Сабақтың тақырыбы Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері



бет1/2
Дата03.11.2023
өлшемі31,49 Kb.
#121739
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
ШАЛҚАР,ДИЛБАР, ДИНАРА


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: ;



Сабақтың мақсаты

Оқушылардың тізбектер және тізбектің берілу тәсілі туралы түсінігі болады. Ауызша бейнелеу, заңдылығы бойынша нақты сандары бар тізбектерді құру, тізбектің n-ші мүшесін табу бейімділіктері мен дағдыларын қалыптастыру.

Бағалау критерийі

- сандық тізбек анықтамасы мен оның берілу тәсілдерін біледі;
- тізбекті аналитикалық түрде, яғни формуламен бере алады;
- аналитикалық түрде берілген тізбектің кез келген мүшесін таба алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/
Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.




Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал орнату- «Тамшылар тілегі» әдісі арқылы топқа бөлу.
Топқа бөлу:
І топ – натурал сандар
ІІ топ – жұп сандар
ІІІ топ – тақ сандар
IV топ – рационал сандар
Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылау:

  1. Қандай тізбектер болуы мүмкін? (сандардан, нүктелерден, фигуралардан және т.б. құралған)

  2. Сендерге қандай сандық тізбектер белгілі (жұп немесе тақ сандар, натурал сандар тізбегі және т.б.)

Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.

Тамшыда жазылған тілектерді айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.
Сандардың түсіне қарай топтасады

Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін сұрақтарға жауап береді





Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды.
Бағалау : «Бағдаршам» әдісі.
Топтар бірін-бірі бағдаршам түстері арқылы өзара бағалайды.
Дұрыс және толық жауап үшін жасыл түс.
Дұрыс, бірақ толықтыруды қажет ететін жауап үшін сары түс.
Қате жауап үшін қызыл түс.

Қолшатыр, тамшылар қималары, слайд

Сабақтың ортасы.
10 мин.



Жаңа сабақтың тақырыбын ашатын бейнероликті көрсету, талдау.
Негізгі түсініктер мен ұғымдарды енгізу:
х1, х2, х3, ..., хп, ... немесе қысқаша (хп) – тізбек;
х1 тізбектің бірінші мүшесі, …. хп - тізбектің п-ші мүшесі.
Оқушылардан күнделікті өмірде кездесетін ретімен нөмірлеуге болатын тізбектерді атауларын сұраңыз. (Бұл апта күндері, көшедегі үйлер, мектептегі сыныптар, банктегі шот нөмірі, т.с.с.). Шектеулі және шексіз тізбектер ұғымдарын енгізіңіз.

Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар:


Ауызша:

  1. тізбегінің қандай мүшесі:

мүшесінен кейін;

  1. тізбегінің қандай мүшесі:

мүшесінің алдында.

  1. Келесі мүшелердің арасында орналасқан тізбегінің мүшелерін жазыңыз:

а) ;
б) ;
4. Келесі мүшелердің арасында орналасқан тізбегінің мүшелерін жазыңыз:
.

«Ментальді карта» әдісі арқылы топтық (оқулықпен) жұмыс. Сандар тізбегінің берілу тәсілдері.


1-топ – баяндау
2-топ – рекуренттік
3-топ – графикалық
4-топ - аналитикалық


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет