Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу.
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
8.4.2.2.Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану. 8.4.2.3.Ток күшінің,кернеудің физикалық мағынасын,оның өлшем бірлігін түсіндіру.
Сабақ мақсаты
Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолданады.Ток күшінің,кернеудің физикалық мағынасын,оның өлшем бірлігін түсіндіреді.
Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін құрастырады.Ток күші және кернеудің формулаларын қолданып есептер шығарады.
Сабақтың басы (7мин) Топқа біріктіру Үй тапсырмасын сұрау
4 мин Оқушылардың назарын шоғырландыру
2 мин
Оқушылардың сыни ойлауына негізделген «Мені тап» әдісі арқылы сөз немесе физикалық шамаларды ұсыну арқылы белгілі бір заңдылықты немесе анықтаманы тауып, топқа бөлу
1. топ-ток күші.
2. топ-кернеу.
3. топ- заряд
«Сұрақ қою және талқылау» түрін «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақты қайталаймын. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады.
1. Нүктелік заряд дегеніміз не?
2. Электроскоп қандай аспап?
3. Электр тогы дегеніміз не?
4. Кулон заңын тұжырымдаңдар?
5. Алғаш рет электр тогы түсінігін енгізген ғалым?
6. Конденсатордың сыйымдылығын қалай анықтайды?
7. Қандай құрылғыларды « ток көздері» деп атайды?
8. «Электр қозғаушы күші» деп нені атайды?
Дұрыс жауап берген оқушыларға мадақтап,ауызша бағалап отырамын.
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында бейнеролик көрсету. Мақсатым: оқушылардың ойлау қабілетін қалыптастыру, жаңа сабақты ашып, өмірден мысалдар келтіремін.
Өткізгіштің көлденең қимасынан бірлік уақыт ішінде қандай заряд өткенін көрсететін физикалық шама ток күші деп аталады.
1 Ампер= 1 Кулон/ 1 секунд