Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
2-бөлім: Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым
|
Мектеп:
|
№1 мектеп-гимназиясы
|
Күні:
|
17/02/2021жыл
|
|
Тленчиева А.М.
|
Сынып:
|
8 Т2
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры (үзінді).
«Қозы Көрпеш- Баян сұлу» -махаббат символы
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
|
8.3.3.1- прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкерлердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: шығармалардың композициялық құрылымын анықтайды
Көбі: лирикалық кейіпкердің образына баға береді
Кейбірі: кейіпкердің іс-әрекетіне және кейіпкердің образына баға береді
|
Бағалау критерийі
|
«Қозы Көрпеш –Баян сұлу» жыры жайлы ақпарат береді, көтерілетін мәселені болжайды, мәтінге талдау жасайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
жаһандану, глобализация, үдеріс, ғаламдану
|
Құндылықтар
|
Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясының « Тарихтың, мәдениетпен тілдің біртұтастығы құндылығына негізделіп, халық ауыз әдебиетін» дәріптеуге баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих (оқиға кезеңі) , география (жер-су аттары)
|
Алдыңғы білім
|
Халық ауыз әдебиеті туралы. Лиро –эпостық жырлар жайлы айтады
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
|
Ой шақыру:
http://www.youtube.com/watch?v=pJ3k2tEJlcMСұрақтар:
Ән не туралы? Қандай әсер алдыңыздар?
Балалар суреттерді көрсете отырып,сабақтың тақырыбын болжайды.
Сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын.
Мұғалім тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын балалар оқулық арқылы табады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сұрақтар қояды, сөздік дәптермен жұмыс жасатады.
Туынды - (произведение)
Сүйіспеншілік - (влюбленность)
Шежіре - (летопись)
Олжа - (добыча)
Қияметтік - (судный день)
Медеу қылу - (считать своей опорой)
Менсінбеу - (игнорировать)
Дескриптор:
жаңа сөздерді үйренеді;
сөздік жұмысын жүргізеді.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Лиро - эпостық жырлардың түрлерін топтастыру.
Лиро - эпостық жырлар
↓
«Қозы Көрпеш - Баян сұлу»
Айман - Шолпан
Сұлушаш
Қыз жібек
Ләйлі - Мәжнүн
Құсырау - Шырын
Қалқаман – Мамыр
Қозы мен Баян есімдерін естігенде ойымызға не келді?Ойымызды 2 мин. жазамыз. Ойымызға келген сөзді тізбектеп жаза береміз.
Қозы Көрпеш — Баян Сұлу — XIII-XIV ғасырлардан бастап жырланып, XIX ғасырдың ортасында қағазға түскен қазақ халқының лиро-эпостық жыры. Поэма Сыбанбай, Бекбау, Жанақ, Шөже ақындардың орындауында ауызша таралған. 20-ға жуық нұсқасының ішінен ең белгілісі - Жанақтың нұсқасы. Алғаш ел арасынан жинап, хатқа түсіргендер: Г.Саблуков (1830), Ғ.Дербісалин (1834), А.Фролов (1841), Шоқан Уәлиханов (1856). Жырдың мазмұнын М.Путинцев орыс тіліне аударып бастырды (1856), кейін В.Радлов "Түркі тайпаларының халық әдебиеті үлгілері" жинағының 3-томына еңгізді (1870).
Әңгіменің басталуы
|
Ғашықтардың қосыла алмаулары
|
Әңгіменің дамуы
|
Қарабайдың көшіп кетуі
|
Әңгіменің байланысуы
|
Сарыбайдың дүние салуы
|
Әңгіменің шиелінісі
|
Қарабай Қодармен уәделесуі
|
Шарықтау шегі
|
Екі бай балаларын айттырады
|
Әңгіменің шешімі
|
Қарабай мен Сарыбайдың аңға шығуы
|
Қорытынды
|
Қозының Баянды іздеп келуі
|
«Қарама-қарсы элементтер» стратегиясы (Кейіпкерлер әлеміне талдау жасаймыз.)
Қодар
Қ озы Көрпеш
«Әдебиет лотосы»
Шығарманың атауы
|
Авторы
|
Бас
кейіпкері
|
Қандай?
|
Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?
|
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау (1 мин)
«Бас бармақ» әдісімен оқушылар өздерінің сабақта жасаған жұмыстарын бағалау критерийлерін негізге алып бағалайды
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия
«3-2-1» әдісі
Өзіңіз үшін маңызды 3 ақпаратты анықтаңыз.
Қиындық келтірген 2 мәселені атаңыз.
Өз көңіл күйіңізді танытатын 1 сөз.
|
|
|
|
|
|