№7. 1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау. Сандар тізбегі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
3.1.1.3 үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық 1бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу құру жолын көрсетіп беру, олардыоқу, жазу және салыстыру
3.5.2.1 көп таңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен азрядтар кестесін қолдану
Сабақтыңмақсаты
Көп таңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен азрядтар кестесін қолданады
Құндылықтар
Талап: ізденімпаз,жаңашыл ұрпақ
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
10 мин
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялықахуал қалыптастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Жаңа сабақ
ФС тапсырма
«Ноутбук» әдісі
1-тапсырма
а) Бірліктер класында қанша разряд бар? Оларды ата.
Мыңдықтар класында қанша разряд бар? Оларды ата.
Кестедегі сандарды оқы.
Кластар Мыңдықтар Бірл
3 разряд бар.
3разряд бар.
ә) Сандарды оқы. Кез келген екі санды таңда. Оларды жаз және салыстыр. Қорытынды жаса.
25 000
458 000
2 000 Ж/Б: 25 000 < 44 000
44 000
902 000
563 000
77 000
1 000 000
б) Мына сандарды жаз:
6 он мыңдық 105 бірлік; 3 жүз мыңдық; 5 мыңдық; 45 мыңдық; 505 бірлік.
Ж/Б: 60 105,30 000,5000,45000,505.
в) Осы сандар тізбегін өсу ретіне қарай жаз. Ж/Б: 505,5000,30000,45000,60105.
Жаңа тақырыпты меңгереді
ҚБ: «Смарт сағат»әдісі
Дескриптор:
Бірліктер класында қанша разряд бар Оларды атайды-1б
Мыңдықтар класында қанша разряд бар
Оларды атайды-1б
Дескриптор:
Сандарды жазады-1б
Ондағы сандарды кему ретімен жазады-1б
Оқулық
Слайд
2-тапсырма
2. Мәтінді оқы.
Ондағы сандарды кему ретімен жаз. Жер бетіндегі өсімдіктер тізімі бір миллионнан астам атаудан тұрады. Ғылыми атау ретінде үш жүз мыңы таңдап алынған, тағы төрт жүз сексен мыңы қосымша болып табылады.
Ж/Б: 1000000,480000,300000.
4-тапсырма
Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.
359 см = 3м 5дм 9см
5 м 6 дм 8 см =568 см
98 см = 9дм 8см
9 м 7 дм = 97см
105 см = 1м 5см
7 м 5 дм = 75дм
Есепті шығарады
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор:
Есепті жазады-1б
Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді-1б
Оқулық
Дәптер
«Бургер»әдісі
5-тапсырма
Есептерді шығар.
а) Саябаққа әр қатарға 4 бұтадан 8 қатар қызыл раушангүл және 23 бұта ақ раушангүл отырғызылды. Саябаққа барлығы қанша рау шангүл отырғызылды?
Ж/Б: Берілгені:
Раушангүл-4бұтақтан 8қатар
Ақ раушан -23 бұта
Барлығы -?
Ш: 4*8+23 =32+23= 55
Ж/Ы:Саябақта барлығы 55раушангүл отырғызылды.
ә) Саябаққа отырғызу үшін 179 жалпақ жапырақты және 186 қыл - қан жапырақты ағаш көшеттері әкелінді. Егер әлі отырғызылмаған 145 көшет бар болса, саябаққа қанша ағаш отырғызылған?
Берілгені:
Жалпақ ж.-179
+ Қылқан ж -186
Отырғызылмаған -145
Отырғызылған -?
Ш:179+186= 365
365-145= 220
Ж/Ы: 220 ағаш
Дескриптор:
Көрсетілген қосындының мәні шығатындай үш санды таңдайды-1б
Сызба
Сабақтың
соңы
10 мин
Кері байланыс
Бекіту
«Баскетбол»әдісі
8-тапсырма
Далада өсетін қалампыр, шашыратқы, ақ тұңғиық гүлдері сағат 5-те, 8-де, 9-да ашылады. Ақ тұңғиық гүлі сағат 8-де, ал қалампыр гүлі одан 1 сағат кейін ашылады. Қалампыр гүлі нешеде ашылады?
Шашыратқы гүлі сағат нешеде ашылады?
Қалампыр-9-да
Шашыратқы-5-те
Ақ тұңғиық -8-де
Ж/Ы: Қалампыргүлі – 9-да
Шашыратқыгүлі-5-те ашылады
Үй тапсырмасы
6-тапсырма
Кері байланыс
Сұрақтарға жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
ҚБ: «Смарт сағат»әдісі
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді-1б
Шашыратқы гүлі сағат нешеде ашылады-1б
« Әлеуметтік желі» әдісі
Оқулық
Дәптер
Кері байланыс парақтары
Білім беру ұйымының атауы
Пәні:
Математика
Бөлім:
1А. 1000 көлеміндегі сандар,қосу және азайту.
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
09.2023ж
Сынып:
3 сынып
Сабақтың тақырыбы:
№8. Көптаңбалы сандардың моделі Сандар тізбегі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
3.5.2.1 көп таңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолдану
3.2.1.2 Әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
Сабақтың мақсаты
Көп таңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолданады
Құндылықтар
Талап: ізденімпаз,жаңашыл ұрпақ
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ тың ортасы 24 минут
Сабақты қорыту 6минут
Кері байланыс
5 минут
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау
«Ұяшық»әдісі
6-тапсырма
Теңдеулерді шеш.
Жаңа тақырып
Ұжымдық жұмыс
«Топтастыру» әдісі
Оқулықпен жұмыс
1-тапсырма:
Кестедегі сандарды оқы.
Разрядтардағы цифрлар берілген санды алу үшін қанша бірлік, ондық, жүздік, мыңдық, он мыңдық, жүз мыңдықтарды қосу керектігін көрсетеді.
Разрядтық қосылғыштардың қосындысы:
371 000 = 300 000 + 70 000 + 1 000.
. 317 000 = 300 000 + 70000 +1000
Сандардың моделін үлгі бойынша са-лып көрсе-теді-1б
Есептеп шығарады-1б
Жарайсың!
Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор:
Салыстыр. Тура теңдікті дәптеріңе жазады1б
Есепті шығарады-1б
Тамаша жұмыс жасадың!
Дескриптор:
Баға түрінде есептеп, дұрыстығын тексереді-1б
Есептеп шығарады-1б