында орындаушылық ерекшеліктерін сипаттап отырады.


РЕФЛЕКСИЯ
-Мен не білдім?
- Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым
Үйге: «Мәңгілік ел жастары» жаттау



Мұғалімді


тыңдайды
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді.

Дәптермен жұмыс


Сұрақтарға жауап береді

Бір -бірін бағалау


Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытынды
лайды.

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі



Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»


тәсілі арқылы бағаланады







Бейнеролик


оқулық

Оқулық, фонохресто


матия

Топпен жұмыс.Импровизация жасау


сызбалар

аудиожазба

Кері байланыс тақтайшасы




ДОІЖО: З.К.Айтуреева



Бөлімі:

Уақыт

Педагогтің аты жөні:

Кариева Ж.

Күні:

22.11.21ж

Сынып:

3 А,Б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көнеден жеткен жетіген

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.1.3.2 - музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ қайырма бір бөлімді, екі бөлімді
3.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну

Сабақтың мақсаты:

музыкалық форманың құрылымын анықтайды,
музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсынады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
20 мин

Сабақтың ортасы


15 мин

5 мин
Сабақтың соңы


5 мин

Сәлемдесу.
1 тапсырма. Тыңдау және талдау. Жетіген аспабымен танысыңыз. Халық күйі «Қарағым» тыңдаңыз. Халық күйінің шығу тарихы мен жетіген аспабының шығу тарихымен өзара байланысын саралаңыз.
Жетіген аспабының ескі түрі мен жаңа жетілдірілген түрін қарап, оны ажыратыңыз.
- Қалай ойлайсың, уақыт музыка аспаптарының үніне ерекше үн бере ала ма? Неге?
- Ескі түрі мен жетілдірілген түрлерінің өзара айырмашылықтары бар ма? Қандай? Атап шық.

Мұғалім жетіген аспабының шығуына байланысты аңызды баяндайды. Оқуықта аңыздың қысқа желісі берілген. Қазақ халқы музыкалық аспаптарға бай. Солардың бірі – көнеден келе жатқан жетіген аспабы. Аспаптың пайда бол жайында аңыз да сақталған. Оқушылар мұғалім түсіндірмесін және музыканы тыңдайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар зерттеу жұмысына тартылады оны орындайды.

1-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талдау. Музыка тыңдауға Н. Тілендиевтің «Аққу» күйі жетіген аспабының орындауында тыңдатылады.Аққудың бейнелілік сипаты күйде ерекше берілген жəне оны жетіген аспабында орындау да оқушылардың қызығушылығын арттыра түседі. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Оқушыларға берілетін сұрақтар да осы қажеттіліктен туындаған. – Жетіген аспабы судың сылдыры, қамыстың сыбдыры, аққу үнін, қанат қағыстарын қаншалықты жеткізе алды? – Күйден алған əсеріңмен бөліс.
3-тапсырма. Зерттеу.Оқушылар зерттеу жұмысына тартылады. Оқулықта зерттеу жұмысының талаптары көрсетілген «Көнеден жеткен аспаптар» атты зерттеу жұмысы Хабарлама талаптары: Аспаптың пішініне (формасына), орындау түріне тоқталу. Көне жəне жаңа аспаптың ерекшеліктерін атау.
РЕФЛЕКСИЯ-Мен не білд
- Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым

Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді.Дәптермен,Сұрақтарға жауап береді

Бір -бірін бағалауБерілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды


. кестеде берілген аспап түрлерін таңдайды жəне сол аспапқа байланысты хабарлама дайындайды. Оқушылар үш топқа бөлінеді. Топтық жұмыстарын қорғайды Оқушылар мәнерлеп оқиды «Жетіген» өлеңін Н. Тілендиевтің «Аққу» күйінің сүйемелдеуімен мəнерлеп оқиды.



Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі



Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады









Бейнеролик


оқулық
Оқулық
Оқулық,
үн-бейне хрестоматия

Топпен жұмыс.Импровизация жасау


Кері байланыс тақтайшасы










Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет