Ақтөбе қаласының
білім бөлімі
№ 45 орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы:
1 санын қосу және азайту
Класс:
1 "А"
Пәні:
математика
Пән мұғалімі:
Байдрахманова Нұржамал Сайлауқызы
2014-2015 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Байдрахманова Нұржамал Сайлауқызы
Күні: 11.12.2014 ж
Пәні: математика
Класы: 1А -класс
Тақырыбы:
1 санын қосу және азайту
Мақсаты
1санын қосқанда сол саннан кейінгі, азайтқанда сол санның алдындағы сан шығатынын түсіндіру. 10
көлеміндегі санға 1-ді қосу және саннан 1-ді азайту кестесін оқып, үйрену. 1-10 нумерациясы бойынша
балалардың алған білімін дамыту.
Күтілетін нәтиже
Сындарлы ойлайды, өз бетімен жұмыс жасай алады.
Түйінді идеялар
(кілтті сөздер)
Оқушылардың а) Қосуды, азайтуды компоненттерімен атауды үйрету
б)
Өрнектердің мәнін табу
в) Кестелік қосу және азайтуды үйрету
г) Математикалық түсініктерін арттыру.
Сабақ кезеңдері:
Сабақ барысы
Бағалау
ресурстар
1.
Кіріспе
Ұйымдастыру бөлімі:
Қош келдіңіздер ұстаздар,
Қошеметпен қол соғар.
Мынау менің басым,
Осыдан бәрі басталат.
Мынау менің жүрегім,
Осы бәрін басқарат.
Мынау менің оң қолым,
Мынау менің сол қолым,
Жалықпаймыз,саспаймыз,
Сабақты біз бастаймыз
Үй тапсырмасы ретінде:
«Кім жылдам» ойыны арқылы өткен сабақ пысықталады.
Үш шапалақ
Интербелсенді тақта
2.
Тұсаукесер
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Үлгі: 1+1=2 2-1=1
Сандар тізбегі
3.
Негізгі бөлім
4. Сергіту сәті
5. Дәптермен
жұмыс
Біз 0 санын, бірден онға дейінгі сандарды оқып үйрендік.
Ол сандардың әрқайсысын қалай шығарып алатынын
білеміз.
1+1=2
2+1=3
3+1=4
4+1=5
5+1=6 т. б.
Демек,1-ді қосқанда, сандар қатарындағы келесі санды, ал
азайтқанда сол санның алдындағы санды шығарып аламыз.
10-1=9 9-1=8
8-1=7
7-1=6
6-1=5 5-1=4
Оқулықпен жұмыс:
3. Cандарды салыстыру:
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
10 9 8
7
6
5
4
3
2
1
0
4.Жоқ сандарды тауып жаз.
0 2 * 1 3 * 10 8 * 9 7 *
0 3 * 1 4 * 10 7 * 9 6 *
«Буратино» өлеңіне жаттығу биі
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық,
Көркем етіп жазайық
Көркем жазу минуты
1 1 1 1 1
Математикалық диктант
3 + 2 = 5 5 – 3 = 2
4
+ 3 = 7 7 – 4 = 3
5 + 4 = 9 9 – 5 = 4
5.Сандардың қосындысын табу.
Үш шапалақ
Бармақ
арқылы
бағалау
Бірін-бірі
бағалау
Теңгелер
Дидактикалық
материалдар
Кеспе сандар
10=1+9
9=8+1
8=7+1
7=6+1
6=5+1
5=4+1
4=3+1
3=2+1
2=1+1
6. Қорытынды
Мектеп асханасына 7 қап арпа ұны түсірілді. 1 қап арпа ұны
түскі асқа жұмсалды. Мектеп асханасында неше қап
арпа ұны қалды?
7 – 1 = 6
Үш шапалақ
Қосымша оқу
Үйге тапсырма
Шығармашылық жаттығу 3 * 2 > 4
Рефлексия
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, оқушылар түрлі стикер жазып бағдаршамға жапсыру арқылы білдіреді.
Мысалы, ұнаған оқушының атын жазып бағдаршамға жапсырады.
Не сәтті өтті?
-Тренинг арқылы оқушыларда жайлы көңіл-күй қалыптасты;
- өрнектерді өз беттерінше оқып мәнін тапты ;
- әр түрлі тәсілдер арқылы білімдерін жеткізе білді;
- сыни тұрғыдан ойланды;
-жеке,жұппен жұмыс жасай отырып, көшбасшылар көрінді;
- жас ерекшеліктеріне сай берілген білімді қабылдай отырып,
тақырыптың мәнін ашты, ойларын дәлелдеді;
- талантты және дарынды балалар қабілеті дамыды;
- сабақ барысында оқушылар ынтымақтастық
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз
келеді?
Тыныштықты толық сақтамау ( қабаттаса сөйлеу, пікірді айтуға таласу)
«Сәлемдесу шартымыз» « Кел,санамақ санайық» жұптық жұмыс
Бүгінгі сабақтан әсерің ...