Бөлім: Үшбұрыштарды шешу
|
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы
|
Педагогтың тегі,аты,әкесінің аты:
|
Жолдасова А.Б
|
Күні:
|
16.02.2023
|
Сынып: 9 Г
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үшбұрыштарды шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
9.1.3.8 іштей сызылган үшбұрыштың ауданың ( S =abc/4R, мұндағы а, b, с — үшбұрыштың қабырғалары, R — сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының (S=р г, мұндағы r — іштей сызылган шеңбер радиусы, р —көпбұрыштың жарты периметрі) формуларын білу жане колдану;
9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
|
Сабақтың мақсаты:
|
-үшбұрыштарды шешу ұғымын меңгереді
-шеңберге іштей немесе сырттай сызылган үшбурыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын біледі жане қолданады;
|
Құндылықтарды дарыту:
|
Сыйластық, бірлестік.
Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 3 минут
|
І. Сәлемдесу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сыныпты түгелдеу.
|
Мұғаліммен амандасады.
Жаңа сабаққа дайындық
|
Формальды бағалау
«Мадақтау сөз» əдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Слайд
|
Өткен сабақты қайталау
5 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабақты қайталау.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор:
-шеңбердің жанамасы мен қиюшысының,қиылысатын хордаларының қасиеттерін біледі;
|
Қосымша-1
|
Негізгі бөлім
10 минут
|
«Сұрақ-жауап» əдісі арқылы сабақтың мақсатын ашамын
|
Окушылар сұрактарға жауап береді..
|
Дескриптор:
-сұраққа жауап береді Бағалау:
өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Шыныбеков «Атамұра»
2019
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс
6 минут
|
Үшбұрышқа сырттай сызылған (R) және оған іштей сызылған (r) шеңберлердің радиустарын табыңдар,үшбұрыштың қабырғалары: а)13 см,14 см,15 см
ә)15см,13 см,4 см
б)4 см,5 см,7 см
|
Оқушылар жеке тапсырма орындайды
.
|
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады.
|
Қосымша-3
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Сабақты бекіту.
Үй тапсырмасы №
|
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
|
|
|
Рефлексия
4 минут
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
1.Маған бүгін не ұнады. 2. Маған бүгін не ұнамады.
3.Менің күдіктерім.
4. Менің тілектерім.
|
|
Жеке рефлексия.
|