Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп: «Қалжат» КММ
|
Күні:16.11.2022ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Машурова
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Бұйым дайындау.Бұйымды пішу.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.3.1Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу.
6.2.3.1 Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу.
6.2.6.2 Қол, электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Алжапқыш бөліктерін пішу;
Жапсырма қалтаны қол тігістерін қолданып өңдеу;
Пішу мен қол тігісін орындау барысында техника қауіпсіздігін ұстану;
|
Сабақ барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
педагог іс-әрекет
|
Оқушы әрекеті
|
бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ
басы
|
1-сабақ. Сәлемдесу. Сабақ басында оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алу.
|
Сұрақ-жауап кезеңі
|
жарайсың
|
оқулық
|
Сабақ
ортасы
|
Матаны пішуге дайындау.
Бұйым – изделие - product
Киіп көру – примерка – fitting
Қол тігістері – ручные швы – hand welds
Жапсырма қалта – накладные карманы – patch pockets
Матаға бөлшек пішімін дұрыс орналастыру реттілігін көрсету. Бойлық жіп бағыты ескеріле отырып, алдымен үлкен бөлшек, төменгі бөлігі немесе негізгі бөлшек (егер алжапқыш тұтаспішімді болса) және көкірекше, сонан соң арасына майда бөліктері – белдік, аспабау, қалта, әдіп орналастырылады. Оқушыларды мата жайылмалары: екі бүктеу, ашып жаю, аралас тәсілдерімен таныстыру.
тапсырма: алжапқыш пішу.
Бөлшектердің орналасуына назар аудару ескерту.
Тәжірибелік жұмыс барысында кеңес беріп, түзету енгізіп, қажеттілігіне қарай көмектесу.
|
Оқушыларға столдың бетінде жатқан матаның өңі мен теріс бетін, бойлық жіп бағытын, суретінің ерекшелігін және т.б. анықтауды ұсыну
Оқушылар матаға пішімді түйрегішпен түйреп, пішім контурын бормен айналдыра сызады, тігіске қосымша сызық белгілеуді ұмытпайды ескерту.Оқушылар өз бетімен бөлшектерді пішеді. Қалта орнын белгілейді.
Құралдармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына ерекше назар аудару.
|
Дескриптор:
Мата бетінде лекалдарды дұрыс орналастырады;
Қосымша беріп, піше алады;
Мата шығынын есептей алады;
Техника қауіпсіздігін ұстанады.
Бормен сызып шығады.
Қалта орнын белгілейді.
Пішеді.
|
https://club.season.ru/index.php?showtopic=5078&st=20
https://www.babyblog.ru/user/sattva/3037739
мата, бор/сабын, метрлік таспа, қайшы, инелер, лекалдар
|
|
Сабақтың басы
|
2-сабақ .Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау, талқылау.
|
Сұрақ-жауап кезеңі
|
Өзін-өзі бағалау
|
оқулық
|
Сабақтың ортасы
|
Жеке бөліктерін өңдеу.
Топтық жұмыс
Оқушылар пішілген алжапқыш бөліктерін тексереді. Алжапқыштың жапсырма қалтасын өңдеуді бастайды.
Жұмысты бастар алдында талқылауға арналған сұрақтар:
- Тігін машинасымен жұмыс барысында қандай операцияларды (инешаншым, тігім, тігіс) қолдануды жоспарладыңдар?
- Алжапқыш тігуге жіптің қандай түсі мен әрлеу түрін таңдадыңдар?
- Тігін машинасымен тігу барысында тігімнің қай жеріне және не үшін бекітпе жасалады?
|
Оқушылармен бөлшектерді өңдеудің әртүрлі түрлерін қарастыру. Жұмыс барысында қандай қиындықтар кесдесетінін және мәселені шешу нұсқаларын талқылау.
Ең алдымен алжапқыштың жапсырма қалтасын шеттерін қол тігісімен өңдеп шығады. Лекалмен тексереді. Қажет жағдайда өзгерістер енгізеді.
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=GTUy6Bxuw_M
https://www.youtube.com/watch?v=09HE7kyasVg
https://www.youtube.com/watch?v=bItS0KHcz4Q
алжапқыш бөліктері, ине, жіп, қайшы, сабын
|
Сабақ
соңы
|
.Кері байланыс. Гүл теру
|
Сабақтың соңында оқушылар бір-бірінің алжапқыштарының түрлі қалта үлгілерін көріп, жақсарту бойынша ұсыныстар айтады
|
Бүгінгі сабақта не үйренгендері мен қандай сұрақтар туындағаны туралы ой бөліседі.
|
Ауызша, жазбаша стикер
|