Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«№66 мектеп-лицей» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім:
|
Тағамдық өнімдердің бір қатарын: көмірсулар (крахмал), нәруыз, майларды білу және анықтай алу.
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
Рахматулла Алмира Нұржанқызы
|
Күні:
|
|
Сынып:7 ә
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
№4 практикалық жұмыс Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.5.1.2 -тағамдық өнімдердің бір қатарын: көмірсулар (крахмал), нәруыз, майларды білу және анықтай алу.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық білім алушылар
Тағам құрамындағы қоректік заттарды зерттейді, түсіндіре алады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
10 минут
|
Ұйымдастыру
|
Кезекші жұмысы
|
|
|
Қатемен жұмыс
|
6.4.2.8. Ағзалардың бөліп шығару өнімдерін сипаттау.
|
Ауызша бағалау
|
Оқушылардың жұмыстары
|
Сабақтың ортасы
30 минут
Сабақтың соңы
5 минут
|
Білу және түсіну деңгейі
(топтық жұмыс- ТЖ):
Практикалық жұмыс
|
Бірінші топқа арналған тапсырма:
А.Биурет реакциясы-нәруызды анықтау.
Реактивтер мен құрал-жабдықтар:
Мыс сульфаты ерітіндісі,натрий гидроксиді,жұмыртқа нәруызы,сынауық,штатив
Жұмыс барысы:
1.Жұмыртқа нәруызын сумен араластырыңдар
2.2 мл нәруызды сынауыққа құйыңдар
3.Тамшуыр көмегімен 2мл натрий гидроксидін және 5тамшы 1%-дық мыс сульфатын қосыңдар
|
Баллдық бағалау
|
Таратпа материалдар
|
Екінші топқа арналған тапсырма:
Майды анықтау тестісі
Реактивтер мен құрал-жабдықтар:
Күнбағыс тұқымдары немесе грек жаңғағы,сүлгі немесе ақ қағаз
Жұмыс барысы:
1.Күнбағыс тұқымдарын немесе грек жаңғағын сүзгі қағазға салыңдар
2.Қасықпен тұқымды басып,жаншыңдар
3.Бақылау жүргізіңдер
Не істедім?
|
Не байқадым?
|
Қорытынды
|
|
|
|
Дескриптор
1.Заттарды толық дәлелмен анықтайды
2.Заттарды анықтайды
3.Заттарды жартылай анықтайды
4.Қауіпсіздік техникасының ережелерін толық біледі
2-тапсырма(жеке жұмыс - ЖЖ):бұл Блум таксономиясының қолдану сатысына жатқызылады. Себебі білім алушылар алған білімдерін одан әрі дамыта түседі, яғни қолданады.( Бұл жерде білім алушылардың жазылым,оқылым, есте сақтау дағдылары дамиды. )
Кестемен жұмыс.
Адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына байланысты жіктеңіз: грек жаңғағы, шемішке майы, сиыр еті, жұмыртқа, картоп, айран, нан, күріш, қияр, апельсин, зәйтүн майы, алма, сары май, печенье.
Тағам аты
|
Құрамындағы
|
Ақуыз
|
Көмірсу
|
Майлар
|
Дәрумендер
|
грек жаңғағы
|
|
|
|
|
шемішке майы
|
|
|
|
|
сиыр еті
|
|
|
|
|
жұмыртқа
|
|
|
|
|
картоп
|
|
|
|
|
айран
|
|
|
|
|
нан
|
|
|
|
|
күріш
|
|
|
|
|
қияр
|
|
|
|
|
апельсин
|
|
|
|
|
зәйтүн майы
|
|
|
|
|
алма
|
|
|
|
|
сары май
|
|
|
|
|
печенье
|
|
|
|
|
Дескриптор: Білім алушы
- адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына байланысты жіктейді;
- кестеге ақуызды жіктейді;
- кестеге көмірсуды жіктейді;
- кестеге майды жіктейді;
- кестеге дәруменді жіктейді..
3-тапсырма. (топтық жұмыс- ТЖ):
Тағам құрамындағы қоректік заттарға мысал келтіріп, оны өмірмен байланыстырыңыз.
Дескриптор:
-тағамның құрамындағы қоректік заттарды өмірмен байланыстырып түсіндіре алады;
-тағамның құрамындағы қоректік заттарды адам өміріндегі маңызын түсінеді;
|
|
|
Үйге тапсырма: Тағам құрамындағы қоректік заттар. Тқырыптың соңындағы сұрақтарға жауап беру.
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |