Сабақтың тақырыбы Зертханалық жұмыс Педагог Жакупова У. Т. Курс



Дата06.01.2022
өлшемі67,54 Kb.
#15912
түріСабақ
Байланысты:
Зертханалық жұмыс Логранж


Онлайн сабақтың жоспары (синхронды оқыту)№


Сабақтың тақырыбы

Зертханалық жұмыс

Педагог

Жакупова У.Т.

Курс

III курс

Пән

Сандық әдіс

Тобы

КББ18-9
















Сабақтың өткізілетін күні

24.10.20
















Сабақтың түрі

Онлайн сабақ

Сабақтың мақсаты

Лагранж көпмүшелігіне есепттер шығарту.


Оқу - әдістемелік құралдар, әдебиеттер

«Сандық әдістер» әдістемелік кешен 2012ж

Ә.М.Бабалиев, Д.Б.Әлібиев «Сандық әдістер» 2010ж




Техникалық құралдар, материалдар

АҚТ,ZOOM.WHATSAAP

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері




1 Ұйымдастыру кезеңі:


-Студенттерге платонус платформасы арқылы тапсырма жүктеу.

- Whatsapp желісі арқылы кері байланыс орнатып,сабақ барысын түсіндіру

2. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі

Практикалық /зертханалық жұмысқа дайындық кезеңі

(жаңа тақырыпты болжау)

Ватсап желісінде тақырыпқа қысқаша түсінік.
Зертханалық жұмыс

3. Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру кезеңі

Берілген тапсырманы орындау.

Бөлім меңгерушісі : Унеров Б.



Педагог: Жакупова У.

Зертханалық жұмыс

1-Мысал: Кестемен берілген функция үшін Лагранж көпмүшелігін құру.

(4.8)

I

0

1

2

3

xi

0

0.1

0.3

0.5

yi

-0.5

0

0.2

1


Шешімі: (4.4)-формула бойынша n=3, i=0,1,2,3 болғандағы өрнекті анықтаймыз:

L13(x) мүшесін есептемейміз, себебі y1=0. Бәрін бір біріне қосамыз да көпмүшеліктің соңғы түрін аламыз:






(4.9)
2-мысал: Кесте мен берілген функцияның


X

0.05

0.15

0.20

0.25

0.35

0.40

0.50

0.55

y

0.9512

0.8607

0.8187

0.7788

0.7047

0.6703

0.6065

0.5769

Лагранж формуласын қолданып көрсетілген нүктелердегі функция мәндерін анықтау:

a) 2,22 b) 2,41 c) 2,78 d) 3,34 e) 3,75, f) 3,88.

Шешімі:

Есептеуді жеңілдету үшін x=0.05t деп алайық. X-тердің мәні белгілі болғанда t-лардың мәндерін тауып алуға болады, олар: 1, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11. Және x=0.45 болғандағы t=9 болады. Есептеу қадамдары 2-кесте да келтірілген.

x=0.45 нүктесіндегі мәнін анықтау керек.

2-кесте. (4.9)-есептің есептелу қадамдары.


i


ti-tj

(i<>j)


Di


yi






0

8

-2

-3

-4

-6

-7

-8

-10

-725 760

0.9512

-0.0131*10-4

1

2

6

-1

-2

-4

-5

-7

-8

26 880

0.8607

0.3202*10-4

2

3

1

5

-1

-3

-4

-6

-7

-7 560

0.8187

-1.0829*10-4

3

4

2

1

4

-2

-3

-5

-6

5 760

0.7788

1.3520*10-4

4

6

4

3

2

2

-1

-3

-4

-3 456

0.7047

-2.0390*10-4

5

7

5

4

3

3

1

-2

-3

2 520

0.6703

2.6599*10-4

6

9

7

6

5

5

2

-1

-1

11 340

0.6065

0.5348*10-4

7

10

8

7

6

6

3

1

-2

-80 640

0.5769

-0.0715*10-4







Сонымен y(0.45)= *1.6604*10-4=0.6376.

Егер есепте керісінше функция мәні белгілі болып сол мәнге сәйкес абсцисса мәнін табу керек болса, ондай есепті кері интерполяциялау деп атайды. Кері интерполяциялау формуласы:




(4.10)



  1. Функцияның мәндер кестесі берілген:

Х

2,0

2,3

2,5

3,0

3,5

3,8

4,0

У

5,848

6,127

6,300

6,694

7,047

7,243

7,368

Лагранж формуласын қолданып көрсетілген нүктелердегі функция мәндерін анықтау:

a) 2,22 b) 2,41 c) 2,78 d) 3,34 e) 3,75, f) 3,88.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет