Мектеп Күні Мұғалімнің аты-жөні



Дата11.03.2022
өлшемі92,41 Kb.
#27615
түріСабақ
Байланысты:
6 тапсырма Камиева


Мектеп




Күні




Мұғалімнің аты-жөні

Камиева Г.С.

Сынып

8

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

8.1


Сабақтың тақырыбы

Шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау


Сабақ мақсаты

  1. Бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу (Білу)

  2. Нефрон капсуласында және ирек өзекшелерінде жүретін үдерістерді сызба түрінде бейнелеу (Талдау сатысы)

  3. Әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты дәлелдеу



Бағалау критерийі

Барлық оқушылар орындай алады: Бүйректің құрылымдық бөліктерін танып біледі

Оқушылардың көбісі орындай алады: Нефрон капсуласында және ирек өзекшелерінде жүретін үдерістерді сызба түрінде бейнелейді

Кейбір оқушылар: әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты дәлелдейді










Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

  • Бөліп шығару мүшелерінің құрылысын білу үшін видеороликті пайдаланып, бір-біріне түсіндіре алады( айтылым және тыңдалым дағдылары)




Пәндік лексика және терминология

Subject vocabulary and terminology


Kazakh

Russian

English

Зәр шығару жүйесі

Mочеиспускательная система

Excretory system

Бүйрек

Почка

Kidneys

Нефрон
Абсорбция (сору)

Нефрон
Абсорбция

Nephron

Absorption

Реабсорбция (қайта сору)

Реабсорбция

Reabsorption

Зәр

Моча

Urine

Қуық

Мочевой пузырь

Bladder

Құрылысы

Строение

Structure

Қызметі

Функция

Function

Несепағар

Мочеточник

Ureter

Зәр шығару өзегі

Мочеиспускательный канал


Urethra

Нефролог

Нефролог

Nephrologist

Қажетсіз

Ненужный

Unnecessary

Диализ

Диализ

Dialysis




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

  1. Бүйректің қызметі жайлы не білесіздер?

  2. Не себепті оң жақтағы бүйрек сол жақтағыдан қарағанда төмен орналасқан?

  3. Абсорбция ұғымын қалай түсінесіздер?

  4. Нефрон дегеніміз не? Ол қандай екі бөліктен тұрады?

  5. Шұбалшаңның бөліп шығару түтікшелері мен адам нефрон арасында қандай байланыс бар?






Жазылым бойынша ұсыныстар:

- топқа берілген тапсырма жұмысының нәтижесін кестеге түсіреді( оқылым және жазылым дағдылары);

- негізгі ұғымдарды үш тілде жаза алады;

- бүйрек қызметі, құрысылысын түсіндіру мақсатында постер дайындайды.




Құндылықтарға баулу

  • Ынтымақтастық – қосымша материалдармен топта, жұпта бірлесе жұмыс жасау сонымен қатар шешімді бірлесе қабылдау барысында ынтымақтастық құндылығы қалыптасады.

  • Құрмет – өзінің және өзге топ мүшелерінің пікірін тыңдау, қолдау көрсету, мұқият тыңдау, дұрыс қарым-қатынаста болу арқылы қалыптасады

  • Ашықтық – жаңа білімге деген ашықтық және сұрақтарға жауап беру мен өз жұмысына және басқалардың жұмыстарына қарап, бағалау үдерісі арқылы қалыптасады;

  • Еңбек пен Шығармашылық - Топтық жұмыста әртүрлі тапсырмаларды орындау барысында атап айтқанда бүйрек қызметіне, құрылымына байланысты постерге теориялық материалдарды шығармашылық тұрғыда плакатқа түсіру барысында қалыптасады.

  • Өмір бойы білім алу – жалпы бөліп шығару мүшелерінің құрылысын танып біліп оны өмірде қолдана білу , саралау арқылы қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Химия – бүйректегі 1-реттік және 2-реттік зәр түзілу үдерісі және зәр құрамы туралы айту арқылы байланысады

Ағылшын және орыс тілі – термин және негізгі ұғымдарды үш тілде айту барысында.

Информатика – заманауи технология бағдарламалары (triventy, Quizziz. Ispring Suite) сабақта қолдану барысында

Алдыңғы білім

Бөліп шығарудың маңызы 8 сынып

Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы 8 сынып



АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны бейнебаян және презентация, Plickers Class Doja бағдарламалары үшін қолданады.




Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

(Т) Топтастыру. Тақтада ілініп тұрған үш түрлі (қызыл,сары және көк) гүл күлтесінің бір түрін таңдау арқылы 3 топқа топтастыру



(Жж) Миға шабул. Мұғалім өмірмен байланыстыра отырып төмендегі сұрақтарды қою арқылы оқушылардың тақырып бойынша материалды меңгеру деңгейін анықтайды:

  1. Бүйректің қызметі жайлы не білесіздер?

  2. Не себепті оң жақтағы бүйрек сол жақтағыдан қарағанда төмен орналасқан?

  3. Абсорбция ұғымын қалай түсінесіздер?

  4. Нефрон дегеніміз не? Ол қандай екі бөліктен тұрады?

  5. Шұбалшаңның бөліп шығару түтікшелері мен адам нефрон арасында қандай байланыс бар?


(Қ) Мұғалімнің ынталандыру, қолдау көрсету, мадақтау сөздері арқылы және әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беру арқылы бағаланады.

3 түрлі гүл күлтесі

9 сынып оқулығы

(Н.Г. Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибрагимова)




Сабақтың ортасы

5 мин

7 мин

8 мин

8мин



(Д), (М) Мұғалім жаңа тақырыпты танымдық видео көрсетілім арқылы түсіндіреді. Оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жауап беру және нақтылау мен толықтыру арқылы «Шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы» тақырыбын түсіндіреді.
(Қ) « 3 Тың ақпарат » әдісі арқылы оқушылар 3 сөйлеммен тақырып жайында 3 түрлі тың ақпарат айтады. Әр ақпаратқа мұғалім мадақтамасы және 1 баллмен бағаланады.

(ҰЖ) «Фрайер» әдісі. Топқа таратпа постерлер беріледі. Бұл топ постерде жазылған 5 критерий (анықтамасы, маңызы, қызметі, ерекшелігі, мысал келтіру) бойынша тақырыптың мәнін ашады.


Бағалау критерийлері



Тапсырма №


Дескриптор


Балл


Білім алушы


Бүйректің құрылымдық бөліктерін танып біледі

1

O әріпімен берілген құрылымды анықтайды;


1

P әріпімен берілген құрылымды анықтайды


1

Q әріпімен берілген құрылымды анықтайды;



1

нефронның фильтрация үрдісі жүретін бөлігін түсіндіреді


2

Барлығы

5


(Қ) «Кері байланыс бутерброды» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалап шығады.

(ТЖ) «Deal» әдісі. Оқушыларға нефрон капсуласының суреттері және теориялық материалдар таратылады плакатқа 3 топ нефрон капсуласында және ирек өзекшелерінде жүретін үдерістерді сызба түрінде бейнелейді.

Бағалау критерийлері



Тапсырма №



Дескриптор


Балл


Білім алушы


Нефрон капсуласында және ирек өзекшелерінде жүретін үдерістерді сызба түрінде бейнелейді

1

Реабсорбция

үрдісі


нефронның қай

бөліктерінде

жүзеге

асатынын



талдайды;




1

реабсорбция үрдісінің механизмін түсіндіреді,саралайды;


1

Барлығы

2


(Қ) «Сәнді жұлдыздар» арқылы мұғалімнің бағалауы


Жасыл жұлдыз - өте жақсы

Сары жұлдыз - жақсы

Қызыл жұлдыз - орташа

(Ж) Сәйкесін тап әдісі арқылы мұғалім әр жұпқа карточкалар таратады сол арқылы әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты дәлелдеулері керек.


Бағалау критерийлері



Тапсырма №


Дескриптор


Балл


Білім алушы


әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты дәлелдейді


1

Несепнәрдің

адамның зат

алмасуының

соңғы азоттық

өнімі болуының

артықшылық

тарын

талқылайды;





1

шаян мен жәндіктердің азоттық өнімдерінің әр түрлі болуының биологиялық мәнін анықтайды;


1

шаян мен жәндіктердің зәр шығару мүшелері қызметіндегі айырмашылықты мекен ету ортасымен байланыстырады.



1







Барлығы

3

.

(Қ) Екі жұлдыз, бір тілек. Оқушылар дайын жұмыстарын топта сағат тілімен ауыстырып бағалау критерийін басшылыққа алып, дескриптрлерімен сәйкестендіріп достарының жұмысын «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен дәптеріне бағалайды.





https://youtu.be/06RGvfTnWAA

видео сілтемесі



оқулық

9 сынып оқулығы



(Н.Г. Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибрагимова)
постерлер


Теориялық материалдар сілтемесі


https://ust /2FRzwBKpZE4

Карточкалар



Оқулық

9 сынып оқулығы



(Н.Г. Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибрагимова)




Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия: ««SMS – хабарлама» әдісі

Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет.

«Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім»;

• «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»;

• «Мен... орындадым»;

• «...қызықты болды»;

• «...қиын болды»;

• «...мен түсіндім»;





Интерактивтік тақта
Карточкалар

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тапсырма – тақырып бойынша оқулық материалын қолдана отырып жұптық және топтық тапсырмалар сонымен қатар кейбір оқушыларға күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаланамын;

Дереккөздер – оқулық, интернет ресурстары қолданылады;
Қарқын – әрбір оқушы ерекшелігіне байланысты кейбір оқушылар тапсырмаларды жылдам, кейбірі баяу орындауы мүмкін осыған сәйкес уақытты реттеуді ескеремін;
Қорытынды - барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізуге тырысамын;
Диалог және қолдау көрсету – сабақтың басында оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін Миға шабуыл қолданамын, сабақтың өн бойында сөзбен қолдау көрсету, мадақтау және ынталандыру жүріп отырады;
Бағалау – оқушылар үнемі бағаланып отырады (мұғалімнің ынталандыру сөздері, баллмен, «екі жұлдыз, бір тілек», «кері байланыс бутерброды» « 3 Тың ақпарат » , «Сәнді жұлдыздар» әдістерімен);
Жіктеу – орындалатын тапсырмаға байланысты ұйымдастыру формалары өзгеріп отырады (жұптық, топтық, мұғалімнің көрсетілімі).

Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету, бағыттау, сұрақ-жауап, түртіп алу, дұрыс жауаптарды балмен бағалау, тақырыпты түсінгендігін «« 3 Тың ақпарат» әдісімен, ал ары қарай тақырыпты қаншалықты меңгергендіктерін тексеру үшін пысықтау тапсырмаларымен «Сәнді жұлдыздар» әдісімен бағаланады және «Кері байланыс бутерброды» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалап шығады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен, сабақ соңында сабақты қаншалықты меңгергендігін бұгінгі сабаққа деген көзқарасын анықтау үшін «SMS – хабарлама» әдісі» әдісі арқылы рефлексия жүргіземін.

  • тақырыпты түсіндіру барысында АКТ жұмыс жасаймын және денсаулық сақтапу талаптарына сәйкес АКТ-ны уақытпен пайдаланамын;




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Бұл тарауды сабақта рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.






Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1.

2.



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1.

2.



Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет