Білім беру ұйымының атауы
|
«Д.Қонаев атындағы орта мектебі» кмм
|
Пәні:
|
Математика
|
Бөлім:
|
Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер.Теңсіздіктер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Қасымбекова Ә.Е
|
Күні:
|
28.02.23ж
|
Сынып: 2
|
2а
|
Тақырыбы
|
93. Санды бірнеше есе арттыруға және кемітуге берілген есептер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.5.1.4. Санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру.
2.5.2.4. Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуды қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушыларға бірнеше есе арттыруға, кемітуге берілген есеп бойынша амал таңдайды, санды өрнек, теңдеу түрінде модельдейді, салыстырады, түсіндіреді.
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар 1
|
Сабақтың басы
2 минут
|
I.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Психологиялық дайындық
Күн жарығын алақанға саламын
Жүрегіме басып ұстай қаламын
Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді
Болып кетер сонда менің жан-жағым!
|
1.Мұғалім-мен сәлемдеседі
2. Өлең шумағын айтады
|
Жарайсыңдар!
|
|
3 минут
4минут
|
Үй тапсырмасын тексеру:
8- тапсырма.
Өткен сабақты пысықтау.
Пингвинге суға түсуге көмектес ойыны
|
Есепті шығарып келеді. Жауаптарын салыстырады
Теңдеуді шешеді
|
Ауызша мадақтау
Жарайсың!
Дескриптор:
Теңдеуді шешеді.1б
|
|
Сабақтың ортасы
1минут
Білу.
4 минут
4минут
4минут
2минут
3минут
3минут
3минут
3минут
3минут
2минут
|
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.
III. Жаңа тақырып.
Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырма. Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер.
2-шаршы, 8-үшбұрыш
А)2шаршыдан 4рет алу керек
Ә) 4топқа бөлу керек
2-тапсырма. Есепті шығару үлгісіне қара.
3-тапсырма. Есепті шығар.
Сурет дәптері -6д
Қарындаштар-? 2есе артық
Ш: 6*2=12
Ж: Әлима інісіне 12 қарындаш сатып әкелді.
Сергіту сәті
«Көңілді күн» әні
ЕБҚ тапсырмасы.
7 + 2 * 3 + 0 18 – 9 * 16 - 7
7 + 0 * 7 – 0 16 – 8 * 14 - 7
4-тапсырма. Жұптас, бөліс әдісі
Кеше-4е
Бүгін -? е 2есе артық
Ш:4*2=8
Ж: Олжас бүгін 8есеп шығарды
5-тапсырма.
А) 10:5=2 10:2=5 5-2=3
Ә) 3*5=15 3*4=12 15-12=3
6-тапсырма. Өрнектердің мәнін тауып, оларды рим цифрларымен жаз.
VIII :II=IV (XII-IX)*IV=XII
IV*III=XII X*I-VII=III
XII: III*II=VIII V*II+I=XI
7-тапсырма. Өрнектер құр және олардың мәнін тап.
4*4+37=53 18:3*5=30
4*4+49=65 18:3*1=6
5*4+37=57 27:3*5=45
5*4+49=69 27:3*1=9
9-тапсырма. 19, 29, 39, 49, 59, 69, 79, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99
18рет кездеседі
|
сандарды бірнеше есе арттыруға, кемітуге берілген есептерді шығарады.
санды бірнеше есе кемітуге, бірнеше есе арттыруға берілген жай есепті қысқаша жазба түрінде модельдейді, шығарады, салыстырады.
санды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді
амалдар таңбасын қояды.
Есептің шартын құрады
рим цифрларымен амалдар орындайды.
екі амалмен орындалатын өрнек құрады, мәнін есептеу үшін амалдардың орындалу ретін қолданады
теңдік құрады.
|
Дескриптор:
1. сандарды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады;1б
2.сандарды бірнеше есе кемітуге берілген есепті шығарады.1б
Дескриптор:_санды_бірнеше_есе_арттыруға_берілген_есепті_шығарады.1б_Дескриптор'>Дескриптор:
1. санды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады.1б
Дескриптор:
санды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады.1б
Дескриптор:
санды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады.1б
Өрнектердің мәнін салыстырады.1б
Дескриптор:
1. рим цифрларымен амалдар орындайды.
Дескриптор:
екі амалмен орындалатын өрнек құрады, мәнін есептеу үшін амалдардың орындалу ретін қолданады.1б
Дескриптор: 1. теңдік құрады.
|
Оқулық
Ереже
кесте
|
Сабақтың соңы
3 минут
2мин
2мин
|
IV.Сабақты қорытындылау.
Кім тапқыр? ойыны
Теңдік орындалатындай цифрлар арасына +, -, ×, ÷ амалдарын және жақшаны орналастыр. ( цифрларды біріктіріп сан жасауға болады)
2 0 1 7 = 0
|
2 0 1 7 = 2
|
2 0 1 7 = 3
|
2 0 1 7 = 7
|
2 0 1 7 = 8
|
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):
-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?
-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?
Үй тапсырма : 8-тапсырма
Оқушылардың білімін бағалау
Рефлексия
|
Көгөністердің құнын анықтайды
Үй тапсырма
сын жазады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор:
Көгөністердің құнын анықтайды.1б
Мадақтау сөздерін айту
Балдар жиынтығын қою
|
|