Сабақтың тақырыбы: Табиғатқа саяхат. Әә дыбысы мен әрпі Сабаққа негізделген оқу мақсаттары



Дата06.01.2022
өлшемі178,93 Kb.
#11728
түріСабақ



















Сабақ: Сауат ашу




Күні:

Әлмахан Гүлмира

Сынып: 1-сынып

Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы:

Табиғатқа саяхат. Әә дыбысы мен әрпі



Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

1.1.3.1 Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

-Ә дыбысы мен әрпінің айтылуы және жазылуымен танысады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

- Сөздерді буындап және тұтас түсініп оқи алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

-Сөйлемді жүргізіп оқи алады. Берілген сурет бойынша әңгіме құрастыра алады.

Бағалау критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Тілдік мақсат:

Әтеш – петух - rooster Әке – папа - pazer

Ән - песня - song



Құндылықтарды дарыту:

Сын тұрғысынан ойлау. Оқушыларды бір- біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу. Жауапкершілікті сезіну

Пәнаралық байланыс:

Ағылшын, дүниетану ,әдебиеттік оқу

Оқыту әдісі:

СТО. Бағалау. Жас ерекшеліктеріне сай оқыту.

АКТ қолдану дағдылары.

Бейнеүзік ,интербелсенді тақта. Ноутбук. Оқулық, жұмыс дәптері, қима қағаздар.

Алдыңғы оқу

З з дыбысы мен әрпі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Топқа бөлу


Қызығушылық ояту




1.Психологиялық ахуал.

“Көңілденіп күлеміз,

Бақытты болып жүреміз.

Бәрін біліп аламыз,

Біз ақылды баламыз.




Оқушыларды әр түрлі гүлдердің суреттері арқылы үш топқа бөлемін. 1. «Раушан» тобы

2. «Бәйшешек» тобы

3. «Қызғалдақ» тобы
«Микрофон» әдісі. Ашық сұрақтар: Алдыңғы тақырыппен байланыстырып тапсырмалар беру.

Орындаған тапсырмаларын, смайликтермен бағалау.

1.Дыбыс дегеніміз не?

2.Әріп дегеніміз не?

3.Дыбыстар нешеге бөлінеді?

4. Әріптерден не құралады?

5. Өткен сабағымызда қандай дыбыспен

таныстық?

6. З дыбысы қандай дыбыс?

Ым-ишара арқылы ынталандырамын.

Интербелсенді тақтадан


Ашық сұрақтар

Сабақтың ортасы

Тындалым

Оқылым


«Ой шақыру» алған білімді пысықтау мақсатында жұмбақ қоямын.

Басында айдары бар,



Құйрығында орағы бар.

      


 Мұғалім: балалар әтеш дегенде қандай дыбыс естіліп тұр. Оқушылар Әә дыбысы. Мұғалім олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Әә дыбысы және әрпі
( Ә әрпінің жазылуын ауаға жазу,ламинатқа жазу)
-Ал, жақсы оқушылар барлығымыз Ә ә дыбысы мен әрпіне арналған бейнебаянды көрейік.

( Дөңгеленіп қол ұстасып тұрып, кезек –кезек айту)
«Шынжыр» ойыны. Әә әрпінен басталатын сөздерді тез айту.



Оқулықтағы ән әке дәрі сәуір

сән Сәкен дәрігер Дәуір

дән тәтті тәулік Әсет


  • Шана мәтінін оқу. Оқу түрлері: - Іштей оқу

- Дауыстап тізбектей оқыту

Оқу тәтижесін айқындау үшін «шапалақ ұру» арқылы ынталандырамын.

Бейнебаян







Жазылым


Сергіту сәті

Айтылым

Топтық жұмыс

1-топ: Ә дыбысы бар сөзді айту. Дыбыстық талдау жасау.

Дескриптор:

Сөздерді айта алады.

Дыбыстық талдау жасай алады.
2-топ: Берілген суреттер бойынша сөйлем кұрау.

Дескриптор:

Сөйлем құрай алады.
3-топ: Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.

Дескриптор

Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрай алады.
Қолға қалам алайық

Көркем етіп жазайық



Жұмыс дәптерімен жұмыс жүргіземін. Алдымен ауаға жазып көрсетемін.

Ә ә Әә Әә

Дескриптор:

Әріптің баспа, жазба түрін ажыратады.

Әріпті жазып үйренеді.

Оқу нәтижесін айқындау үшін  «Жұлдызшалар» арқылы ынталандырамын.
«Ақ бұлақ»
Жұптық жұмыс

Адасқан әріптерді табу.

Сөздерге буындық, дыбыстық талдау жасату.

Дескриптор:

Әріптерден сөз құрауды біледі.

Буындық, дыбыстық талдау жасай алады.

Оқушы жұбын «Алақан» әдісі арқылы мадақтайды .
Ойын «Кім шапшаң»
Мен сөздерді айтып тұрамын, ал сендер, сөз ішінде «Ә»дыбысын естіген бетте, алақаныңды шапалақта: Әділет, адам, дәрі, доп, әтеш, ине, сәби, Дина, әже, сәбіз, дәрігер.

«Тіл ұстарту»

Жаңылтпашты оқы және жаңылмай жатқа айтып көр.

Келген малшы

Әрі әнші,

Әрі аңшы

Дескриптор

Жаңылтпашты қатесіз оқи алады.

Жылдам әрі түсінікті жатай алады.
Үш тілде айтамын.

Әтеш – петух - rooster

Әке – папа - fazer

Ән - песня - song

Әріп – буква – letter





Бейнебаян





Жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

Ә ә дыбысының элементтерін және сөздерді жазу.



Дескриптор:

Әә әрпінің жазбаша бас әрпі мен кіші әріптерін және сөздерді жаза алады.


Оқу нәтижесін айқындау үшін «Бас бармақ» арқылы ынталандырамын





Мұғалім сыйы


Буын түрлерімен таныстыру.

Буын


Ашық буын Бітеу буын



Тұйық буын




Қорытынды

«Сиқырлы себет» ойыны

Себеттегі күлтелерден гүл құрастыра отырып, жасырынған сөздерді табу.

Дескриптор:

Әріптерден сөздер құрастыра алады.



ддддд



Рефлексия:

-Бүгінгі өткен әріп?

-Ә қандай дыбыс?

-Ә дыбысы бар сөздерді ата.

-Осы сөздерді буынға бөл.

-Ә дыбысы сөздің қай бөліктерінде кездеседі?

-Мысал келтір.



Кері байланыс:

«Бағдаршам»әдісі арқылы анықтау
Барлығын түсіндім




Қосымша ақпарат

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

  • Жеке жұмыс

  • Топтық жұмыс

  • Ойлау жаттығулары

Сабақ бойынша рефлексия.

«Бағдаршам» әдісі арқылы балалардың меңгерген блімдер нәтижелерін анықтадым.

Бұл бөлімді сабақ туралыөз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сергіту сәті

Логикалық тапсырмалар


Қорытынды бағамдау.

1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
- Оқушы қабілетіне сәйкес берілген саралау жұмыстары.

- «Микрофон» әдісі жақсы болды.
2. 2.Сабақты жақсартуға не ықпал етеді?

-Ресурстар

-Әдіс тәсілдерді көбірек қолдану



3.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)

-Топпен жұмысты әрі қарай жалғастыру

- Әдіс –тәсілді көбірек қолдану, ым-ишара арқылы мадақтау.

Ықшамсабақ жоспарлау

Оқу бағдарламасы-нан оқу мақсатын дұрыс таңдай білуді және тиімді жоспарлауды үйрендім. Сабақты жоспарлауда ықшамсабақтың нақты қадамдарға жету үшін тиімділігін білдім. Және де кері байланыстың оқу мақсатына жетуде көп ықпал ететіндігін ұғындым.




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет