Сабақтың тақырыбы Зорлық-зомбылық және қорлау: алдын алу және қорғану Оқыту мақсаттары



Дата04.04.2023
өлшемі103 Kb.
#79155
түріСабақ
Байланысты:
3 Зорлық зомбылық және қорлау алдын алу және қорғану




Бөлім:

Парасаттылық және этика

Күні:

Педагогтің аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зорлық-зомбылық және қорлау: алдын алу және қорғану

Оқыту мақсаттары

Қазақстан Республикасының Конституциясында адамның қадір-қасиетіне қол сұғылмайды, әркімнің ар-намысы мен абыройлы атының қорғалуына құқығы бар деп анық жазылған.
Тұрмыстық зорлық-зомбылық үшін кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексінің 73 бабы бойынша жауапкершілікке тартылуы мүмкін, ал олардың әрекеттерінде қылмыстық құқық бұзушылық құрамы бар болған жағдайда, олар Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 109 (ұрып-соғу), 110 (қинау), 131 (қорлау) баптары бойынша қылмыстық жауапкершілікке тартылады.



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Зорлық-зомбылық және қорлау ұғымдарының мәнін анықтайды;

Оқушылардың басым бөлігі:

Зорлық-зомбылық және қорлау: алдын алу және қорғану шараларын түсінеді;

Кейбір оқушылар:

Зорлық-зомбылықты алдын алу және қорғану жолдарын нақты практика жүзінде талдайды;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыттары

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
(7мин)

Сабақтың барысы


(30 мин)

Сабақтың соңы
Кері байланыс
(5 мин)

I.Ұйымдастыру кезеңі Мұғалім оқушылармен амандасады, түгендейді.
«Сәлеметсің бе!»
Оқушылар кезек-кезек көршісінің аттас саусақтарына қолын тигізеді. Бас бармақтан бастайды:
Мен саған тілеймін (бас бармағын тигізеді);
- Табыс (сұқ саусақ);
- Үлкен (ортаңғы);
- Барлығында (атаусыз);
- Барлық жерде (шынашақ);
- Сәлеметсің бе! (алақанын тигізеді).
Мұғалім тақырыпты жасырады:

Алдын-ала оқушыларға баяндама дайындауға тақырыптар беріледі:

  1. Оқушы - Зорлық-зомбылық түрлері

  2. Оқушы-Зорлық-зомбылықты алдын алу

  3. Оқушы – Буллинг және кибербуллинг

Оқушылар өзара баяндамалар бойынша пікір алмасады, сұрақтар қояды.
2-тапсырма Постер қорғау- “Зорлық-зомбылыққа қарсымыз”
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Топ атауларын өздері таңдайды.


3-тапсырма.
Жағдаяттар
1 топ. Сізге бір адам келіп, марғау жертөлеге кіріп кеткенін айтып, сізден марғауды алуға көмектесуіңізді сұрайды.

2 топ. Сіздің алдыңызға жоғары сынып оқушысы келіп: «Сенде сағат (телефон, құлаққап, қалам, сағат) бар ма? Маған бер, қарап көрейін. (Алады, көреді). Менікі болды дейді да қашып кетеді.


3-топ. Сізге бір адам келіп: «Маған телефон алуға көмектесіңізші. Ол көліктің отырғышының астына құлап кетті, арқам ауырды».
(Әр топ сахналайды, жауап әрекеттерін ұсынады. Басқа топтар толықтырады, бұл жағдайдан шығу үшін өз шешімдерін білдіреді)
Оқушылар түсінгендерін пайызбен көрсетеді.

I.Ұйымдастыру кезеңі-
Оқушылар тақырыпты анықтап, талдайды. Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Оқушылар дәптерге маңызды мәліметтерді жазады


Оқушылар топқа бөлінеді
Оқушылар постер қорғайды

Оқушылар сабақты қорытындылайды


Мадақтау



Сурет

Суреттер
Постер




Тексерілді:

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет