Бөлімі:
|
Тібектер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Абишева О.Б.
|
Күні: 28.11.2022ж
|
Пән: алгебра
|
Сыныбы: 9Б
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
9.2.3.4 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
|
Сабақтың мақсаты:
|
геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдануды үйренеді
ЕБҚ білім алушы үшін:геометриялық прогрессияның n-ші мүшелерінің формуласын біледі.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;
«Кім жылдам ?» сұраққа жауап
Өткен тақырыпты қайталау.
Арифметикалық прогрессия деп қандай тізбекті атаймыз?
Оның айырымы деп нені атаймыз?
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы қандай?
Геометриялық прогрессия анықтамасы?
Еселігін қалай анықтауға болады?
Үй тапсырмасын тексеру. №395
|
Амандасады.
Сұрақтарға жауап береді.
Формулаларды жатқа айтады.
an = a1 + d(n – 1).
|
Дескриптор:
-Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы
|
ЕБҚ оқушы
|
Өзіне жеңіл сұрақтарға жауап беруге тырысады
|
|
|
Сабақтың ортасы
6 мин
|
Жеке жұмыс:
1. Арифметикалық прогрессияда
a1 = –7,3 және a2 = –6,4 болса, 26 саны тізбектің нешінші мүшесі болатынын тап.
Жұптық жұмыс
2. an = 4n + 9 формуласымен берілген арифметикалық прогрессияның алғашқы он сегіз мүшесінің қосындысын тап.
|
Әр оқушы өз міндетін атқарады, формула арқылы есептеу жұмысын орындайды.
Бірлесе жұпта орындайды
|
Дұрыс шешімдері бойынша бағаланады
|
.
карточка
|
ЕБҚ оқушы
|
Қасындағы оқушымен ақылдаса отыра тапсырманы орындайды.
|
|
|
Жаңа тақырып7 мин
Бекітуге бағытталған тапсырма
5 мин
|
Жаңа тақырыпты топта қарастыруға ұсынылады
Оқушылардың жауаптарын толықтыру
bn=b1∙qn-1 q =
Мысал:
b1=6,q=2 b6=? b6=6∙26-1=6∙32=192
Жұптық жұмыс
Геометриялық прогрессиялардың еселігін және b8 мүшесін тап.
17; 51; 153; 459; 1377;... q-? b8-?
15; –30; 60; –120; 240;... q-? b8-?
1000; 300; 90; 27; 8,1;... q-? b8-?
3125; 5000; 8000; 12800;... q-? b8-?
|
Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір - бірі -мен, жұппен, топпен өзара талқылайды.
Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.
|
|
Слайд
|
ЕБҚ оқушы
|
Тапсырманы карточка арқылы беремін
|
Сыныппен бірлесе жұмыс жасайды
|
|
карточка
|
Топтық жұмыс
8 мин
|
І топ:
Геометриялық прогрессияда
b3 + b4 = 36; b2 + b3 = 18. Осы прогрессияның b5 мүшесін тап.
ІІ топ:
Геометриялық прогрессияда b2 – b1 = –4, b3 – b1 = 8. Осы прогрессияның алғашқы бес мүшелерінің қосындысын тап.
|
топта тапсырма орындалады
|
Көршілес парта бойын ша бірін-бірі бағалау
|
Слайд
карточка
|
ЕБҚ оқушы
|
Карточкамен тапсырма беріледі
|
Топта орындайды
|
|
|
Оқулық пен жұмыс
10 мин
|
Есептерді шешу: №417 №418 №419 №420
|
Есептерді шығарады.
|
Дұрыс шешулеріне байланысты бағалау
|
|
Қосымша тапсырма
5 мин
|
BilimLand платформасындағы тапсырмаларды орындау
|
Оқушылар бірлесе тапсырмаларды орындайды
|
Дұрыс шешулеріне байланысты бағалау
|
BilimLand
|
ЕБҚ оқушы
|
Тақтада орындалатын жұмысты BilimLand платформасынан жазады
|
Тақтада жұмыс жасап тұрған оқушының жұмысын дәптерге көшіреді
|
|
|
Сабақтың соңы
4 мин.
Жеке жұмыс.
|
Рефлексия. Сабақты қорытындылау.
ҚБ тапсырмаларын орындауға ұсыну
Үйге тапсырма: №421
|
1) бірінші мүшесі 130-ға, ал айырымы (-3)-ке тең арифме тикалық прогрессияның төртінші мүшесін табыңыз.
|
|
9 сынып,
Алгебра
|