Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
Оқу бағдарламасын сәйкес оқыту мақсаттары
8.3.1.3 – температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;
8.3.1.2 – температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: температураны өлшеу шкалаларын біледі;
Көптеген оқушылар: температураны өлшеп, бір өлшеу шкаласынан басқасына ауыстыра алады;
Кейбір оқушылар: термометрдің түрлеріне мысалдар келтіре алады;
ЕБҚ: Температура ұғымын сипаттайды
Бағалау критерийі
Термометр көмегімен температураны өлшей алады;
-Температураны 0С -нен К-ге, К-нен 0С-ге ауыстыра алады ;
-Термометрдің жұмыс істеу принципін біледі.
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
ЕБҚ
Сабақтың басы
3 мин.
«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі
5 мин
Сабақтың ортасы
«Миға шабуыл» әдісі
5 мин
Жұптық жұмыс
15 мин
Жеке жұмыс
«Кім алғыр» әдісі
12 мин
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Ұйымдастыру бөлімі.
1.Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс деп аталады?
2. Броундық қозғалыс деп қандай қозғалысты атайды?
3. Диффузия дегеніміз не?
4. Заттың агрегаттық күйіне байланысты диффузия құбылысын сипаттаңыз.
Білім дағдысы: Білу (D)
Видео Мұғалім «Миға шабуыл» әдісі арқылы талқылауға арналған сұрақтар
1-тапсырма (W)
Температура деген не? Осы физикалық шамаға қандай анықтама берер едіңдер? Температура жайлы не білесіңдер? Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?”
Мұғалім кері байланыс жасай отырып температура макроскопиялық жүйенің термодинамикалық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама екенін және температуралық шкалаларды түсіндіреді.