Бекітемін: Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 1-сабақ



Дата02.12.2023
өлшемі50,35 Kb.
#132488
түріСабақ

Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 1-сабақ



Бөлім:

І бөлім Қалың елім, қазағым

Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты :


Күні:


Сынып: 10



Қатысушылар саны:



Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Абай шығармашылығы. «Сегізаяқ» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;



Сабақтың мақсаты

Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын ажырата алады, әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдай алады.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың
басталуы
5 минут
10 минут

1.Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
2.Ойтүрткі
Шын хакім, сөзің асыл – баға жет пес,
Бір сөзің мың жыл жүрсе, дәмі кетпес.
Қарадан хакім болған сендей жанның
Әлемнің құлағынан әні кетпес!
Ай, жыл өтер, дү ние көшін тартар,
Өлтіріп талай жанды, жүгін артар.
Көз ашып, жұртың ояу болған сайын,
Хакім ата, тыныш бол, қадірің артар.
Мағ­жан­ Жұ­ма­ба­ев

1. «Хакім» деп кімді айтады?


2.Бұл өлең кімге арналған? Авторы кім?


3.Топқа бөлу
Абайдың шығармаларының аттары жазылған парақшалар арқылы топқа бөліну. Абайдың өлеңдері бойынша
1-топ: «Өлең» тобы
Абайдың қара сөздері бойынша
2-топ: «Ғақлия» тобы
Абайдың поэмалары бойынша
3-топ: «Дастан» тобы



Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды.

Әр топ Абайдың шығармалары жайында білетін ақпараттарын топтастырып, постер арқылы қорғайды.



Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Топтың өзара бағалауы






Оқулық
11-сынып
«Атамұра» баспасы

Сабақтың
ортасы
7 минут

7 минут
7 минут




1-тапсырма



F (дерек
тер)



I (идея)

L (туында
ған сұрақ
тар, мәселе )

A (жоспарлы әрекет)

Абай өміріне қатысты қысқаша деректер жазыңыз

Абай шығарма
лары туралы деректер білу арқылы қандай ой түйдің?

Бүгінгі тақырып
қа қатысты қандай қандай сұрағың бар?

Бүгінгі сабақта Абай шығарма
сына қатысты не білгілерің келеді?

2-тапсырма

Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.



Жанрлық ерекшеліктер

Мысалдар

Құрылымы




Мақсаты




Тілдік ерекшеліктері






3-тапсырма

Өлеңді берілген кесте бойынша талдаңыз





«Сегізаяқ» өлеңі

Стиль

Жанр

Идея

Тілі








































FILA кестесін толтырып, бүгінгі сабақта не білгісі келетінін жоспарлайды.


Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдейді


Өлеңді берілген кесте бойынша композициялық ерекшеліктерін талдайды.





Дескриптор
Білім алушы
- мәтіннің құрылымдық ерекшелігін анықтайды;
-мәтіннің жазылу мақсатын идеясымен байланыстыра отырып талдайды;
-тілдік ерекшелігіне талдау жүргізеді;
-мәтіннен мысал келтіреді.


Дескриптор
Білім алушы
-стилін анықтайды;
-жанрын анықтайды.
-идеясын көрсетеді;
-тілдік ерекшелігін көрсетеді

Оқулық. «Қазақ әдебиеті»
11-сынып
«Атамұра» баспасы
2020 жыл

Сабақтың аяқталуы
6 минут

1.Бүгінгі күні «Адамзат ардағы, адамзат ақыны, адамзат ақылгөйі» атанған Абайды тағы қандай сөзбен сипаттар едің? Қандай өлең дерін жатқа білесің?
2. «Абай лебі, Абай үні, Абай тынысы – заман тынысы, халық үні» деген М.Әуезовтің пікірінде заманға байланысты қандай тұжырым бар?












3 минут

«Бір минуттық рефлексия» әдісі
1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________________________
2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_____________________
3.Бүгінгі сабақтан түйгенім________________________











Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет