Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Екі айнымалысы бар сызықты теңсіздіктерді шешуді үйрену
|
Жетістік критерийлері
|
Екі айнымалысы бар сызықты теңсіздікті біледі
Екі айнымалысы бар сызықты теңсіздікті шешеді
Екі айнымалысы бар сызықты теңсіздіктерді шешу жолдарын түсінеді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
есепті шешудің жолдарына түсініктеме береді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
сызықтық/квадраттық/бөлшек теңдеулер мен теңсіздіктер;
айнымалы/ось(тер)/масштаб/қисық;
қиылысу/қиылысу нүктесі;
мәндер кестесі/нүктелер жиыны;
алмастыру/түрлендіру;
түзу/қисық/ график салады;
нүктелерді графикте кескіндеу
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Оx және Оy осьтері … болып келеді;
Түзудегі / қисықтағы нүктелер…
Осылайша түзу … болып келеді;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілік құндылықтары сабақ барысында дамыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
Теңдеулер мен теңсіздіктерді және олардың жүйелерін шешудің тәсілдерін біледі; графиктерді салу дағдыларын меңгерген.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 минут
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалім тақтаға теңсіздікті жазады:
Сұрақ: Теңсіздіктің түрін атаңыз? Теңсіздікте неше айнымалы (белгісіз) бар?
Сабақ тақырыбы жазылып, сабақ мақсаты анықталады.
|
|
Сабақтың ортасы
2 минут
2 минут
5 минут
6 минут
20 минут
|
Сұрақ: Теңсіздіктің шешімі деп нені айтамыз?
Жауап: айнымалылардың сандық мәнінің жұбы екі айнымалыдан тұратын теңсіздікті тура сандық теңсіздікке айналдыратын болса оны екі айнымалыдан тұратын теңсіздіктің шешімі деп атайды.
Мысал: теңсіздігіндегі x пен y мәндерінің орнына x=2 , y=1 қойсақ онда (2;1) мәндер жұбы осы теңсіздіктің шешімі болады. Ал (1;2) мәндер жұбы шешімге жатпайды.
Екі айнымалыдан тұратын теңсіздікті сызықты теңсіздік деп айтады және деп жазады, мұндағы x, y айнымалылар, – кез келген сандар, сонымен қатар ең болмағанда біреуі немесе болуы керек.
болғанда сызықты теңдеудің сондай-ақ оған теңбе-тең теңдеудің
г рафигі у осіне параллель емес түзу болады.
b =0 болса, онда теңдеуінің графигі және оған теңбе-тең теңдеуінің графигі у осіне параллель болатын түзу болады.
Координаттар жазықтығында теңсіздіктің нүктелер жиынтығы қандай болатынын анықтайық
1) 2) 3)
Есептер шығару
Бағалау критерийлері:
-Координаттар жүйесінде түзуді салады;
-Мүмкін болатын нүктелер жиынын анықтап, шешімі бар облысты бояп көрсетеді;
|
Дидактикалық материал
(Қосымша)
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
№8 үй жұмысы
|
Қосымша
|
|