Сабақ: Химия
|
|
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Жансерикова.К.А
|
|
|
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Термодинамика бірінші заңы.Гесс заңы
Есеп шығару
«Термодинамика бірінші заңы.Гесс заңы»
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Гесс заңымен және оның негізінде энергетикалық циклдермен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі: реакцияда ішкі энергияның айналуын есептеу үшін Гесс заңын қолданады;
Гес заңының салдарын және ішкі энергияның айналуын есептеуде осы заңды қалай қолданғанын түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар: Гесс заңын қолданып, энергетикалық диаграмма сала алады.
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Гесс заңын біледі;
Гесс заңы салдарын біледі;
Гесс заңын қолданудың әдістерін біледі;
Гесс заңының тұжырымдамасын біледі;
Реакция энтальпиясының өзгерісін есептеуде Гесс заңын дұрыс қолданады;
Реакцияның энергетикалық айналымдарды көрсететін циклдерді дұрыс көрсетеді;
Энтальпияның өлшем бірлігін біледі.
|
|
|
Ойлау дағдылары
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқыту мақсаты:
Оқушылар орындай алуы керек:
Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіріңіз және оны химиялық реакциялардың энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
Химиялық реакциялар үшін энтальпия өзгерісін қалай есептеу керек екенін түсіндіру.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Гесс заңы; энергетикалық цикл; стандартты энтальпия өзгерісі, реакция энтальпиясының өзгеруі, өнімдердің/реагенттердің стандартты энтальпиясының қосындысы; байланыс энергиясы.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Берілген реакцияның энтальпиясы......қосындысына/айырмасына тең .... реакциялар энтальпиясы және ..... реакциялар энтальпиясы.
Реакцияның энтальпиясын есептеу үшін ..... қолданылады.
|
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыс арқылы оқушылар Гесс заңының салдарларын қолданып химиялық реакциялар үшін энтальпия өзгерісін түсіну арқылы айналадағыларға қамқорлық көрсетуге, сын тұрғысынан ойлауға баулу
|
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Power Point cлайд, компьютер
|
|
|
Алыңғы оқу
|
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
|
Басы
4 мин
|
1 мин
3мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
Сыныппен амандасу.
Сыныпты түгелдеу. Психологиялық ахуал орнату.
Үй тапсырмасын сұрау
Өткен сабақ бойынша қайталау
Тапсырма «Кім жылдам» әдісі.
Сұрақ-жауап
Термодинамиканың бірінші заңы дегеніміз не?
Энергия нешеге бөлінеді?
Ішкі энергия дегеніміз не?
Ішкі энергияның формуласы
Энтальпия дегеніміз не?
Оның формуласы және ∆Н-тың өлшем бірлігі қандай?
Термодинамикалық теңдеу дегеніміз.
ҚБ: «Қағаз ақша» әдісі арқылы
|
Кестелер, слайд
|
|
|
Ортасы
32 мин
|
7 мин
10 мин
15 мин
2 мин
|
Негізгі бөлім. Жаңа сабақ түсіндіру.
Жаңа ұғымдар немесе терминдермен танысу:
Энтальпия өзгерісі
Гесс заңы
∆Н
Энергия
Энергияның сақталу заңы
Мағынаны тану. Жұптық жұмыс
Гесс заңымен және оның негізіндегі энергетикалық циклдермен танысу
(https://www.youtube.com/watch?v=mb3KeGgSUDw)
Оқушыларға видео-ролик көрсетіледі.
Гесс заңы қалай тұжырымдалады?
Гесс заңы анықтамасын оқу
Гесс заңы анықтамасын дәптерге жазу;
Герман Генри Гесс туралы мәліметпен танысу;
Гесс заңының бірнеше салдарымен танысу;
ҚБ: «Жарқын жұлдыз»-арқылы бағалау
Гесс заңы және оның салдарларын қолдану.
Топтық жұмыс.
Мақсаты: Гесс заңының салдарын және ішкі энергияның айналуын есептеуде осы заңды қалай қолданғанын түсіндіреді.
Мысал №1
Берілгені:
2Н2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж
2HF → H2 + F2 ∆H2=-542 кДж
2Н2О+2F2→4HF+O2 ∆Hхр=?
Шешуі:
2Н2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж
Н2+F2→2HF ∆H2 =1084 кДж
2Н2О+2F2→4HF+O2
∆Hжалпы=∆H1- H2 ∆H=-512 кДж
Мысал №2
Берілгені:
С(қ)+О2(г) = СО2(г) ∆H1=-393,5кДж
СО(г) + 1/2О2(г) = СО2(г) ∆H2 =-283,0 кДж
С(қ) + 1/2О2(г) = СО (г) ∆Hхр=?
Шешуі:
С(қ) + О2(г) = СО (г) ∆H1=-393,5кДж
СО2 (г) → СО (г) +1/2О2(г) ∆H2=283,0 кДж
С(қ) + 1/2О2(г) = СО (г) ∆Hхр=+393+283,0=-110,5кДж
Мысал №3
Берілгені:
NO(г) + О3(г) → NО2(г) + О2(г) ∆H1=-198,9кДж
О3(г)→3/2О2(г) *(-1) ∆H2=-142,3кДж
О2(г)→2О(г) /(-2) ∆H3=495кДж
3/2О2(г)→2О3(г) ∆H1=142,3кДж
О (г)→1/2О2(г) ∆H2=-247,5кДж
NO(г) + О(г) → NО2(г) ∆Hхр=?
Шешуі:
∆Hжалпы=∆H1+ H2+Н3
∆Hхр=(-247,5)+(-198,9)+142,3=-304,1кДж
∆Hхр=142,3-247,5-198,9=-304,1кДж
ҚБ: Топтар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды
Үй тапсырмасы: &29-30 125 бет 1,2,3,4-тапсырмалар
Қорытынды
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
Қандай түсініктер мен кілтті сөздер тақырыптың мазмұнын ашады?
Гесс заңының тұжырымдамасы қандай?
Есептер шығару мен энтальпияның циклін салу кезінде маңызды нәрселерге назар аудару керек?
ҚБ: «Жарқын жұлдыз»-арқылы бағалау
|
Слайд
Кеспе қағаздар
|
|
|
Соңы
4мин
|
2 мин
|
Рефлексия
Мақсаты: Оқушылардың түсінігін тексеру және сабақтың мақсаттарынан негізгі сәттерді жинақтау.
|
|
|
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
| |
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
,
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |