7 сынып ІІІ оқу тоқсанына дүние жүзі тарихынан Қысқа мерзімді жоспар



бет1/12
Дата08.04.2023
өлшемі0,75 Mb.
#80709
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
Байланысты:
7 сынып дүние


7 сынып ІІІ оқу тоқсанына дүние жүзі тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау

Сабақтың мақсаты

XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Миға шабуыл
Лорд Маккартни (британдық дипломат) мен император Цян Лун суреттерін көрсету. Олар қай елдердің өкілдері туралы және олардың өзара қарым-қатынасы туралы оқушылардың жорамалдарын тыңдау арқылы сабақ тақырыбын анықтату.

  • Олар қай елдердің өкілдері ?

  • Олардың өзара қарым-қатынасы қандай болды?

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Мадақ
тау

Тақырып
тық суреттер

Жаңа білім

Мәтінмен жұмыс
Ағылшын королі ІІІ Георг өтініш хаты;
Қытай императоры Цяньлуньніңжауапберген хаты;
Хат көшірмесін жеке оқып шығыңыздар. Жұпта екі елдің хатында көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілеңіз.
Қалай ойлайсыздар, императордың берген жауабы дұрыс па?
1- тапсырма
Оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізіндер,оқушылар 3 сұрақ құрастырады. Алма-кезек рөлге еніп, бір –бірінен сұхбат алады.

  • IIIГеоргағылшынкоролі

  • Цяньлун-қытайимператоры

  • Дж. Макартни -ағылшынелшісі

2- тапсырма.Ой-талқы
Әрбірбритандықөтінішкеимператордыңреакциясықандайболды?
1793 жылыәлеуетімықтыағылшынеліҚытайданеліктенөзбилігіннығайтаалмады?
3-тапсырма
Апиын соғыстарының себептерін, салдарын, тарихи маңызын жазыңыз

І Апиын соғысы

ІІ Апиын соғысы

Себебі







Салдары







Тарихи маңызы







Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар
хатта көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілейді;
2 деректі,
1 концептуалды сұрақты құрастырады;
оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізеді;
1793 жылы әлеуеті мықты ағылшын елі Қытайда неліктен өз билігін нығайта алмады?- деген сұрақ төңірегінде топтық талқылау жасайды;
Дескриптор:
Апиын соғыстарының себебін көрсетеді
Апиын соғыстарының салдарын көрсетед
Апиын соғыстарының тарихи маңызын
көрсетеді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»



Ақпараттық мәтін

Macartney Mission To China 1793 Climbing The Great Wall


http://www.pinsdaddy.com/mccartney-mission-china_t*b7SH5LKoW6OJM1r61wKb98W07BPvf8gGWqtbBk1y8

Бекіту

Сабақты қорытындылау
XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастарда қандай өзгерістер орын алды? /2 сөйлеммен ой түйінде
Үйге тапсырма
Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

  • Қандай дағдыларыңды дамыттың?

  • Қандай білім алдың?

  • Қандай қиыншылықтар туындады?

Ұсыныстарың қандай?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект







Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қытай мемлекетінің Англия империясының отарлау саясатына жүргізген апиын соғыстарының маңыздылығын анықтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Бейнематериалмен жұмыс:

  • Бейнематериалды көре отырып, 5 кілтті сөзді жаз.

  • Кілтті сөзді қолданып, бейнематериалдың басты идеясын 2 сөйлеммен баянда.

  • Бейнематериалға сүйеніп, сабақтың тақырыбын анықта.

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Мадақ
тау

Бейнематериал:19 ғ.Қытай еліндегі апиын соғысы https://www.youtube.com/watch?v=5M7ZTl-DIKg

Жаңа білім

Мағынаны тану
1 тапсырма Терминмен жұмыс
Мәтінді оқу негізінде төменде берілген терминдерді анықтамасымен сәйкестендіріңдер.
2тапсырмаОқушыларды деңгейлеріне қарай, деңгейлік тапсырмаларды орындату.
-(төмен деңгейлі)оқушылары репродуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды. Олар XIX ғасырдың соңындағы француз карикатурасымен жұмыс жасайды. Тапсырма: «1890 ж француз карикатурасының мазмұның қалай түсінесіндер?»
-(орта деңгейлі)оқушылары продуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды.
Тапсырма: Суреттесандарменқандай ел белгіленгенінтабыңдар. Қытайдыбөліскесалудағыәрелдіңмақсаттарынанықтаңдар.
-(жоғары деңгейлі)оқушыларыпродуктивтіжәнешығармашылықдеңгейдегітапсырмаорындайды.
Тапсырма: Сұраққакеңейтілгенжауапжазыңдар. «Карикатуристіңеркібойыншақайелгепирогтыңкөпбөлігітиесіліжәненеліктен?»
Берілген терминдерді мағынасымен сәйкестендіріңіз

Экспорт

ішкі рынокта өткізу үшін елге шет елдерден тауарлар, технологиялар әкелу

Импорт

«ішкі», өз елінің шет және елсіз аймақтарын игеріп, қоныстану; «сыртқы» - өз елінен өзге жерлерде тұрақтар салуы, өзге аумақтарды басып алу

Экспансия

капиталды‚ қызметтерді‚ зияткерлік қызмет нәтижелерін‚ соның ішінде оларға айрықша құқықтарды сыртқы нарықтарға өткізу үшін шетелге әкету

Отарлау

Еуропа саудагерлерінің колониядағы сауда-саттық мекені

Фактория

Монополистік бірлестіктердің, мемлекеттердің, әлеуметтік топтардың экономикалық әдістермен де, басқа әдістермен де (аумақтарды қарулы күшпен басып алу, дипломатиялық қысым жасау, т.б.) ықпал ету аясын кеңейтуі.



ДескрипторларКестеде берілген терминдерді анықтамасымен дұрыс сәйкестендіреді
Дескрипторлар
оқушылар 1890 ж француз карикатурасының мазмұның сипаттайды;
оқушылар суретте сандармен белгіленген елдерді анықтайды;
Қытайды бөліске салудағы әр елдің мақсаттарын анықтайды;
«Карикатуристің еркі бойынша қай елге пирогтың көп бөлігі тиесілі және неліктен?» -деген сұраққа топта кеңейтілген жауап жазылады;
Дескриптор:
«экспорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді
«импорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді
«экспансия» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді
«отарлау» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді
«фактория» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»


Өзін өзі бағалау



Ақпараттық мәтін

https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscon


Үлестірмелі қағаздар


Карта

Тақырыптық кестелер


сәйкестендіру кестесі

ҚБ парағы





Бекіту



Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?



Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім…

  • Қызықты болды…

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект









Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет