Сабақтың тақырыбы Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата02.05.2023
өлшемі116,86 Kb.
#89256
түріСабақ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Пән

физика

Бөлім

Тербелістер мен толқындар

Педагогтің аты-жөні

Егембердиева Анар Есенбекқызы

Күні

02.02.2023

Сынып

9 "В"

Қатысушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау;
9.2.5.5 гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың
және үдеудің теңдеулерін жаза білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Тербелмелі жүйелердегі энергияның түрленуін зерттейді;
Көптеген оқушылар істей алады: Тербелмелі жүйелердегі механикалық энергияның сақталу заңының орындалуын дәлелдейді;
Кейбір оқушылар істей алады: Гармоникалық тербеліс теңдеуін қолданып есептер шығарады;

Бағалау
критерийлері

-Энергияның түрленуіне мысалдар келтіру және графикке зертеу жүргізуді;
-Гармоникалық тербеліс графиктерін пайдаланып, координата, жылдамдық және үдеудің теңдеулерін жаза алуды;
-Гармоникалық тербелістердің теңдеуіне кіретін тербелмелі шамалардың физикалық мағынасын түсінеді;



Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
10 мин


5 мин

3 мин

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.Өткен сабақты еск алу.
Сәйкестендір. Алдыңғы өткен тақырыптар бойынша тапсырма.



Ығысу

Eп = 

Амплитуда

Eк =

Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы

Т=2

Тербеліс жиілігі

E=Eп+Eк

Кинетикалық энергия

Т=2

Серіппелі маятниктің периоды



Математикалық маятниктің периоды

x

Толық энергия

A

Активити. Ойша сұрақтарға жауап беру

- Қандай қозғалыстарды тербелмелі қозғалыстар деп атайды?


- Тербелмелі қозғалысқа мысалдар келтіріңдер
- Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын негізгі шамалар.
- Гармоникалық тербелістер, мысалдар келтіру
- Гармоникалық тербелістің тендеуі.
- Энергия, энергия түрлері қандай?



Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.

-Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді.
-Еске түсіру арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді.




Дескриптор:_-_тербеліс_периодының_формуласын_біледі_-жиіліктің_формуласын_біледі_-тербеліс_санын_анықтай_алады_-тербеліс_теңдеуін_жаза_біледі._Дескриптор'>Дескриптор:
- тербеліс периодының формуласын біледі -жиіліктің формуласын біледі -тербеліс санын анықтай алады -тербеліс теңдеуін жаза біледі.
Дескриптор:
-Өткен білімді пысықтайды.
-Сұрақтарға тез жауап беріп үйренеді.

Оқулық
Таратпа қағаздар

Сабақтың ортасы
20 мин

5 мин


5 мин


Сабақтың соңы
5 мин

Жаңа білімді меңгеру
І. Гармониялық тербелістің теңдеуі x=Xmaxcosφ немесе x=Аcosωt немесе x=Xmaxsinφ немесе x=Аsinωt немесе x=Аcos(2π/T)t немесе x=Аsin(2π/T)t немесе x=Аcos2πνt немесе x=Аsin2πνt түрінде, яғни, синус немесе косинус заңымен жазылады. Механикалық тербелістерді сипаттайтын негізгі дифференциалдық теңдеуді беру: a=-ω2x немесе: x=x''=a=-ω2x, яғни, координатаның екінші ретті туындысы координатаның өзіне тура пропорционал екендігін көрсету өте маңызды, себебі, жоғары сыныптарда электромагниттік тербелістердің теңдеуін оқу кезінде барлық гармониялық тербелістер – ол механикалық тербеліс болсын, ол ЭМ тербеліс болсын.
Есеп шығару үлгісі

Қа­таң­ды­ғы 250 Н/м се­ріп­пе­дегі мас­са­сы 400­г­жүктің тер­бе­ліс амп­литу­да­сы 15 см. Тер­бе­ліс­тің то­лық ме­ха­ни­ка­лық энер­гия­сын жә­не жүк қоз­ға­лы­сы­ның максимал жыл­дам­ды­ғын анықтаңдар.




Білім банкоматы.
Білім банкоматын және карточкаларды дайындап,оқушыларға таратамын.
Оқушылардың нені меңгергенін білетін боламын.


Рефлексия


«Мұғалімге хат»



Үй тапсырмасы
Тақырып соңындағы есептер

-Оқушылар жаңа тақырыпты ашады.


-Керек ақпарат бойынша интербелсенді тақтамен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды,формулаларды дәптерлеріне түртіп алады

-Есеп шығару үлгілерін қарайды.


-Әр оқушы жеке жұмыс жасап, есептерді шығарады.

-Карточкаларға сабақтан алған құнды мәліметтерді жазады.


-Білім банкоматына карточкаларды салады.

-Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсінгені, түсінбегені туралы хат қалдырады.


-Мұғаліммен кері байланыс жасайды.
-Тақырыпты толық меңгереді.
-Тақырып соңындағы жаттығуларды орындайды.

Дескриптор
-Тербелмелі қозғалыстың теңдеуін біледі.
-Тербелмелі қозғалыстың қасиеттерін талдайды.
-Ойын нақтылап, дәлелдей алады.


Дескриптор:
Есептің шартын жазады;
Формуланы қорытады;
Шешімін табады.
Дескриптор:
-Сабақты қорытындылайды;
-Тақырыпты есте сақтайды.



Оқулық

Тақта
Қима қағаздар


Стикер


Кітап




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет