------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
Новый орта мектебінің бастауыш класс мұғалімі
Есеева Тамара Нарымбековна 1-санат
Сабақтың тақырыбы: Судың маңызы
Сабақтың мақсаты: Судың маңызы туралы
таныстыру.
Сабақтың міндеттері:Судың маңызы туралы түсінік
беру.Оқушылардың сөйлеу тілін, ой-
өрісін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.Табиғатты
қорғауға , оны сүйе білуге баулу.Туған жердің
экологиясын қорғауға үлес қосу.Байқағыштық,пәнге
қызығушылығын арттыру, өз ойларын жүйелі түрде
қорытуын дамыту.Қоршаған ортаны аялауға,
ұқыптылыққа , үнемшілдікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Сызба,Қазақстан
картасы,тыйым сөздер,өлең,үнтаспа.
Сабақтың түрі:.аралас сабақ
Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ – жауап
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
5 болсын алар бағамыз
Білімнен бақыт табамыз
Өнер ,білім көп оқып
Өсе берсін санамыз
3.Үй тапсырмасын тексеру
Суда еритін,ерімейтін заттар тақырыбы бойынша
түсінгендерін,көргендерін айту.
4.Өткенді еске түсіру
Судың қасиеттері
Түссіз иіссіз
мөлдір
1.
Суда еритін заттарды ата
2.
Суда ерімейтін заттарды ата
Судың үш күйі
су бу мұз
4.Жаңа сабақ
Тіршілікке қажетті бес жағдай
Ауа су тамақ жылу
жарық
Судың маңызы туралы әңгімелеу
3.
Картада су көк түспен белгіленген.Су жердің
4/3 бөлігін алып жатыр.Сусыз өмір жоқ.Су өзен , көл ,
теңіз , мұхиттарды құрайды.Су адамзат баласынан
бұрын пайда болған.
Адам денесінің 65% су құрайды.Өсімдіктерде су
мөлшері бұдан да көп.Қарбыздың 90% су
құрайды.Күнбағыс бір жазда 40 литр су сіңіреді.
Су бар жерде
тіршілік бар,өмір бар,жайқалып өскен бау
бақша,сынсыған орман,тоғай,бітік шыққан
егін,мыңғыраған мал,алып су электр
станциясыбар,сондықтан қазақ «Сулы жер нулы
жер»дейді.Ну дегеніміз қалын орман.
Су тіршіліктің ғана
емес,тазалықтың пәктіктің белгісі.
Қазақ халқы суды
қадір етумен қатар оны жалпы халыққа,жан жануар
дүниесіне ,өсімдік әлеміне тіршілік беруші деп
санаған.Су бермеу,судан тарықтыру ең үлкен
қылмыс.
Мұхаммед
пайғамбар құранында: «Бір жұтым су бөліспеген адам
Алла тағаланың алдында күнәһар» деп жазған.Сол
үшін атазаманнан бері қазақ үйіндегі су,қымыз,айран
шалап сияқты сусындар тегін болған.Айдалада
жападан жалғыз мал бағып отырған адамның үйіне
жолаушы келіп түссе,ең алдымен сусын беріп
құрметтеген.
егер де біз картаға
немесе глобусқа қарасақ жер шарын жан жағынан су
қоршағанын қөреміз.Судың көлемі құрлықтан 3есе
көп екен.Жер бетін70%су алып жатыр.Мұхит,теңіз
сулары өте ащы,сондықтан оны адам,жануарлар және
өсімдіктер пайдалана алмайды.
Ал енді адам ағзасына күніне 10 литрдей су керек.Егер
де адамның денесінен 1,5л су ағзадан буланса немесе
тер күйінде шықса,адам қаталап шөлдейді.Адам
баласы шөлге қарсы 3т күннен артық күресе
алмайды.Егер адам денесіндегі судың 6-8 %азайса
,адам жартылай есінен танып қалады.10% азайса
сілекейін жұтады,ал 12% кемісе адам өліп кетеді.
5.Сергіту сәті
6. Оқулықпен жұмыс
Суреттерді қарап,судың пайдасы туралы
әңгімелеу.Судың табиғаттағы маңызы туралы
айту.Судың адам үшін маңызына тоқталу.
Шығармашылық тапсырма
Өзен-көл жағасындағы ағашты кесуге болмайды.Неге?
Дәләлде.
7.Үнтаспадан Е. Өтетілеуұлының “Су“ атты өлеңін
тыңдау.
Су – тіршілік негізі
Онсыз өмір сүрмейсің
Гигиена егізі
Су деп және білгейсің
Су – табиғат байлығы
Өзен - көлге барғайсың
Кемі екі рет әр күні
Суға түсіп тұрғайсың.
---1 ---
26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
ИНДЕКС: 64470
------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
Үйде ванна, душ болса
Салқын сумен құйынғын
Ыстық сумен шомылсаң
Суық сумен жуынғын
Су сергітер бойыңды
Онымен дос болғайсың
Судан кейін сен енді
Ісіңді оңай жалғайсың
Айналаңды қоршаған
Табиғатты сүйе біл
Қауіп - қатер төнсе оған
Қамқорға алып сүйе біл
Білгін мұны балалар
Сусыз құрғақ далалар
Сусыз қараң далалар
Ескертеміз бар ұлға
Ескертеміз бар қызға
Суды босқа ағызба.
8.Еркін жазу стратегиясы
Су – тіршілік мекені
Оқушылар су туралы өз ойларын дәптерге жазады
9.Дүниетануға арналған жұмыс дәптері бойынша
жұмыс жасау .
3 қатарға үш түрлі сурет салу,жапсыру.
1 қатар Адам тіршілігіндегі (осы орынға өзіне таныс
жағдайдың суретін салу,жапсыру)
2 қатар Жануарлар тіршілігіндегі (судағы балықтардың
суретін салу ,жапсыру)
3 қатар.Өсімдіктер тіршілігіндегі (өзен
жағасының,ағаштардың,көлдердің суретін
салу,жапсыру)
10.Суға байланысты тыйым сөздер , мақал –
мәтелдерді еске түсіру
- Суды ластама
- Қараңғыда суға барма
- Судың бетін ашық тастама
- Суға кір су төкпе
- Бұлақты бұзба,құсын шошытасын
Суды сабама,балығын шошытасын.
-Дария жанынан құдық қазба
- Сулы жер - нулы жер
- Су – тіршілік көзі
-Бұлақ көрсең көзін аш
- Су бар жерде тіршілік бар
11.Сабақты қорыту
Не үйрендік? Не білдік?
Оқушылар сабақ бойынша өздерінің не
үйренгендерін,не білгендерін қағазға
жазып,жапсырады.
12.Оқушыларды бағалау
Су тамшыларын санау арқылы оқушыларды бағалау
13.Үй тапсырмасы
Судың маңызы туралы әңгімелеу
4.
Картада су көк түспен белгіленген.Су жердің
4/3 бөлігін алып жатыр.Сусыз өмір жоқ.Су өзен , көл ,
теңіз , мұхиттарды құрайды.Су адамзат баласынан
бұрын пайда болған.
Адам денесінің 65% су құрайды.Өсімдіктерде су
мөлшері бұдан да көп.Қарбыздың 90% су
құрайды.Күнбағыс бір жазда 40 литр су сіңіреді.
Су бар жерде
тіршілік бар,өмір бар,жайқалып өскен бау
бақша,сынсыған орман,тоғай,бітік шыққан
егін,мыңғыраған мал,алып су электр
станциясыбар,сондықтан қазақ «Сулы жер нулы
жер»дейді.Ну дегеніміз қалын орман.
Су тіршіліктің ғана
емес,тазалықтың пәктіктің белгісі.
Қазақ халқы суды
қадір етумен қатар оны жалпы халыққа,жан жануар
дүниесіне ,өсімдік әлеміне тіршілік беруші деп
санаған.Су бермеу,судан тарықтыру ең үлкен
қылмыс.
Мұхаммед
пайғамбар құранында: «Бір жұтым су бөліспеген адам
Алла тағаланың алдында күнәһар» деп жазған.Сол
үшін атазаманнан бері қазақ үйіндегі су,қымыз,айран
шалап сияқты сусындар тегін болған.Айдалада
жападан жалғыз мал бағып отырған адамның үйіне
жолаушы келіп түссе,ең алдымен сусын беріп
құрметтеген.
егер де біз картаға
немесе глобусқа қарасақ жер шарын жан жағынан су
қоршағанын қөреміз.Судың көлемі құрлықтан 3есе
көп екен.Жер бетін70%су алып жатыр.Мұхит,теңіз
сулары өте ащы,сондықтан оны адам,жануарлар және
өсімдіктер пайдалана алмайды.
Ал енді адам ағзасына күніне 10 литрдей су керек.Егер
де адамның денесінен 1,5л су ағзадан буланса немесе
тер күйінде шықса,адам қаталап шөлдейді.Адам
баласы шөлге қарсы 3т күннен артық күресе
алмайды.Егер адам денесіндегі судың 6-8 %азайса
,адам жартылай есінен танып қалады.10% азайса
сілекейін жұтады,ал 12% кемісе адам өліп кетеді.
Үнтаспадан Е. Өтетілеуұлының “Су“ атты өлеңін
тыңдау.
Су – тіршілік негізі
Онсыз өмір сүрмейсің
Гигиена егізі
Су деп және білгейсің
Су – табиғат байлығы
Өзен - көлге барғайсың
Кемі екі рет әр күні
Суға түсіп тұрғайсың.
Үйде ванна, душ болса
Салқын сумен құйынғын
Ыстық сумен шомылсаң
Суық сумен жуынғын
Су сергітер бойыңды
Онымен дос болғайсың
---2 ---
------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
Судан кейін сен енді
Ісіңді оңай жалғайсың
Айналаңды қоршаған
Табиғатты сүйе біл
Қауіп - қатер төнсе оған
Қамқорға алып сүйе біл
Білгін мұны балалар
Сусыз құрғақ далалар
Сусыз қараң далалар
Ескертеміз бар ұлға
Ескертеміз бар қызға
Суды босқа ағызба.
Суға байланысты тыйым сөздер , мақал –
мәтелдерді еске түсіру
- Суды ластама
- Қараңғыда суға барма
- Судың бетін ашық тастама
- Суға кір су төкпе
- Бұлақты бұзба,құсын шошытасын
Суды сабама,балығын шошытасын.
-Дария жанынан құдық қазба
- Сулы жер - нулы жер
- Су – тіршілік көзі
-Бұлақ көрсең көзін аш
Су бар жерде тіршілік бар
Ғ.Ақтаев атындығы №6 орта мектеп
Мұғалімі: Г.Т.Алдиярова
Пәні : Қазақ тілі 2 класс
Сабақтың тақырыбы: сан есім
Сабақтың мақсаты: Сөз таптарын оқыту барысында
логикалық ойлау мәдениетін дамыту.
А) Білімділік: сан есім туралы түсінік беру.
Сөйлемнен, сөз тіркесінен сан есімді таба білуге
үйрету.
ә) Тәрбиелік: Балаларды кішіпейілдікке,
адамгершілікке, ұйымшыл болуға,білімді,
ұқыпты,зейінді болуға тәрбиелеу.
Б) Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін кеңіту,
байқағыштық,көркем жазуын жетілдіру.
Оқыту түрі: жеке, топтық, ұжымдық.
Оқыту әдістері:ізденушілік,
көрнекіліктер,практикалық, сұрақ- жауап, өзін - өзі
бағалау, ойын, СТО стратегиясы.
Пәнаралық байланыс: математика, ана тілі.
Сабақтығ
құрылымы
Сабақта
қолданыла
тын
стратегиял
ар
Мұғалімні
ң іс -
әрекеті
Оқушылар
дың іс -
әрекеті
1.
Қызығушы
1. Ой
қозғау
1.Мұғалім
нің кіріспе
1.
кезекшілер
лықты
ояту
Топтастыр
у
стратегияс
ы
сөзі.
2.
психологи
ялық
даярлық.
А)Оқушыл
арды
топтастыр
у жетекші
тағайындау
.
Ә) Өткен
материялд
ар
бойынша
топтық
тапсырмал
ар беру
Б)
«Ойлан»
кестесін
түсіндіру.
В) Топ
аттарының
«бестік»се
бебін
сұрау
3. Киіз үй
сызбасы
арқылы
топтастыр
у
стратегияс
ымен
жұмысты
хабарлау
хабарламас
ы.
2. Өткен
материалд
ы еске
түсіріп, ой
жинақтап
сөйлеуге
даярлану(2
-3 мин).
3. «Ойлан»
кестесін
Шешу
хабарлау
4.
Оқушылар
бестік
аталу
себебін
дәлелдейді
.
Киіз үй
сызбасыме
н жұмыс
жасайды.
2.
Мағынаны
таныту
«Диалог»
стратегияс
ы
1.
«Диалог»
ойынының
шартын
түсіндіру.
Ондағы
сан
есімдерді
табуға
нұсқау
беру.
2.
Оқушылар
ойын
толықтыру.
3.оқулықпе
н жұмыс
жүргізу.
ұжымдық
1. ережені
Оқушылар
---3 ---
------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
оқып
талдау.
2.Дәптерге
көркем
жазуды
ұйымдаст
ыру.
Сандар:
1,2,3,,,,,10
3.Жаттығу
жұмыстар
ы туралы
хабарлама
401-
ауызша,
402-
жатт.,400 –
жатт.
Жазбаша.
Жаттығула
рдың
орындалу
барысын
тексеріп
жүру. 403-
жатт.тақта
мен
жұмысқа
арналады.
өз бетімен
орындап,
жазба
түрде
жазып
көрсетеді.
(1-2 мин.)
Оқушылар
тақтада
орындайд
ы, ауызша
айтып
сызу
жұмысын
жүргізеді.
Ой
толғаныс
Топтық
жұмыс
1. Әр
бестікке
тапсырмал
ар беру.
1б)Маөал
– мәтел
2б.
Жұмбақта
р шешу.3б.
санамақ
немесе
өтірік өлең
айту.
Ішінде сан
есім болу
керек.
Мақал
мағынасын
түсіндіру.
2.
Шығарма
шылық
диктант.
3.Сабақты
ң қорыту
сұрақтары:
1б. Мақал
– мәтел
ойлап
айтады.
2б.Жұмбақ
ойлап
айтады.
3б.
Санамақ
немесе
өтірік өлең
айтады.
Сан есімді
келесі топ
тауып
сұрақ
қояды.
Оқушылар
көп нүкте
орнына
керекті
сөздерді
жазады.
Оқушылар
сұрақтарға
жауап
- Бүгін біз
не
үйрендік?
- Сан есім
ережесін
кім
айтады?
- Оған кім
мысал
айтады?
береді.
Бағалау
Топтық
өзін - өзі
бағалау.
Оқушылар
дың
бағалаумен
сабақтасты
ра ортақ
баға
қояды.
Топ
жетекшіле
рі өз
бағаларын
ұсынады
және
өздерін-
өздері
бағалайды.
Үйге
тапсырма
404-
жаттығу
(жазбаша)
Ережені
жаттау.
Сан есім
қатыстыры
п, санамақ,
өтірік өлең
құрастыры
п келу.
Сабақты
аяқтау.
Батыс Қазақстан Облысы, Зеленов ауданы
Мичурин отра жалпы білім беретін
мектеп – балабақшасы
Тарих пәні мұғалімі: Ильясова Жумагуль
Амановна
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға орта ғасырда өмір сүрген
Қазақстан қалалары, олардың саяси - әкімшілік
қызметі, қала құрылысының ерекшелігі туралы білім
беру.
Дамытушылық: Оқушыларды жаңа сабаққа жан –
жақты қатыстыра отырып, логикалық
ой - өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларға мәдениет туралы түсініктерін
қалыптастыру, эстетикалық тәрбие беру, Мәдени
мұраларымызды қорғауға тәрбиелеу.
I кезең
Үй тапсырмасын тексеру.
10 сұрақтан құралатын тест арқылы үй тапсырмасын
тексеру.
---4 ---
------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
Қызығушылығынояту:
1.
Отырар қаласы қандай қала? (балалар
жауабы)
2.
Ендеше балалар, біз бүгінгі сабағымызда осы
Отырар қаласы секілді Ортағасырлық Қазақстанның
қалаларымен танысамыз.
II кезең
Жаңа тақырыбымыз
§ 25. Ортағасырлық Қазақстан қалалары.
Оқулықпен жұмыс (10 мин)
Әдеби үйірмелер (топтық түсіндіру)
-
Баяндап беруші.
Тақырыппен танысып, негізгілерін түсіндіреді.
-
Сұрақтар құрастырушы.
Тақырыптың мәтініне байланысты негізгі сұрақтарды
дайындау.
-
Сілтемелер табушылар.
Тақырыптың ішіндегі жаңа сөздердің мағанасын
ашып, түсіндіреді.
-
Бейнелеушілер – суретші.
Тақырыпқа байланысты суреттер салу, түсіндіру.
-
Дәнекерлеу.
Ортағасырлық Қазақстан қалалары мен қазіргі
Қазақстан қалаларын салыстырып, айырмашылығын,
ұқсастығын түсіндіреді.
Қосымша мәліметтер.
Археологиялық зерттеулер VI – X ғасырларда
Қазақстан аум ағында қала мәдениеті жақсы дамып,
өркендегенін көрсетеді. Ортағасырда Түркістан, Талас
Шу, Отырар, Сығанақ өңірлерінде қолөнер мен сауда
және мідениеттің шоғырланған орталықтары – қалалар
қалыптасты. Бұл қалалар басында кіші елді мекен
ретінде салынып, кейіннен ұлғайған.
3.
Қазақстан аумағында қалалар осыдан екі
жарым мың жыл бұрын салынған екен.
4.
Ортағасырлық Қазақстан қалалары үш
бөліктен тұрған.
Цитадель патша сарайы және әкімшілік
басқару орындары орналасқан.
Шахристан қызметкерлер мекендеген, яғни
кіші билеушілер топ өкілдері, түрлі кәсіп иелері
тұрған.
