САБАҚ: 5.1.1.13
|
Мектеп: Қайырбек Оразов атындағы Аралағаш орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сатубалдинова Ирина Айдосовна
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар: 10
|
Қатыспағандар: 0
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
Ондық бөлшектерді оқу және жазу
|
Ойлау дaғдыларының деңгейі
|
Блум: білу, түсіну, бағалау
|
Сілтеме
|
Блум, СТО, АКТ, 5-сынып оқулығы
|
Сабақтың типі
|
Жаңа білімді меңгерту сабағы
|
Сабақ мақсаттары
|
Ондық бөлшектерді оқиды және жазады
|
Бағалау критерийі
|
Ондық бөлшек ұғымын түсінеді
Ондық бөлшектерді ажыратады
Ондық бөлшектерді оқиды
Ондық бөлшектерді жазады
Жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазуды меңгереді
|
Колданылатын әдіс-тәсілідер
|
СТО, АКТ, жас ерекшелігіне сай оқыту, топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын, кері байланыс, бағалау
|
Құндылықтар
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын тілі
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: ондық бөлшектерді дұрыс оқи алады, жаза алады
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
сандар-числа-numbers
бөлшек – дроби – fraction
Ондық бөлшек – десятичные дроби – dicimals
|
Күтілетін нәтиже
|
Ондық бөлшекті оқуды және жазуды орындайды
|
Алдыңғы білім
|
Жай бөлшектерді, аралас сандарды оқуды, жазуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдерін «5.1.1.13» тақырыбында қолданады
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт есебі
|
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Топқа бөлу: «Жаңылмаймын» ойыны (3мин)
|
Психологиялық тренинг:
Салем достым! (амандасады)
Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
Сен келдің (қолдарын жаяды)
Жақсы болды (құшақтайды)
Топқа бөлу: (Оқушылар 1-15-ке дейін санайды және 3-ке еселік сандардың орнына «жаңылмаймын» деп айту керек. «Жаңылмаймын» деп айтқан 5 оқушы І-ші топ, қалған 5 оқушы ІІ топ болады)
|
2 ойын тобы
|
Білу (2 мин)
|
Өткенді қайталау: Сәйкестендір тесті
Дұрыс бөлшек
Бұрыс бөлшек
Аралас сан
Қалыптастырушы бағалар жүргізіледі
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Ондық бөлшектерді ажыратады
|
1.Дұрыс бөлшекті біледі -2 балл
2.Бұрыс бөлшекті біледі – 2 балл
3.Аралас сандарды біледі -2 балл
|
|
(Окушылардың не білетіндері анықталады)
|
Сабақтың ортасы
Түсіну
(10 мин)
(5 мин)
(10 мин)
Сергіту сәті
(2 мин)
(3 мин)
|
Жаңа сабақ:
1-топ 2-топ
202 203
бетті оқиды
Қандай қорытынды шығаруға болады?
1)Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер бірдей оқылады.
Мысалы: және 1,4
2)Ал жай бөлшекпен ондық бөлшектер әртүрлі оқылады.
Мысалы: және 0,7
|
Қалыптастырушы бағалау.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Ондық бөлшекті біледі
|
1. Ондық бөлшекті біледі -1 балл
2. Ондық бөлшекті оқи алады – 1 балл
3. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыра алады -1 балл
4. Аралас сандарды ондық бөлшектерге айналдыра алады – 1 балл
|
1 тапсырма: Математикалық диктант
(ондық бөлшектерді «Ұшақтың» қанатына жатқа жазу)
Нөл бүтін оннан тоғыз; 0,9
Нөл бүтін жүзден он жеті: 0,17
Нөл бүтін жүзден үш;0,03
Екі бүтін мыңнан үш жүз он бес; 2,315
Үш бүтін жүзден бес;3,05
Ұшақтың қанатына дұрыс немесе қате екенің әрбір оқушы (+, -) белгі қояды. 2 рет лақтыру арқылы анықтау.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Бөлшектерді ажыратады
|
1. Ондық бөлшекті жазуды толық үйренеді – 5 балл
|
Жеке жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар
2 тапсырма:
а) Дұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар:
1); 2) 3)
ә) Бұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар:
1); 2); 3)
б) Аралас сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар:
1) 2) 3)
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Берілген бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады
|
1. Дұрыс бөлшекті ондық бөлшекпен жазуды толық үйренеді – 3 балл
2.Бұрыс бөлшекті ондық бөлшекпен жазуды толық үйренеді – 3 балл
3. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза алады – 3 балл
4. Аралас санды бұрыс бөлшекпен жазуды толық жазалады-3 балл
5.Аралас сандарды ондық бөлшекпен жазуды толық үйренеді – 3 балл
|
Ауада сегіз санын салу. Оқушылар орындарынан тұрып, бірінші - оң қолмен 3 рет 8 санын салады, екінші - сол қолмен 3 рет
8 санын салады, үшінші - екі қолмен 3 рет
8 санын салады.
Осы жаттығуларды бірнеше рет қайталайды.
3 тапсырма: «ДОМИНО» ойыны
І топ: Доминоның сол жағында ондық бөлшектер, ал оң жағында жай бөлшектер
ІІ топ: Доминоның сол жағында жай бөлшектер, ал оң жағында ондық бөлшектер
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Доминоны дұрыс құрастырады
|
1. Жай бөлшекті ондық бөлшекке толық аударады – 5 балл
2.Ондық бөлшекті жай бөлшекпен алмастырады – 5 балл
|
|
А4 парағына
оқулықтан алған білімдерін постерге түсіру, оны қорғау
А4 парағынан ұшақ жасап, ұшыру
Дәптермен жұмыс (бірін-бірі тексереді)
Әр топқа 5 домино беріледі
|
Үйге тапсырма
|
§34 бет 203 оқу №706 есеп
Шығармашылық жұмыс «Ондық бөлшектер» туралы тарихи мәліметтер тауып әкелу
|
Оқушылар күнделікке үй жұмысын жазып алады
|
Бағалау
|
«5» - 31-37
«4» - 26-30
«3» - 16-25
«2» - 0-15
|
Өз өздерін бағалайды
|
Сабақтың соңы
5 минут
Қортындылау
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
Карточкалар, смайликтер
|