Сабақ тақырыбы: Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу



Дата15.04.2022
өлшемі295,96 Kb.
#31088
түріСабақ
Байланысты:
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.23

жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;



Сабақ мақсаттары

Барлығы: Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу,

аралас санды аралас санға бөлу, натурал санды бөлшекке, бөлшекті натурал санға бөлу ережелерін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.

Бағалау критерийлері

  1. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.

  2. Аралас санды аралас санға бөлу ережесін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.

  3. Натурал санды бөлшекке, бөлшекті натурал санға бөлу ережелерін біледі, есептер шығаруда қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


  • Оқушылармен амандасу,түгендеу

  • «Комплимент» стратегиясы арқылы оқушылар жұптасып, бір-біріне комплимент айтады. Оған кері байланыс жасау арқылы ортада жағымды ахуал қалыптасады.

Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады.

Оқушыларды топқа бөлуін ұйымдастыру.

«Қай елдің картасы» Пазл – бас қатырғыш, адамды ұшқыр ойлауға үйрететін, логиканы дамытатын ойын түрі. Ойын үлкен көлемдегі біртұтас суреттің жеке-жеке бөлшектерін жинап құрастыру арқылы жүргізіледі.

Мұнда оқушылар үлкен суреттің жеке-жеке бөлшек-терін жинап құрастыру арқылы үш топтарға бөлінеді.
Үй жұмысын тексеру. («сен- маған, мен - саған» ойыны)

Әдісі: Балалар, бір бірінің дәптерлерін алып, үй жұмысын тексереді.



Мүғалімміен амандасады.
«Комплимент» стратегиясы арқылы оқушылар жұптасып, бір-біріне комплимент айтады.

Оқушыларды топқа бөлінеді.

Оқушылар үлкен сурет-тің жеке-жеке бөлшек-терін жинап құрастыру арқылы үш топтарға бөлінеді.






Бағалау.Оқушылар бір-бірінің жауаптарын «жауабыңызға келісемін», «ұсынысым бар» сөздері арқылы тексеріп, топ ішінде бір бірін бағалайды.



пазл

«Мен саған, сен маған» әдісі


слайд




Сабақтың ортасы


Ұжымдық жұмыс. Саяхат сабақ

№1тапсырма: «Математикалық домино» Оқушылар парақ қиындыларына жазылған ережені аяқтайды.



Дескриптор: Білім алушы
- ережені тұжырымдай алды;
Осы тапсырманы орындау арқылы Талғар қаласы жайлы қысқаша мәлімет алады.

2тапсырма «Лабиринттен өт». Жұппен жұмыс.

Тақтада тапсырмалар жазылып тұрады, оқушылар жұппен орындайды.

Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Шаһардың өткен тарихынан» мағлұмат алады.

Дескриптор: Білім алушы


  • бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

  • дұрыс жауабын табады.

3тапсырма:Семантикалық карта

Жеке жұмыс. (Саралауға арналған тапсырмалар).

Әр топ мүшелеріне номерленген таратпа қағаз таратылады.Әр оқушы жеке шығарады.

Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Қаладағы өндіріс орындары мен шығаратылатын өнімдер» туралы мағлұмат алады.

Дескриптор:


4 тапсырма: Ауданы 1134 кв.м болатын мектебіміздің бір қабырғасы 15 м, ұзындығын табыңыз.

S= cм2



a=15 см b=?

Шешуі: S=ab



b=== = ==

Жауабы: м

Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Шаһардағы әлеуметтік мекемелер» туралы мағлұмат алады.

Дескриптор: Білім алушы

- есеп шартына сәйкес санды өрнек құрастырады;

- бүтін бөліктермен амал орындайды;

- бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

- дұрыс жауабын табады.


Сегіту сәті; Қызықты алгебра


Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Көлік қатынасы» туралы мағлұмат алады.

5 тапсырма. «Ортадағы қаламсап» әдісі.

Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Кітаптағы №626 есепті орындайды,

Дескриптор: Білім алушы

- есеп шартына сәйкес санды өрнек құрастырады;

- бүтін бөліктермен амал орындайды;

- бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

- дұрыс жауабын табады.


 Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Қала мақтаныштары саналған тұлғалармен» танысады. туралы мағлұмат алады.

«Математикалық домино» Оқушылар парақ қиындыларына жазылған ережені аяқтайды.



Білім алушы
- ережені тұжырымдай алды;

Білім алушы



  • бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

  • дұрыс жауабын табады.

Білім алушы

- есеп шартына сәйкес санды өрнек құрастырады;

Білім алушы

- есеп шартына сәйкес санды өрнек құрастырады;

- бүтін бөліктермен амал орындайды;

- бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

- дұрыс жауабын табады.

Білім алушы

- есеп шартына сәйкес санды өрнек құрастырады;

- бүтін бөліктермен амал орындайды;

- бөлшек бөліктерімен амал орындайды;

- дұрыс жауабын табады.


«Қай елдің картасы» қиындыларды құрастыру арқылы бағаланады


Орындалған тапсырмалар бағалау критерийлар арқылы бағаланады






Математика» пәні бойынша оқу жоспары үлгісі

(орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында)

Математика 5-сынып

Авторлары:


Т.А.Алдамұратова ,Е.С.Байшоланов,

Алматы «Атамұра»,

2017 ж

Үллестірме





Қорытынды:

Жалпы сыныппен жұмыс.

Оқушыларға тақтада берілген мәтінді мұқият оұып, танысады. 15 секунд. Тақтада сандар өшіріледі де, оқушылар бос орындарды толтырады. Қай топ көп сан жазса, сол топ жеңіске жетеді.

Оқушылар осы тапсырманы орындап болғанда «Шаһардың бүгінгі тынысы» танысады. туралы мағлұмат алады.



оқушылар бос орындарды толтырады








Сабақтың соңы


Рефлексия.“Аяқталмаған сөйлемдер”
* Бүгін мен............................................білдім

*.............................. қызықты болды.

*.....................................қиын болды.

*................................екенін түсіндім.




















Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Деңгейлік тапсырмалар ұсыну арқылы.(№626 сеп тапсырмалары).

Оқушылардың топтық және жеке жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру үшін кері байланыс жасау және қалыптасырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу.

Топтық жұмыста топ басшысы бағалайды, топтар өзара бірін-бірі бағалайды.



Психология-лық жағымды ахуал туғызу,

Ширату


ұйымдастыру.

Сабақ бойынша рефлексия.

Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен ? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма ? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ?



  1. -----------------------------------------------------------------------------------------------

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ?





Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет