Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, №23 ЖОББМ
Қазақ тілі
Бабанова Айман Алтынбековна
7 сынып
Сабақтың
тақырыбы:
«Шыдамдылыққа тәрбиелейтін спорт түрі - волейбол»
Сілтеме
«Қазақ тілі» оқулығы
Сабақтың
мақсаты:
Тақырыпқа сай жаңа сөздер мен сөз тіркестерін меңгерте отырып, спорт
түрі-волейбол туралы әңгімелеу, топтық жұмыс арқылы оларды
қолдануға үйрету, өз ойларын айтқызу, ынтымақтаса оқуға
машықтандыру.
Күтілетін
нәтиже:
1. Топтық жұмыс барысында оқушылар түрлі көзқарастарды тыңдап, өз
ойларын айта алады. Бірлесе отырып ортақ шешім қабылдайды.
2.Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды.
3.Топтық жұмыс барысында оқушылардың бір-бірін оқыту дағдылары
артады.
Көрнекілігі:
Белсенді тақта, үлестірмелі парақша, постер, кестелер, бағалау
парақшалар.
Сабақтың
барысы:
Уақыт
ы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушылардың іс-әрекеті:
1Ұйымдастыру
кезеңі.
- Оқушылармен
сәлемдесу.
Ойын өткізу.
(презентация)
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру.
2 Тренинг
«Олимпиада
алауын жақ!»
3 мин
3 мин
Ойын өткізеді.
«Көбелек» ойыны
Таңертең көбелек оянды,
тартылды,
Қанаттарын бұлғады, терең
тыныс алады,
Аз ғана айналып, барлығына
күліп,
Қайта гүліне оралды.
Мақсаты: эмоциялық
күйзелістерін түсіру, топта
еркін ахуалды туғызу,
топтағы қарым-қатынасты
жақсарту.
Шеңбер құрғызып, тренинг
өткізді.
Мұғалім май шамды жағып
шеңбер бойымен жібереді.
Мұғалім:
-
Тренинг «Олимпиада
алауын жақ!» деп
Оқушылар мұғаліммен бірге
іс-қимыл әрекетін жасайды.
Шеңбер құрып, тренинке
қатысады. «Мен спортпен
шұғылдансам...( оқушылар
шырақты бір- біріне
жалғастырады)
-
Денсаулығым
3 Топқа бөліну.
Сабақта құм
сағаты
пайдаланады
(песочные часы)
4 «Жанды
сұрақтар»
5 «Ыстық
орындық»
арқылы өткен
модульдерді
қайталап,
оқушылардың
білімін қорыту.
Бағалау парағы
(өзін-өзі бағалау)
2 мин
2 мин
5 мин
5 мин
аталады, бүгінгі
сабақтың шырағын
жағайық.Осы
шырақтың жылуы
ортақ болсын және
ыстық болсын.
Бәріңізге жақсы көңіл-күй
тілеймін!
Спортшылар жеңген кезде
еліміздің байрағы көкке
көтеріледі. Байрақтың түсі
бойынша екі топқа болінеміз.
Оқушылар жұппен, топпен
жұмыс жасайды.
Топ басшысы және тайм-
гипер, бағалаушы сайланады.
Өзін-өзі бағалау әдісі
бойынша әр тапсырмаға өз
тобы қалыптастырушы баға
береді. Сабақтың соңында
жиынтық баға қойылады.
Оқушыларға бағалау
парақтары таратылады
Белсенді тақта арқылы
сұрақтарға жауап бергізу
Экранда киіз үй суреттері,
әрқайсысын басқанда астында
видео арқылы мұғалімдер
сұрақтар береді
(информатика,қазақ тілі,
еңбек, ағылшын тілі пән
мұғалімдер) Оқушылар
жауабын айтқасын тағы видео
қосылып дұрыс, бұрыстығын
тыңдайды.
Мұғалім бір оқушыны
орындыққа отырғызады,
сұрақтар береді.
жақсарады, мықты
боламын....
Оқушыларды екі түсті лента
бойынша топқа бөлініп,
(сары, көк) өз орындарына
отырады.
Сұрақтарға жауап береді.
«Ыстық орындық» әдісі
арқылы өткен материалды
еске түсіреді,
қорытындылайды.
Оқушылар бағалау
парақтарын толтырып
отырады.
6 Диалог
7Дәптермен
жұмыс
8 Видео. (мектеп
мұғалімдері мен
оқушылардың
баскетбол
ойнауы)
9 Мәтін бойынша
постер қорғау.
10 «Тоқта-кадр!»
11 Сергіту сәті
12 Сөйлемнен бір
сөзді түртіп алып
фонетикалық
талдау жасау.
13 Тест
сұрақтары.
14
Бекіту.
3 мин
3 мин
2 мин
5 мин
2 мин
2 мин
2 мин
3 мин
2 мин
Мұғалім оқушылардан
сабақтың тақырыбын
анықтауын сұрайды
Сабақтың тақырыбын
жаздырады, жаңа сөздермен
жұмыс жүргізеді.
Баскетбол ойыны қалай
ойналады және салауатты өмір
сүрудің пайдалығы туралы
айтып, оқушыларды спортпен
шұғылдануға шақыру.
Видеоны мұқият тамашалап өз
ойларын постер қорғау
барысында айтуға дайындау.
Мәтін үлестіреді.
Оқушының репортажы
арқылы
тапсырма береді.
Сергіту сәттін өткізеді
Фонетикалық талдау жасату
Тест сұрақтарын тексеру
кестесімен таныстыру.
Мұғалім оқушылардан
қорытынды жасауды талап
етеді.
-Уа, халқым, назар аудар
денсаулыққа,
Өмірде бақыттысың денің
сауда.
Денсаулық зор байлық деген
сөзді,
Орынды айтқан ұлы Абай
Екі оқушының диалогін
тыңдайды
Жаңа сөздермен сөйлем
құрастырады.
Видеоны тамашалайды
Мәтінді оқып,постер құрайды.
Постерлерді қорғайды.
Ойларын айтады.
Оқушылар сергіту сәттін
орындайды.
Фонетикалық талдау жасайды
Тест сұрақтарымен
жұмыстанады.
Оқушылар қорытынды
жасайды
15 Үйге тапсырма
беру, бағалау.
1 мин
данамызда!
Мұғалім тапсырманы тақтаға
жазады.
Оқушылар үй тапсырмасын
күнделіктеріне жазын алады.
Қолданылған
кұралдар:
Оқулық, белсенді тақта, А-4, А-3 қағаздары, фломастер, видеосюжеттер.