Педагогтің аты-жөні
|
|
Пән/Сынып:
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
8.1А Квадрат түбір және иррационал өрнек
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты
|
8.1.2.5
құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындайды;
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау.
- «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ- жауап сәті
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.
Сұрақтарға жауап береді.
|
ынталандыру мақсатында мақтау сөздерімен ауызша бағалау. «Жарайсың»
|
Оқулық
|
10 мин
|
Негізгі бөлім
|
Тапсырма.
Сұрақ
|
Жауап
|
|
|
«Түбір» ұғымын енгізудің қажеті не?
|
Кейбір сандардың дәрежелерінің негізін табу үшін аса қажет
|
|
|
«квадрат түбір» мен «арифметикалық квадрат түбір» ұғымдарының айырмашылығы бар ма?
|
Айырмашылығы жоқ
|
|
|
а нақты санының кемімен алынған ондық жуықтауы бір мезеттен бастап бірдей болсын. Онда а саны рациоал сан ба, иррационал сан ба?
|
Периодты ондық бөлшек болады, сондықтан рационал сан
|
|
|
Егер а санының кемімен алынған барлық ондық жуықтаулары әр түрлі болса, онда а – иррационал сан деп тұжырымдауға бола ма? Жауабын мысалмен түсіндір
|
Иә.
Мысалы:
0,124561357 ≈0,12
0,124561357 ≈0,125
0,124561357 ≈0,1246
0,124561357 ≈0,12456 т.с.с
|
|
|
1. Өрнекті ықшамдаңыз:
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
Әр кестедегі үш саның ең үлкенін анықтап, оған сәйкес әріпті ретімен орналастырсаңыз, ұлы композитор-күйші, қазақтың аспапты музыка өнерінің классигі Құрманғазы Сағырбайұлының күйлерінің бірінің атын оқи аласыз.
|
Оқушылар
дың белсенділігіне байланысты бағаланады.
Дескриптор:
арифметикалық квадрат түбірдің қасиетін қолданады;
квадрат түбірлердің мәнін бағалайды;
өрнектердің мәнін салыстырады;
сандардың ең үлкеніне сәйкес әріпті анықтайды.
Дескриптор:
амалдардың орындалу ретін анықтайды;
|
Интернет ресурстары
|
25
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
1. Ұжымдық жұмыс.
№1.Өрнекті ықшамдаңыз:
Шешуі:
Жауабы:
№2.
20 • + = 20 • 2,5 + •13=
= 50 + =
15 - = 15•0,4 - • 29 = 6 – 2,5=3,5
- 0,8 0,25-0,96= - 0,71
№3. Салыстырыңыз: және 3
Шешуі:
Жауабы: 3
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Оқулықтан №4.22.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
№3.
+ 5 = 0,7 + 5=5,7
10 - =10-10 = 0
- 11 = 8-11= -3
= 5 • 0,2= 1
• = • 2,5=2
09 • =0,09•0,3=0,027
№4.
х=5 олса, онда = = = 4
у = 91 болса, онда = 3
а = 1,29 және в = 2,71 болса,онда = = 2
m=31,1 және n = 6,1 болса ,онда = = 5
|
Дескриптор:
Қысқаша көбейту формуласын қолданады;
Өрнекті ықшамдайды;
Дескриптор:
квадратталған көбейткішті түбір белгісінің астына алады;
түбір астындағы өрнекті түрлендіреді.
өрнектердің мәнін салыстырады;
|
Интернет ресурстары.
Оқулық
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
. Құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындай алады.
Кері байланыс:
«БББ» кестесі.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма беру. №4.24, №4.25.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
Слайд
|