Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Желілер және қауіпсіздік
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.4.2.1 Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Ақпаратты қорғау тәсілдерін біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Құралдарды вирусқа тексеруге үйренеді
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Вирусқа қарсы бағдарламалармен вирусты емдеу және жоюмен жұмыс істей алады.
|
Бағалау критерийі
|
Вирусқа қарсы бағдарламаларды және онымен жұмыс істей алады; құралдарды вирусқа тексереді; ақпаратты қорғау тәсілдерін біледі.
|
Тілдік мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Пән бойынша сауатты сөйлеу мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту үшін жауаптарды толық жауап беруге, өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Вирустан қорғау бағдарламасы, антивирустық программа, antivirus program.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Компьютерлік вирус деген не?
Вирустан қорғау бағдарламаларының қандай түрлері бар?
Компьютер жүмысына вирустың әсер етуін негізгі себептері қандай?
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды тәрбиелікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Интернет желісімен жұмыс істей алады.
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуін біледі
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
- оқушылармен амандасу, түгендеу, психологиялық жаттығу «Ең керемет екі қасиет» арқылы жағымды ахуал туғызу.
Сынып оқушылары бір біріне қарама-қарсы тұрып, өз жұбының «Ең ізгі адами бір қасиетін» атап өтеді.
Топқа бөлу: Қорапшадан таңдалған түрлі-түсті фигуралардың түрлері бойынша топтарға бөлемін.
Үй тапсырмасы:
"Компьютерлік желілер" шағын тестіні орындап болғаннан кейін жауабы ұпай бойынша көрсетіледі.
|
Үлестірмелі материалдар (фигуралар)
Компьютер, тест
https://learningapps.org/display?v=p7v79h1x517
|
Сабақтың ортасы
|
"Ой шақыру" әдісі: жаңа сабаққа сұрақтар, ребус арқылы көшемін.
Бұл ребусты шешкенде "вирус" деген сөз шығады.
Топтарға ортақ тақырыппен ребусты шешуін ұсынамын оқушылар шешімін "вирус" деп айтады. Оқушыларға сұрақ қою арқылы, вирусқа анықтама береді. Өмірмен байланыстырады.
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Bilimland.kz сайтынан "Вирусқа қарсы қауіпсіздік" тақырыбында бейнематериал көрсетіп. Оқушылардан бейнесабақта не айтылғаның сұраймын.
«Конверт-сұрақ» әдісі. Әр топқа, ішінде сұрақтары бар конверт беріледі. Сол сұрақтарды топ болып талқылап, бір мүшесі постерді қорғайды.
І топ. Не себепті вирустық программа қажет деп ойлайсыз?
ІІ топ. Компьютерде вирустың пайда болғанын қалай білесіңдер?
ІІІ топ. Қалай ойлайсыңдар, Windows қорғаушы программасы қалай жұмыс істейді?
Бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек.
С ергіту сәті «Лабиринт» ойыны. Мақсаты: сенімділікке арттыру, бір-біріне қолдау көрсетуге баулу.
|
Ребус салынған таратпа материалдар
http://bilimland.kz/
kk/home
Плакат, маркер, конверттегі сұрақ
Плакат, сіріңке қорабы
|
|
Оқулықпен жұмыс, яғни берілген тапсырманы компьютермен орындау /практикалық/
І топ. Мұғалім берген компьютерлік вирусы бар флешканы тексеріңдер.
ІІ топ. Компьютерге антивирустық бағдарламаны орнатыңыз.
ІІІ топ. Компьютерді антивирустық бағдарлама
арқылы тексеріңіз.
Дескриптор:
Вирусқа қарсы бағдарламалармен вирусты емдеу және жоюмен жұмыс істей алады.
Құралдарды вирусқа тексере алады.
Ақпаратты қорғау тәсілдерін біледі.
Оқушыларды қол шапалақтау арқылы формативті бағалаймын.
|
Оқулық, компьютер
|
Сабақтың соңы
|
Жұптық жұмыс.
«Сұрақ-жауап» әдісі.
Оқушылар бір-біріне жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды
- Компьютерлік вирус деген не?
- Вирустан қорғану программаларының қандай түрлері бар?
- Компьютер жұмысына вирустың әсер етудің негізгі себептері қандай?
Жұптардағы өзара бағалау. Бағалау парақшалары.
Үйге тапсырма:
тақырыпты оқу, түсінік айту.
|
Тапсырма, тірек-сызба,
смайликтер,
түрлі-түсті қарындаштар
|
Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Оқушылардың тапсырмаларды орындауын бақылаймын, бағыттаймын, көмегім қажет оқушыларға бағыт бағдар беремін, көмек көрсетемін.
|
Қалыптастырушы бағалау
«Бас бармақ». «Қол шапалақтау». Смайликтер.
|
Компьютерде жұмыс істеу кезінде көздің экраннан ең қолайлы қашықтығын сақтау.
Көз талғанда немесе шаршағанда көзді дем алдыратын бірнеше жаттығу орындау.
|