Сабақ тақырыбы Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі



бет1/3
Дата24.01.2023
өлшемі418,49 Kb.
#62555
түріСабақ
  1   2   3

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3С Координаталық жазықтық

Мектеп: «Жаңатірлік» ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шымырова Тұрсынқыз

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.1.1
Координаталық жазықтық ұғымын меңгеру
6.3.1.2. тік бұрышты координаталар жүйесін салу

Сабақ
мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • тік бұрышты координаталар жүйесін салады.

Басым бөлігі:

  • тік бұрышты координаталар жүйесінде нүктені табады.

Кейбірі:

  • тік бұрышты координаталар жүйесіндегі нүктені тауып, қай ширекте орналасқанын айта алады.

Бағалау
критерийлері

Оқушылар:

  • кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен таба алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • жазықтықта екі түзудің өзара орналасуын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • параллель түзулер;

  • қиылысатын түзулер;

  • перпендикуляр түзулер;

  • координаталық жазықтық;

  • координаталар жүйесі;

  • координата осьтері;

  • жазықтықтағы нүктенің координаталары;

  • абсцисса, ордината;

  • координаталық жазықтықтың ширегі;

  • симметрия;

  • осьтік симметрия, центрлік симметрия;

  • симметрия осі;

  • симметрия центрі;

  • фигура бейнесі;

  • фигураның бастапқы бейнесі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • өзара перпендикуляр екі түзулерді салайық;

Құндылықтарды
дарыту

Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, өз ойымен бөлісу, пікірін көпшілік алдында математикалық тілде жеткізе алу, диалог барысында өзімен бірге басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер арқылы іске асады.

Пәнаралық
байланыстар

Перпендикуляр түзулер, координаталық түзу, координаталық жазықтық, тікбұрышты координаталар жүйесі ұғымдарын физикалық мазмұнды есептерді шығаруда қолдану.

АКТ қолдану
дағдылары




Бастапқы білім

Перпендикуляр түзулер анықтамасы мен белгілеуі, оларды салу әдістері. Координаталық түзу бойында 0 саны О (санақ басы) нүктесімен кескінделеді. Координаталық түзудегі оң бағытты стрелкамен белгілеу қабылданған. Координаталық түзудің О нүктесінен оң бағытта оң сандар кескінделеді, сол бағытта теріс сандар кескінделеді. Берілген санға координаталық түзу бойында бір ғана нүкте сәйкес келеді. Координаталық жазықтық ұғымы. Тік бұрышты координаталар жүйесін салу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин



Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу.
Сыныпта 3 топқа бөлу (тарсия тәсілі).
I-топ натурал сандар
II-топ рационал сандар
III-топ бүтін сандар
Бағалау парақшасымен таныстыру

Аты-жөні

Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Жеке жұмыс

Қорытынды





































Әр тапсырмада жауап бергенге байланысты 0-5 бал қойылады.
Топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалап отырады.
Қортындылап балын шығарып бағалау дөңгелегіне апарып сәйкес балын шығарады.
17-20 бал 5
12-16 бал 4
6-11 бал 3
Қайталау сұрақтары

  1. Қиылысатын екі түзудің ортақ ...нүктесі болады (1)

  2. Қиылысатын түзулер жазықтықты неше бұрышқа бөледі? (4)

  3. Қандай түзулер өзара перпендикуляр. (900 қиысқан)

  4. Қандай түзулер өзара өзара параллель (қилыспайтын)

Дескриптор: Білім алушы:

  • Сұрақтарға дұрыс жауап береді

Кері байланыс -жарайсың

Стикер



Бағалау парақшасы
слайд

Сабақтың ортасы


35 мин


Жаңа тақырыпты түсіндіру bilim land арқылы түсіндіру


Дескриптор: Білім алушы:

  • берілген нүктелерді дұрыс табады;

«Табақ тарту» әдісі арқылы топтық тапсырма беру.
1. А(4;3), К(-4;4)
2. В (-3;4), H(-7;0),
3. С(1;0), N(-9;2),
4. D(0;3), P(2;-1)
5. E(-3;-2), G(-7;-4)
6. F(5;-4), D(0;6)
7. Z(0;5), P(3;–1)
«Карусель» әдісі арқылы топтар плакаттарын алмастырып, дайын дескриптор бойынша бірін – бірі бағалайды.
Дескриптор: Білім алушы:

  • берілген нүктелерді дұрыс табады;

кері байланыс Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы олардың ұғу деңгейін тексердім.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.

Оқулықпен жұмыс №1078
3-топқа 3 оқушыға 2 есептен беріледі. Тақтада шығарады. Отырған оқушылар тексеріп дәптерге жазады.
Дескриптор: Білім алушы:

  • берілген нүктелерді дұрыс табады;

кері байланыс Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы олардың ұғу деңгейін тексердім.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.

Оқушылар құмыраны салып 8 наурыз мерекесімен тобындағы қыздарға сыйлады.
Дескриптор: Білім алушы:

  • берілген нүктелерді дұрыс табады;

  • нүктелерді қосады

кері байланыс Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы олардың ұғу деңгейін тексердім.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.

Графикалық диктант.
І топ
(-8; 5)
(0; -5)


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет