Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Бүтін көрсеткішті дәреже
|
Мектеп: №67
|
|
Күні: 26.09-30.09
|
Мұғалімнің аты-жөні: Машимбаева ӘМ
|
|
Сынып: 7А
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны:-
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Санның стандарт түрі
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.1.1 Сандарды стандарт түрде жазу
7.1.1.2. Стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану.
7.1.1.3.Стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу.
7.1.1.4.Стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру.
|
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар
Санның стандарт түрін ажырата алады
Оқушылардың басым бөлігі
Стандарт түрдегі сандардың мәнді бөлігі мен ретін таба біледі
Кейбір оқушылар
Сандардың стандарт түрін қолдана алады.
|
|
Ойлау дағдылары
|
Білу.Түсіну.Қолдану.
|
|
Бағалау критерийлері
|
Санның стандарт түрі ұғымын, оның мәнді бөлігі мен ретін біледі;
Санды стандарт түрге келтіреді, оның мәнді бөлігі мен ретін анықтайды.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
лексика және терминология
- санның стандарт түрі;
- стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
санды стандарт түрде жазыңыз;
егер санның мәнді бөлігіндегі ондық разрядтың үтірін n бірлікке ... орын ауыстырса, онда 10-ның дәреже көрсеткішіне (көрсеткішінен) ... ;
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру, оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика,химия,астрономия.
|
|
Алдыңғы білім
|
10-ға еселік болатын сандардың орындық мәнін, көбейту мен бөлу нәтижесін білу.Сандарды дәрежеге шығаруды білу.
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
6 минут
5 минут
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақты меңгерту.
6 минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. /Кабинет тазалығына, желдетілгеніне назар бөлу/. Оқушылардың сабаққа қатысуын, қажетті оқу құралдарының түгел болуын қадағалау.
2.Психологиялық ахуал тудыру
«Есімдер акронимі»атты психологиялық ахуал жасау.
3. Оқушыларды топқа бөлу. «Молекулалар» әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлу.Топ бпсшыларын,бағалаушыларды тағайындау.
4.Үй тапсырмасын тексеру. «Сен маған-мен саған » әдісі арқылы тексеру. Екі топ бірінің есебін бірі тексереді.Дұрыс жауабы кейін тақтада көрсетіледі.
Үй жұмысын геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Жоғарғы ұпай 5 ұпай
Есепті дұрыс шығарса 5 ұпай
Есепті жартылай орындаса 3 ұпай
Есепті мүлде орындамаса 0 ұпай
5.Тақырыпты анықтау үшін
«FILE» әдісін қолданайық.
Факт
|
Идея
|
Сұрақ
|
Әрекет
|
150 000 00
|
Ықшамды түрге келтіреміз
|
Қандай жерде қолданылады?
|
|
Оқушылар «FILE» әдісін қолданғаннан кейін түсінік беріп өтеді.
Осы кезде оқушыларға ой қозғау мақсатында сұрақтар қойылады:
Бөлмеде қозғалып жүрген молекулалар санын есептей аламызба?
Галактикадағы жұлдыздар саны нешеу?
Егер бактериялар санын 780 000 000 000 деп алсақ есеп шығару барысында қалай қолданамыз?
Үлкен сандарды қалай жуықтауға болады?
Сандарды дөңгелектеу дегеніміз не?
499 000, 0,000 000000 036 мына сандарға қарап ерекшеліктері неде екенін айтыңдар?
Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен соң мұғалім оқушыларға мұндай сандарды ыңғайлы етіп жазудың басқа жолы бар. Мұндай сандарды стандарт түрге келтіріп жазу керек. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы анықталды.Сабақтың тақырыбы: Сандарды стандарт түрге келтіру
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақ бойынша кішкене ақпарат беріп өтеді.(түртіп алу стратегиясы)
Ең үлкен сандар мен ең кіші сандар стандарт түрге келтірілген деп айтылады, егер ол түрінде жазылған болса, мұндағы санның реті. Санның реті санның қаншалықты үлкен не кіші екендігін көрсетеді.
Мысал
Сан
|
Санның стандарт түрі
|
Санның мәнді бөлігі
|
Санның реті
|
1057000000000
|
1,057*1012
|
1,057
|
12
|
0,0000000005
|
5*10-10
|
5
|
10
|
|
Презентация
Слайд 1-3
Слайд
Бактериялар,галактика жұлдыздарының суреттері
Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 7. «Атамұра» 2011
Сызба қағаздар
|
|
4 минут
4 минут
4 минут
4 минут
4 минут
|
|