Сабақтың тақырыбы: Табиғи ресурс түрлері



Дата16.06.2023
өлшемі323,61 Kb.
#101845
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9- бөлім Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану
Пәні: қазақ тілі Мектеп: Достық МББК
Күні: 27.04.23 Мұғалімнің аты-жөні: Базаров Есенияз Гилманович
Сынып: 9 Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи ресурс түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме )

9.1.3.1-тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
9.4.5.1-құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіндегі тірек сөздерді, ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады,
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған ақпаратты саралайды.
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнына байланысты өз ойын құрмалас сөйлем түрінде жаза алады, тиісті тыныс белгілерін қоя алады.

Бағалау критерийлері

-тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады, саралайды.
-мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді
-құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін ережеге сай қолдана алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:
тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады, құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін ережеге сай қолданады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Мұнай-нефть-oil, су-вода-water, көмір-уголь-coal, темір-железо-iron

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
«Табиғат», «Байлық», «Қор», «Игілік», «Экология», «Ресурс»,
«Ұлы дала елі», «Болашақ»

Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Мәтіннен қандай ақпарат алдың?
2. «Табиғат»сөзінің анықтамасына өзің қандай ой қосар едің?
3. Адам мен табиғат арасындағы қарым-қатынас неге мәңгілік?

Құндылықтарға баулу

Адамгершілікке,еңбекқорлыққа баулу, табиғатты аялау,өз аймақтарының табиғат ресурстарын зерттеу

Пәнаралық байланыс

География, химия



Тақырып бойынша алдыңғы білім

Нәтиже сабақ

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
5мин

Ұйымдастыру
Ширату жаттығулары:
1.«Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау.
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, бірін-бірі толықтырады.
2«Суреттер сөйлейді» әдісі
Оқушылар суретте не көріп отырғанын және оның себебін түсіндіреді. Оқушылар жауабы арқылы «Табиғи ресурс түрлері» тақырыбына болжам жасалады.



Дескриптор:


- сұрақ қоя алады, сұраққа жауап бере алады;
- сөзді сипаттап, түсіндіре алады.
-жаңа сабақтың тақырыбына болжам жасай алады
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша (оқушылардың жауабына сәйкес, өте жақсы, жарайсың, ойыңды нақтыла, толықтыр, бұл- жақсы жауап)
Оқушылар ресурстарға байланысты қима қағаздар арқылы топтастырылады.
Мұнай-нефть-oil, көмір-уголь-coal, темір-железо-iron

Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, М.Дусимбаева
Қазақ тілі
9 сынып
Атамұра
2019


Сабақтың ортасы
30мин


ЖТ. 1-тапсырма «Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы «Табиғат», «байлық», «қор», «игілік», «экология», «ресурс»,
«Ұлы дала елі», «болашақ» сөздерін қатыстыра отырып, сабақ тақырыбымен байланысты шағын мәтін құра.
Дескриптор:
-тірек сөздердің мағынасын аша алады;
-тірек сөздерді қатыстыра отырып, мәтін құрай алады;
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша (оқушылардың жауабына сәйкес, өте жақсы, жарайсың, ойыңды нақтыла, толықтыр, бұл- жақсы жауап)
3-тапсырма. Топтық тапсырма «РАФТ» әдісі. Суреттегі кейіпкерлердің рөлінде өздерің таңдаған мамандықтың табиғат ресурстарымен қандай байланысы бар екенін айтып, әңгімелесіңдер. Сынып ең үздік топты анықтасын
Р-рөл
А-аудитория
Ф-формасы
Т-тақырып

Дескриптор:
-мамандық таңдай алады;
-өз ойларын ашық, нақты жеткізе алады;
-табиғат ресурстарымен байланысын біледі;
ҚБ. Бағалау бетшесі



Тақырыптың ашылуы-1 ұпай










Диалогтің сауатты өрбуі-2 ұпай










Тіл көркемдігі-1 ұпай










Тілдік бағдар. Құрмалас сөйлемдегі даралаушы, ерекшелеуші тыныс белгілері



Құрмалас сөйлемдердегі тыныс белгілер





ОЖ.5-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтін мазмұнын конспект түрінде жаз.


ЖЖ. 6-тапсырма «Редактор» әдісі
Әр топтан бір оқушы шығып, мәтін мазмұнына байланысты өз ойын құрмалас сойлем түрінде жазып, тиісті тыныс белгілерін қояды.
Дескриптор:
-тыныс белгілерінің қойылу мақсатын, қызметін ажырата алады;
-өз ойын құрмалас сөйлем түрінде жаза алады;
-тиісті тыныс белгілерін қоя алады;
ҚБ. Топтардың бірін-бірі бағалауы
Т. 7-тапсырма. «Ашық микрофон» әдісі.
Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап бер.

  1. Мәтінде не туралы айтылды?

  2. «Табиғат» сөзінің анықтамасына өзің қандай ой қосар едің?

  3. Адам мен табиғат арасындағы қарым-қатынас неге мәңгілік?

  4. Мәтін қай стильде жазылған? Неге?

Дескриптор:
-Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнын аша алады;
- өз ойларын нақты еркін, нақты жеткізе алады:
- мәтін стильін ажырата алады;
ҚБ. Топтардың бірін-бірі ауызша бағалауы
Табиғат ресурстары туралы ақпаратты негізге алып, «Жылдам дебат» әдісімен пікір алмасыңдар. 1 топ: «Адамзат өз игілігі үшін табиғат ресурстарын қалағанша пайдалану керек 2-топ: Болашақ ұрпақтың қамы үшін табиғат ресурстарын үнемдеп пайдаланған абзал.



https://kk.wikipedia.org/wiki


Сабақтың соңы
5 мин

Үйге тапсырма


Рефлексия




«Табиғи ресурс түрлері» тақырыбына эccе жазу.


Дескриптор:
-өз ойын құрмалас сөйлем түрінде жаза алады;
-құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін дұрыс қоя алады;
-өз ойын еркін, нақты жеткізе алады;
Кері байланыс:
Жолсөмке-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын.
Еттартқыш-алған ақпаратты өңдеймін .
Қоқыс жәшігі-керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін.






Үлестірме материал,
20-күн, 3-үлестірме материал

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет