Әл-Фараби атындағы №145 мектеп-гимназияның миссиясы Ашықтық пен инновацияны қолдайтын корпоративті мәдениет қалыптастыра отырып, ұлттық құндылықтарға негізделген тәрбие мен сапалы білімді бойына сіңірген бәсекеге қабілетті тұлға дайындау Қысқа мерзімді
Әл-Фараби атындағы №145 мектеп-гимназияның миссиясы
«Ашықтық пен инновацияны қолдайтын корпоративті мәдениет қалыптастыра отырып, ұлттық құндылықтарға негізделген тәрбие мен сапалы білімді бойына сіңірген бәсекеге қабілетті тұлға дайындау
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-5
Бөлім:
XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
Педагогтің Т.А.Ә.
Койбагарова С.С
Күні:
03.10.2024
Сынып:7 А
Қатысушылар саны: 25
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт
Тарихи талдау мен түсіндіру
Маңыздылық.
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Европалықтардың отарлау саясатының себептері мен нәтижелерін біледі;
Көпшілігі: Англияның Үндістанды отарлаудағы саяси зардаптарын анықтайды;
Кейбірі: еуропалық отарлаушылардың Үндістаннның дәстүрлі басқаружүйесінеоңжәнетерісықпалынөздігіншетұжырымдайды
Құндылықтар
Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу; Талап: Сыни және креативті ; Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
(Ұ)Бастапқы ынталандырушыматериал Ой салу Ағылшын саудагерлерінің бастапқы мақсаттары қандай болды?
Неліктен олардың алғашқы қадамдары үрейленді?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
Сауданы қалай түсінесің? ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
«Ой себеті» әдісі – мәтінмен жұмыс
Жұмыстың барысы: 1- Үндістанды европалықтардың отарлай бастауы;
2- Үндістанның экономикалық дамуы;
3- Отарлық езгі зардаптары;
4- Отарлық жүйенің отар елдер экономикасына әсері.
әр оқушы жеке тапсырма алады, тапсырмадағы керекті мағлұматты дәптеріне жазып алады.
әр оқушы себеті ақпараттармен толған соң, топ жетек- шілері шығып, тобының себетінен жазылған қағаздарды алып, мәтіндегі мәліметтермен толықтырады.
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;
«Картамен жұмыс» - мемлекеттердің орналасқан аумақтарын көрсету
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Ақиқат/Жалған»
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
Мәліметтер Ағылшындар Үндістанның касталық жүйесін елді отарлау мақсатына пайдаланды
Ағылшындар үшін үндістандықтардың касталық жүйесі маңызды болмады
Ағылшындар касталық жүйені негізге ала отырып, адамдарды жұмысқа тартты
Ағылшындар ешбір каста ӛкілдеріне салық тӛлеуде жеңілдік жасаған жоқ
Дескрипторлар:
ағылшындардың Үндістанның касталық жүйесін елді отарлау мақсатында пайдаланғаны ақиқат па, жалған ба, соны белгілейді;
ағылшындар үшін үндістандықтардың касталық жүйесінің маңызын белгілейді;
британдықтар касталық жүйені негізге ала отырып, адамдарды жұмысқа тартқандығын не тартпағандығын кӛрсетеді;
британдықтар каста ӛкілдеріне салық тӛлеуде жеңілдік жасағандығын не жасамағандығын белгілейді
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады