Сабақтың тақырыбы:
Жануарлар әлемінде
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жануарлар әлемінде модулі бойынша алған
білімдерін пысықтау; сан есімді бекіту, үйренген сөздерді сөйлемде дұрыс қолдану,
сөйлеу қабілеттерін дамыту, таным белсенділігін арттыру; балалардың жануарларға деген
сүйіспеншілік сезімдерін ояту.
Көрнекі құралдар: интерактивті тақтада көрсетілген слайдтар, әріптер жиынтығы.
Сабақтың барысы:
I – Амандасу.
– Табиғатпен амандасу.
Кіріспе сөз: Балалар бүгін біздің сабаққа қонақтар келіп отыр. Сондықтан жақсы жұмыс
істеп алған білімдерімізді көрсетейік. Сабақта әр түрлі тапсырмалар орындаймыз, ойын
ойнаймыз.
1. «Домино» сөзжұмбағын шешу.
Таныс сөздерді тауып оқы.
Ж
Ы
Л
Қ
Ы
Е
Ш
К
І
О
А
Қ
О
Я
Н
О
Ү
Ғ
Л
С
Н
Е
Р
С
Ш
Ш
К
Б
Ү
Һ
У
Ұ
И
Қ
І
І
А
Л
А
Қ
А
Ы
А
К
Р
Р
Т
И
І
Н
Р
Ә
Ң
Һ
Ы
Ө
И
Т
Т
Ү
Л
К
І
С
Б
Ұ
З
А
У
А
А
Ю
Қ
О
Й
Қ
А
С
Қ
Ы
Р
- Бұл сөздерді бір сөзбен қалай айтамыз?
- Жануарлар қандай екі түрге бөлінеді?
- Үй жануарларына нелер жатады?
- Аңдарға нелер жатады?
- Жануарлар туралы қандай тақпақтар білесіңдер?
Түйе (Терехова С. )
Шөлді жайлап қыстаған,
Жалпақ табан, құс табан.
Ырысы бар адамның
Ойсылқара ұстаған.
Біздің байтақ өлкені
Әрлі-берлі
Ең кемі
Бір айналып жүзетін,
Ол – даланың желкені.
Жылқы (Кайбагорова А.)
Ұшып жүру үшін деС
Жаралған бұл мүсін бе?!
Сезімталы осы мал
Төрт түліктің ішінде.
Қой (Костоусова Н.)
Жайылады аңғарда
Маңырайды албарда.
Тістемейтін,
Теппейтін
Қойдан момын мал бар ма?!
Піл (Сурнин А.)
Қасиетін біл,
Тұмсығына жүкті іл.
Көлік ол тамаша,
Үстіне мін.
Керік (Предгер В.)
Керік – биік жануар,
Сарғыш-қоңыр дағы бар.
Аяғы – төртеу, мойыны – ұзын,
Жаңылыспай танып ал.
Жылқы (Ремезов С.)
Жылқы деген жануар,
Құшақ жетпес жалы бар.
Бие, құлын, тайы бар,
Үйірімен жайылар.
2. «Бала, бала, балақан....»
Жануарлардың балаларын тап.
СИЫР ҚОЗЫ
ЖЫЛҚЫ
ТОРАЙ
ҚОЙ
ЛАҚ
ТҮЙЕ
ҚҰЛЫН
ШОШҚА
БӨЛТІРІК
ЕШКІ
КӨЖЕК
ҚАСҚЫР
БҰЗАУ
АЮ
БОТА
ҚОЯН
ҚОНЖЫҚ
Сиырдың баласы не?......
Сөйлемдерді оқы.
3. Жануарлар қандай? Олар не істейді?
- Бұл не?
- Ол қандай?
-
Қой, қозы не істейді?
-
Қой, қозы маңырайды.
-
Бота мен түйе не істейді?
-
Бота мен түйе боздайды.
-
Ешкі мен лақ не істейді?
-
Ешкі мен лақ маңырайды.
-
Жылқы құлын не істейді?
-
Олар кісінейді.
-
Сиыр мен бұзау не істейді?
-
Сиыр мен бұзау мөңірейді.
-
Арыстан мен аю не істейді?
-
Арыстан мен аю ақырады.
-
Қасқыр не істейді?
-
Қасқыр ұлиды.
-
Ит не істейді?
-
Ит үреді.
-
Жолбарыс не істейді?
-
Жолбарыс гүрілдейді.
-
Түлкі не істейді?
-
Түлкі шәуілдейді.
Жануарлар туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
4.
5. Жазу.
Түсіп қалған әріпті жаз.
(один у доски пишет букву, остальные показывают с места.)
Си...р, т...йе, жыл...ы, қ...лын, п...л, шош...а, т...лкі, ти...н, б...зау, ти...н, майм...л, ешк...,
ла..., кер...к.
Физминутка: Біз жаздық.......
6. Хайуанаттар бағында.
Суреттерді сөйлет.
7. Ертегілер әлемінде.
Жақшаны ашып, сөздерді аударып, сөйлемдерді оқыңдар, аударыңдар.
Достар
Ертеде (медведь, волк, лиса, заяц и мышка) дос болыпты. Жазда (медведь) бал
жинайды. (Заяц) сәбіз жинайды. Ал (лиса и волк) көп ойнайды екен. (Мышка медведь)
мен қоянға тамақ дайындайды. Бір күні (медведь) ашуланып, (волк) мен түлкіні қуып
жібереді. Содан бері (медведь, заяц и мышка) тату болып, бір үйде тұрады екен.
Сөздік бал-мед, жинайды-собирает, ойнайды – играет, тамақ – пища , еда, дайындайды –
готовит, ашуланып – обиделся, қуып жібереді – выгнал, содан бері – с тех пор, тату –
дружный, тұрады – живут.
8. «Үй жануарларының таласы» ертегі.
Үй жануарларының таласы
Бір күні Сиыр, Ит, Ат үшеуі таласты:
Сиыр айтты:
-
Қожамыз мені жақсы көреді. Қожамыздың үй-іші менің сүтімді ішеді.
Ат айтты:
-
Қожамыз сендерден де мені жақсы көреді. Отынды, пішенді мен тасимын.
Ит айтты:
-
Жоқ, қожамыз мені жақсы көреді. Мен үй күзетемін.
Қожайын бұлардың таласын естіп:
-
Сендер таласпаңдар, маған бәрің де керексіңдер, - деді.
Ертегі не туралы?
9. – Бүгін біз сабақта жануарлар туралы айттық.
1. Жануарлар.
2. Әдемі, үлкен, кішкентай.
3. Бар, жүр, жатыр.
4. Әдемі жануар бар.
5. Хайуанаттар.
Үйге тапсырма беру: поделки о животных.