Рабат қала дуалының сыртында орналасқан,
еңбекші халық тұрады.
Экркннан суреттер көрсету.
Қорытынды: «Мүмкін, мүмкін емес» ойын.
1. Қазақстан аумағында ең алғашқы қалалар бұдан екі
жарым мың жыл бұрын салынған екен. (Мүмкін,
мүмкін емес)
2. Ортағасырлық Қазақстан қалалары 5 бөліктен
тұрған (мүмкін, мүмкін емес)
3. Қаланың қолөнершілер мен егіншілер тұратын
бөлігі рабат деп аталады.
4. X – XIIғ ірі қалалардың көбіне құбырлар
орнатылған.
5. Шауғар елді мекені Сығанақ деп аталады.
6. XVғ бастап Йасы қаласы түркістан деп аталған.
7. Түркістан атауы «түріктер елі, мекені» деген
мағананы білдіреді.
8. Атақты Есімнің тұсында Шымкент Қазақ
хандығының астанасына айналыпты.
9. Әмір Темірдің бұйрығымен (XIV соңы – XV
басында) қасиетті Қожа Ахмет Йасауи кесенесі
салынған.
10. Сығанақ Орталық Қазақстанда орналасқан.
(мүмкін, мүмкін емес)
Деңгейлік тапсырмалар.
1 деңгей.
1. Археологиялық зерттеулер VI – X ғасырларда
Қазақстан аумағында қандай мәдениет дамып,
өркендеді? (қала мәдениеті)
2. Қазақстан аумағында ең алғашқы қалалар бұдан
қанша мың жыл бұрын салынған? (екі жарым мың
жыл)
3. Ортағасырлық Қазақстан қалалары неше бөліктен
тұрады? (үш бөліктен)
4. Йасы қаласы Түркістан деп нешінші ғасырдан
бастап аталды? (15ғ)
5. Қожа Ахмет Йасауи кесенесі кімнің бұйрығымен
салынған? (Әмір Темірдің)
6. Оңтүстік Қазақстан жерінде, Сырдария бойында
орналасқан қала қалай аталады? (Сығанақ)
2 деңгей.
1. қазақстан және Орта Азия елді мекендерде қала
мәдениеті қашан пайда болды, қандай қалалар?
2. X - XII ғасырлардағы ірі қалалардың көбіне
құбырлары қайда орнатылған?
3. IV – X ғасырларда Шауғар мекенінің орнына қандай
қала, қашан пайда болды?
4. Түркістан қаласы қай қалаға жақын орналасқан?
5. Қазақстан қалалары қашан дами бастады?
3 деңгей.
1. Қалалардың әкімшілік және сауда орталығы қандай
болды деп ойлайсыздар?
2. Қазақстанның ортағасырлық қалалары қалай өзгеріп
отырған?
---5 ---
------------------------------------------------------- ----«Республикалық 45minut.kz» газеті – 26 наурыз 2014 ж | № 11-12 (87-88)
III кезең.
Үйге тапсырма § 25 оқып түсіну, деңгейлік
тапсырманы аяқтау.
Бағалау. Мөлдір журнал бойынша
Давлетова О.М.
учитель математики
высшей категории
С(В)ОШ №44, г.Актобе
Работа со слабоуспевающими и неуспевающими
учащимися на уроках математики в вечерней
школе
В Республике Казахстан функционируют вечерние
школы, где обучаются учащиеся с большими
пробелами в знаниях, которые, в силу ряда
объективных причин, не могут учиться в
общеобразовательных школах. Контингент наших
учащихся можно разделить по следующим основным
категориям:
5.
Хронически неуспевающие дети (по
физиологическим причинам):
– задания воспринимают невнимательно, часто их не
понимают, но вопросы учителю не задают,
разъяснений не просят;
– работают пассивно, постоянно нуждаются в
стимулах для перехода к очередным видам работы;
– не имеют постоянной цели, не планируют и не
организовывают свою работу;
– работают очень вяло, либо постепенно снижают
темп, уставая раньше других детей;
– индифферентно относятся к результатам
собственной работы, к познавательному труду в целом.
6.
Дети, неуспевающие по отдельным
учебным дисциплинам (по социальным причинам):
– учащиеся с относительно высоким уровнем развития
мыслительной деятельности, но с отрицательным
отношением к учебе:
а) в связи с частичной или полной утратой позиции
школьника по причине непонимания отдельного
предмета или группы учебных дисциплин (точных,
гуманитарных и т.п.)
б) в результате отсутствия необходимых условий:
неблагополучная семья, плохое здоровье, отсутствие
адекватного педагогического сопровождения.
7.
Достарыңызбен бөлісу: |