Ақтөбе қаласының білім бөлімі
№ 45 орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы:
Жайылма сөйлемдерді жалаң сөйлемдерден ажырату
Класс:
3 "Ә"
Пәні:
қазақ тілі
Пән мұғалімі:
Суликанова К. Т.
2014-2015 оқу жылы
Қазақ тілі 3 «Ә» класс
Пән мұғалімі: Суликанова К. Т.
Сабақтың тақырыбы: Жайылма сөйлемдерді жалаң сөйлемдерден ажырату.
Сабақтың мақсаты: Жалаң және жайылма сөйлем туралы білімдерін бекіту; топпен жұмыс істей отырып, өз ойларын ашық айтуға үйрету,
шығармашылық жұмыстар арқылы пәнге қызығушылығын арттыру.
Міндеттері: -оқушыны өз бетімен ізденуге бағыттау;
-білім беруде АКТ-ны пайдалану;
-топтық жұмысқа жұмылдыру;
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1.Психологиялық
тренинг
1 минут
1.
Психологиялық дайындық
Амансын ба көк аспан!
Амансын ба алтын күн!
Амансын ба асыл жер!
Амансын ба жан досым!
Жылуыма жылу қос!
Міне менің қолым!
Бір-біріне қолдарын
беріп жылулық
танытады.
2.Сабақтың
мақсатымен
таныстыру; топқа
бөлу
Өткен әдебиеттік
сабағы бойынша алған
білімдерін нақтылау
және жаңа сабақпен
байланыстыру.
3 минут
2. Сабақтың тақырыбын айтпас бұрын, әдебиеттік оқу сабағында қазір қандай үлкен тарауды өтіп
жатырмыз?
Бұл тарауда біз кімдер туралы білдік? Не түйдік? 1 СЛАЙД
Олар не үшін күрескен?
4 ана үшін күрес-күрестердің ұлысы
1) Түп қазығы- туған жері
2) Сатылмайтын байлық- туған тіл
3) Жан байлығы- салт-дәстүр
4) Туған тарихы
3.--Олай болса есімізге түсірейік осы айда қандай мереке қарсанында тұрмыз? к
16 желтоқсан 1986 жылы біздің мемлекетіміз тәүелсіздігін алып үлкен қуанышқа иелендік. Әр
мереке, той жаңа өзініз айтып кеткендей салт дәстүрге толы. Қазақтың қандай да бір мерекесі сол
салт – дәстүрден басталады? Ол қандай? Шашу
«Шашу» салт-дәстүрі бойынша кәмпиттер арқылы топқа бөлу (6 топ)
Ата-бабам тарихы -менің тарихым
16 желтоқсан 1986 жылы
ШАШУдан
Нөмірленген кәмпиттер
арқылы алты топқа
бөлінеді.
Мақсаты:
оқушылардың өз
бетімен жұмыс
істеуін қадағалау
10 минут
«Дұрыс-бұрыс» әдісі
3 минут
3.Көркем жазу Шш Шш Осы дыбысты сипатта (дауыссыз, қатаң) осы дыбыстан
басталады сонымен аяқталады (шаш, шалаш, шыбыш ....)
Сөздік диктант
Оны «4 артық» ойыны арқылы өткіземіз мен 4 сөз оқимын сендер артығын тауып
жазындар.
1.
кітап, портфель, чемодан, әмиян
2.
қайық, арба, мотоцикл, велосипед
3.
ағаш, кітап сөресі, сыпырғыш, шанышқы
4.
ата, мұғалім, әке, шеше
5.
қырау, шаң, жаңбыр, шық \роса\
6.
сүт, қаймақ, ірімшік, нан
7.
қайың, шырша, жеміс, емен
8.
минут, секунд, сағат, кеш
9.
Болат, Серік, Талғат, Асанов
Сөздік диктант
“4 арты
қ
”
ойыны
• Кітап, қайық, шанышқы,
мұғалім, шаң, нан, жеміс,
кеш, Асанов
-Осы сөздердің ішінен артық сөзді тап Асанов
-Қандай сөздер тасымалданбайды? Шаң, нан, кеш.
-Қай сөзді қалай оқысанда сол сөз шығады? нан
-Қай сөзде бірінғай жінішке дауысты дыбыстар? Жеміс
Өткенді қайталау «Дұрыс-бұрыс» әдісі
Оқушылар топ болып
тапсырманы орындайды,
ойын еркін жеткізеді,
тақырыпты түсінеді
оқушылар артық
сөздерді табады және
неге артық екенің
дәлелдейді
«Дұрыс-бұрыс» әдісі
бойынша
ӨСЛЕЙМ деген сөз
шығады енді анаграмманы
шешіп дұрыс сөз
Анаграмма 1 минут
Кластер құрастыру
Постерқорғау
5 минут
Оқулықпен жұмыс
5 минут
№
Сұрақтар
ДҰРЫС
ДҰРЫС
ЕМЕС
1
Бастауыш кім? не? неге? қайда? деген
сұраққа жауап береді.
а
ө
2
Баяндауыш неғылды? Қайтті? Не істеді?
деген сұраққа жауап береді.
с
м
3
Жел соқты. (жалаң сөйлем)
л
Ы
4
Мәтіннің 2 түрі бар
ю
е
5
Бастауыш етістік деген сөз таптарына
жатады.
к
Й
6
Й, р, л, м - үнді дауыссыз дыбыстар
м
о
Анаграмма (адасқан әріптерді орнына қой)
Анаграмма
(адасқан әріптерді орнына қой
Ө С Л Е Й М
Сөйлем сөзіне кластерді постер арқылы көрсетіп қорғау
Оқулықпен жұмыс «Жуан-жіңішке» сұрақтар
(Сұрақтарға жауап беру) 94 бет № 114-115
Жалаң сөйлемнен қалай жайылма сөйлем жасауға болады?
Айырмашылығы неде?
құрастырады.
Тірек сызба арқылы
сөйлем туралы білім-
біліктерін тексеру
Лепті, сұраулы, хабарлы,
жалаң, жайылма, бас
әріппен жазылады,
тұрлаулы және
тұрлаусыз мүшелерден
тұрады, нүкте, сұрақ
белгісі, леп белгілері
сөйлем сонына
қойылады.
Жалаң сөйлемді
жайылма сөйлемге
айналдырып, «жуан
және жіңішке»
сұрақтарға жауап береді.
СӨЙЛЕМ
Мына берілген сөйлемдер қандай түріне жатады? Дәлелде?
Сұрақтарға жауап беру.
1-ші жаттығу.Ойын түрінде өтеді. Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыр, орны
ауыстырылған сөздерді тиісті орындарына қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
Сергіту сәті
1 минут
"Көңілді жаттығу " слайд қосады
Көңілдерін сергітіп
жаттығу жасайды
7 минут
Шығармашылық
жұмыс
(функционалдық
сауаттылыққа берілген
сұрақтар)
Буынды орналастыру ретіне қарай сөз құрау
Буынды орналастыру ретіне қарай сөз құрау
лық
тан
шы
Ма
ка
шы Ғар
тан
ал
1)Үшбұрыштың астындағы буын
2)Үшбұрыш пен 4 бұрыштың ішіндегі буын
3)Сопақша мен үшбұрыштың ішіндегі буын
4) 4 бұрыштың жоғарғы жағындағы буын
5) Геометриялық фигурадан тыс жатқан буын.
Шығармашылық жұмыс (функционалдық сауаттылыққа берілген сұрақтар)
1.
Жер ортасында не тұр? е
2.
Шапанда неше ілгек бар? жоқ
3.
Өзеннен қандай тастарды таба алмайсын? құрғақ
4.Жаңбыр жауғанда құстар қандай ағашқа отырады? су
5.Шалға қарағанда балада не көп? А, буын, әріп, дыбыс
жұмыртқа 4минут қайнаса 10 жұмыртқа неше минут қайнайды? 4минут.
7.20 тиындық батон неше тұрады?
8.40 жастағы капитан нешеде?
Әр топқа өз жұмыс
тапсырмаларын
орындайды.
Дұрыс орындаған
тапсырма үшін фантик
жинап отырады.
2 минут
Бүгінгі негізгі сөзден барынша көп қысқа сөз құрастыру қажет
Жайылма (жай, май, лай, алма, жал, ай, мал, амал, жама....)
Жайылма деген сөзден
көп қысқа сөз құрастыру
Бағалау
5 минут
Көңіл күйлерін смайликтермен көрсетеді. Критерий арқылы бағаланады
Оқушылардың
аты-жөні
Сөздік
диктант
9-10- «5»
7-8-«4»
5-6- «3»
«Дұрыс-
бұрыс»
әдісі
Анаграм
ма
«Кла
стер»
Буынды
орналастыру
ретіне қарай
сөз құрау
Функцион
алдық
сауаттылы
ққа
сұрақтар
1
сөзде
н
10сөз
шыға
р
Қорытынды
баға
1
2
3
4
Көңіл күйлерін
смайликтермен
көрсетеді.Әр топ
басшысы мына кесте
арқылы өз тобына баға
береді
Қорытынды
2 минут
Үйге тапсырма Стикер таратылып беріледі.
Бүгінгі сабақта ұнаған және ұнамаған тұстарын стикерге жазып көрсетіңіз.
Стикерге өз пікірін
жазады, тақтаға
жапсырады.
Сәтті шыққан
тұстары
Оқушылар білімдерін орта салып ашық айта білді, ой-өрістері кеңейіп, таным қабілеті
артты; топқа бөлінуі жақсы дағдыланғаны көрінді, топтық жұмысқа қызыға кірісті ; сыни
ойлауға талпынды;
Сәтсіз шыққан
тұстары
Бағалау кезеңін толық аяқтауға үлгере алмадық, уақыт жетпей қалды. Топ басшыларының
нақты бағаларды дәлелдеуі аз болды. Өзін-өзі бағалау кезінде әділдік кейбір балаларда
болмаған сияқты.
Достарыңызбен бөлісу: |