7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
Сабақтың мақсаты
Мәтін бойынша көтерілген мәселені анықтап, проблемалық сұрақтар құрастырады. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басталуы
10 минут
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру
2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ой шақыру
Ауа райын болжаудың қазақ халқы үшін қандай маңызы болды? Ауа райын халық қалай болжап отырған?
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Оқулық
7-сынып
«Арман ПВ» баспасы
2024жыл
Сабақтың
ортасы
25 минут
1-тапсырма
Тыңдалым М.Мақатаев өлеңін тыңдау
«Қар жауып тұр»
Мәтін оқып, көтерілген мәселені анықта. Көтерілген мәселеге қатысты сұрақтар даярла. Сыныптасыңызға сұрақ қойып, жауабын бағала.
3-тапсырма
Аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқы
Синоптектердің жұмысына баға бер
Синоптиктердің ауа-райын болжауы
Ылғалдылық
Қысым
Топография
Температура
Бұлттылық
Желдің бағыты және жылдамдығы
5-тапсырма
Мәтінге кідіріс белгісін қойып жаз
Кідірістің мерзім мөлшері шамасына қарай кідіріс үшке бөлінеді: қысқа, орташа, ұзақ кідірістер.
Қысқа кідірістер ырғақтық топтардың ара жігін көрсетеді. Шартты түрде қысқа кідірістер деп аталып отырмыз, себебі сөйлем бөліктері кідіріссіз айтылғанмен, олардың ара жігінде әуен өзгерісі байқалуы мүмкін.
Орташа кідірістер сөйлемдегі сөз дестелерін (тактілерді, фразаларды) бөліп тұрады. Сөйлемде бұлар қабыса байланысқан сөз тіркестерін, үйірлі мүшелерді, тіпті сөйлемнің күрделі мүшелерін басқа топтардан оқшаулап тұрады.
Мәтін оқып, мәтінге тақырып қояды.
Көтерілген мәселені анықтап, көтерілген мәселеге қатысты сұрақтар даярлайды. сыныптасына сұрақ қойып, жауабын бағалайды.
Аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқиды
Синоптектердің жұмысына баға береді
Мәтінге кідіріс белгісін қойып жазады