Сабақтың тақырыбы: Параллелепипед және оның элементтері, түрлері, қасиеті. Параллелепипедтің бүйір және толық бетінің аудандары



Дата19.05.2022
өлшемі47,81 Kb.
#35004
түріСабақ
Байланысты:
параллелипипед


Ғ.Мұратбаев атындағы Жетісай гуманитарлық-техникалық колледжі
Оқу сабағының жоспары
Сабақтың тақырыбы: Параллелепипед және оның элементтері, түрлері, қасиеті. Параллелепипедтің бүйір және толық бетінің аудандары.
Модуль /пән атауы: Математика
Педагог: Сыздықова Бағила дайындады.
2022 жылғы 19 мамыр, 2022 жылғы 25 мамыр
1.Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 1-курс, СТ 21 -9, БҚ 21-9
Сабақ түрі: Аралас сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
-Студенттерге параллелепипед және олардың беттерінің аудандарын табудағы білімдерін жүйелеу және жалпылау;
-
3. Оқу – жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдылар тізбесі:

-Параллелепипедтің ауданын есептейді.
- Параллелепипедтің толық бетінің ауданын есептейді.


4. Қажетті ресурстар:
Ноутбук, интерактивті тақта, 11 сынып оқулығы
Геометрия 11 сынып «Мектеп» баспасы
5. Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Білім алушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Білім алушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Білім алушылардың назарын сабаққа аудару.


ІІ. Үйге берілген тапсырманы сұрау
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
· Жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығы формуласын
· Жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр


Бағалау критерийлері
· Координаталары бойынша нүктені салады.
· Екі нүктенің арақашықтығын табады
· Кесіндінің ортасының координаттарын табады
ІІІ.Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы: Параллелепипед және оның элементтері, түрлері, қасиеті. Параллелепипедтің бүйір және толық бетінің аудандары.
Параллелепипед -бұл алты бетпен құрылған геометриялық дене, оның басты сипаттамасы - оның барлық беттері параллелограмм, сонымен қатар қарама-қарсы беттері бір-біріне параллель. Бұл біздің күнделікті өмірімізде көп кездесетін полиэдр, өйткені біз оны аяқ киім қораптарынан, кірпіштің пішінінен, микротолқынды пештен және т.б. таба аламыз.
Параллелепипед полиэдр болғандықтан, ақырғы көлемді қоршайды және оның барлық беттері тегіс. Бұл барлық шыңдары екі параллель жазықтықта орналасқан полиэдралар болатын призмалар тобына кіреді.
Параллелепипед – қарама-қарсы жақтары қос-қостан өзара параллель болатын алтыжақ. Параллелепипедтің 8 төбесі, 12 қабырғасы болады, оның жақтары қос-қостан бір-біріне тең параллелограммдар. Егер параллелепипедтің бүйір қабырғалары оның табан жазықтығына перпендикуляр болса (бұл жағдайда оның 4 бүйір жақтары – тік төртбұрыштар), онда ол тік параллелепипед деп аталады. Егер параллелепипед тік және табаны тік төртбұрыш болса (6 бүйір жақтары – тік төртбұрыш), онда ол тік бұрышты параллелепипед делінеді. Барлық жақтары квадрат параллелепипед “куб” деп аталады. Параллелепипедтің көлемі оның табан ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады.

V. Бағалау
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
VІ. Қорытындылау
Рефлексия:


«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір»

Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір

Қандай жаңа білім алдың?

Алған біліміңді қолдана аласың ба?

Саған қиындық тудырған түсініктер












VІІ.Үй тапсырмасы
1. Координаталары бойынша нүктелерін салыңдар. (68 бетте)

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет