Сабақтың тақырыбы Практикалық жұмыс №12 Сапалық және сандық есептер шығару Сабақтың номері



Дата07.03.2022
өлшемі0,53 Mb.
#27168
түріСабақ
Байланысты:
Қысқа мерзімді жоспар


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Қысым


Педагогтің аты-жөні

Ақжолтай Ләйлә Нұрсұлтанқызы 8-747-865-36-64

Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Практикалық жұмыс №12 Сапалық және сандық есептер шығару

Сабақтың номері:




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.8.гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Гидравликалық мәшинелердің жұмыс істеу принципін біледі,талдайды,есептейді.

Басым бөлігі: Мұғалімнің көмегімен гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеуде физикалық шамалардың физикалық мағынасын салыстырып,анықтай алады.

Кейбір оқушылар: Гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептей,жинақтай,бағалай алады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10-минут




І. Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

Психологиялық ахуал орнату.



Ширату жаттығуы: «Сиқырлы қаламсап» әдісі (W)

Үй тапсырмасын тексеру




№1. Ауданы 150 см2 гидравликалық престің поршені 15 кН күшпен әсер етеді. Осы престегі май ауданы 4 см2 болатын кіші поршеньге қандай күшпен әсер етеді?

№2. Гидравликалық престің кіші поршені 400 кП қысым өндіреді. Ауданы 800 см2 болатын үлкен поршень қандай күшпен қысым түсіреді?

№3. Егер әрбір шаңғының ұзындығы 2 м, ал ені 8 см болса, массасы 70 кг шаңғышы қарға қандай қысым түсіреді?

№4. Табан ауданы 2 м2, ал көлемі 4 м3 мәрмәр тіреуіш топыраққа қандай кысым түсіреді?

ҚБ: (f) Бірін-бірі бағалайды.Соны «Жүрекпен бағалау» арқылы көрсетеді (бес саусақпен жүректі ұстап бағалайды)

Бес саусақ-өте жақсы.

Төрт саусақ-жақсы.

Үш саусақ-қанағаттанарлық.



Топқа бөлу(«Жүк көтергіш, тасымалдаушы, тиеу-түсіру мәшинелері» №1«Біздің», №2 «Сынып», №3 «Керемет» топқа бөлу)

Білім дағдысы: «Талдау» (G)

Белсенді оқыту: «Мидың суреті»

Бейнекөрсетілім «Ну,погоди!»

Видеосұрақ:Гидравликалық престің Жердегі және Айдағы әрекетінде айырмашылық бола ма?

Мақсаты:Оқушыларға өз білімдерін өзіндік пайымдаулар мен сыныптастарының арасында талқылау арқылы ойластыруға және бағалауға мүмкіндік береді.Оқушылардың деңгейі мен түсініктерін байқау үшін әңгіме жүргізу.Көрсетілім білім беруде 30% мүмкіндік береді.

ҚБ: «Stop-кадр».

1.Суретте көрсетілген кірпіштердің түсіретін қысымының қатынасы қандай?



Жауабы: р123

2.Суретте қатынас ыдыс берілген.Ыдыстың бір жағына керосин,келесі жағына тұзды су құйылған.Бұл сұйықтар қатынас ыдыста қалай орналасады және МN горизонталь деңгейі бойынша қысымдардың қатынастары қандай?





Жауабы: 1-тұзды су, 2-керосин; МN деңгейінде сұйықтардың қысым-

дары бірдей.

3. Жүк автомибилін оның доңғалағынан ұстап тіпті бірнеше адам да көтере алмайды. Қалайша жалғыз шофер қол насосымен доңғалақ баллонын ауаға толтырып, машинаны біраз көтере алады?

Жауабы:Насос күштен ұтады

Кері байланыс: «Телестудияға қоңырау» (Әр топ өз ойын айтып,ортақ қорытынды шығарады)


тапсырманы орындау

«Жүрекпен бағалау»

Оқушылар мидың суретін дәптерге салып, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады

Сұрақ-жауап


Ұпай


Слайд 1
Слайд 2

Слайд 3


маркер,

А4 қағаз


Бейне-көрсетілім «Ну,погоди!»

Видео «Сұрақ»


Слайд 5




Сабақтың ортасы

25-минут



Білім дағдысы: «Жинақтау» (W)

Белсенді оқыту: «Зерттеудің алты қадамы»

Мақсаты:тапсырманы, ақпараттың орналасқан орнын анықтап, тиісті ресурстарды таңдай біледі, идеяларды ұсынады, дайын болған өнімді бағамдайды.

1.Өлшемдері суретте көрсетілген аквариумның түбіне

судың түсіретін қысымын және судың салмағын анықтаңыз.







Дескриптор

1


судың түсіретін қысымын есептейді

2

сұйықтардың жалпы түсіретін қысымын анықтайды



Жауабы: p=5*104; Р=8*105Н

3. Есепті түсініктеме бере отырып шығар.

Бассейн 2 м белгіге дейін сумен толтырылған.Су бассейіннің түбіне қандай қысым түсіреді?



Жауабы: p=20000Па=20кПа

Кері байланыс: «Стақандағы су әдісі»



Мақсаты: жұптық жұмыстан кейін оқушылардың тақырыпты қаншалықты деңгейде меңгергенін білу.

Білім дағдысы: «Бағалау»

Сабақты бекіту: (стақандағы су әдісімен бағаланған оқушыларға деңгейіне байланысты тапсырма беріледі)

Мақсаты:жұптық жұмыстан кейін оқушылардың қандай деңгейде сабақты меңгергендігін ескере отырып,жеке тапсырма беру.



Саралау тапсырмалары.

А-тобы. Поршеньдерінің көлденең қималарының аудандары 1:10; 2.50; 3:60 қатынасындай гидравликалық машиналарды қолданып, күштен қанша ұтыс алуға болады?

Жауабы: 0,1; 0,04; 0,05

Б-тобы: Гидравликалық машинаның кіші цилиндрінің диаметрі 4см.,ал үлкен цилиндрінің диаметрі 50см. Бұл машина күштен қандай ұтыс береді?

Жауабы:156 есе

С-тобы:Гидравликалық престің кіші поршені 600 Н күштің әсерінен 20 см төмен түсті. Бұл жағдайда үлкен поршень 6 см-ге көтерілді. Үлкен поршеньге қандай күш әсер етеді?

Жауабы: F2=180Н


Бағалау критерийі

Дескриптор

Қысымды анықтайды (р)




1.Формулаларды түрлендіреді,

қолданады

2.Қысымды есептейді

3.Х.Б.Ж.-не келтіреді



Қорытынды:Ұстаз оқушылармен жауаптардың әр түрлі нұсқаларын талқылап,олрға өздерінің таңдауларын түсіндіріп берулерін ұсынады.Олардың жауаптары оқушылардың оқытылған тақырыптың түсінгендіктері және деңгейлерін байқатады.

Теориялық материалмен жұмыс,есеп шығару


Есептер шығару




Ұпай


Ұпай

Слайд 6

Оқулық, жұмыс дәптері

Слайд 7

құты,су,стикер

Слайд 8

деңгейлік тап-сырмалар


Оқулық, жұмыс дәптері




Сабақтың соңы

5-минут

Кейінгі оқу: §26 оқу (төңкерілген сабақ)

Рефлексия «Қай аралда тұрақтадыңыз?»








Стикер

Слайд 9




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет