Пән: Әдебиеттік оқу
|
Мектеп: Абылайхан атындағы орта мектеп
|
Күні:10.11.2020ж.
|
Студенттің аты-жөні: Жанай Құндыз
|
Сынып:3 «З»
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
23-сабақтың тақырыбы
|
Ата сөзі – алтын сөз. Алтын сөз. Несіпбек Айтұлы
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
3.2.6.1 – кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез- құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп тауып, бағалау.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:Кейіпкердің портретін сипаттай алады.
Көптеген оқушылар:Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен табады.
Кейбір оқушылар:Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін бағалай алады.
|
Бағалау критерийі:
|
-Бата сөздің белгілерін біледі;
- Кейіпкердің портретін сипаттай алады, кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен табады.
|
Құндылықтарды дарыту:
|
Сөз құдіретін түсіну, сезіну
|
Пәнаралық байланыстар:
|
Өзін-өзі тану,дүниетану.
|
АҚТ қолдану дағдылары:
|
Интербелсенді тақта. Баталар жазылған көрнекіліктер.Автордың портреті Слайд
|
Алдыңғы білім
|
Марк Твен Батылдық
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту.
Сыныпты қалыпқа келтіру.
Ойсергек:
Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
Кім кезекші?
Сыныпта кімдер жоқ?
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап,
Судай таза, мөлдір қөңілмен Сабағымызды бастаймыз!
«Балмұздақ таяқшасы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.
Конфеттер арқылы топқа бөліну
Оқушыларға конфеттер таратылады.Оқушыларды конфет түрлеріне қарай топтастыруға болады.Конфеттерге «Сәттілік» немесе «Бүгінгі сабақта 5-тік баға алуыңа тілектеспін» деген сияқты әдемі сөздер жазып қыстырып қоюға болады.
|
Балмұздақ таяқшалары. Сұрақтар қойылады. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Конфет түрлері(жасыл қызыл)
|
Сабақтың ортасы
|
Ойқозғау.
Қандай салт-дәстүрлерді білесің?
Күнде жақсы тілекті қайдан естисің?
Дастарқан басында, жолға шыққанда, үлкендерге көмек жасағанда т.б.
Сабақтың тақырыбын айту. Мақсатын айқындау.
1-тапсырма. Түсініп оқы.
Бата – жақсы тілек білдіру. Ол – ұлттық дәстүрі. Батаны көбіне құрметті ақсақалдар, атақты адамдар береді. Тілек ретінде балалар да жаттап алады.
Мағынаны ажырату. «Бата» сөзін қалай түсінетініңді жаз.
Топтық жұмыс.
2-тапсырма. Бата дегеніміз не?( мәлімет)
«Кім көп біледі?» ойыны. «Бата жарысы» Кім көп бата білетіні анықталады.
Оқылым. 3-тапсырма. Түсініп оқы. «Алтын сөз» Бейне таспа тыңдату
Іштей оқу. Жұппен оқу. Мағынасын түсіндіру.
Автормен танысу айдары. Н. Айтұлы.
4-тапсырма. Өлеңнің авторы туралы әңгімеле. Суреттер топтамасын пайдалан.
Несіпбек Айтұлы 1950 жылы Тарғабатай аймағында туылған. «Бөрі тостаған», «Күміс күйме» және т.б өлеңдар жинағымен ертегілер бар.
ҚБ ретінде: дәптердегі 2-тапсырма. Бата бергенде үлкен кісілер қандай сөздерді айтады? Естігеніңді, білетініңді тізбектеп жазып шық.
ҚБ ретінде: дәптердегі 3-тапсырма. «Бата мен тілек» сызбасын толтыр
БАТА
ТІЛЕК
Қай кезде айтылады?
Кімдерге айтылады?
Не үшін айтылады?
Жұптық жұмыс.
6-тапсырма. Батаны қандай бала алады? Бата алатындай үш оқиға ойластыр.
Бағалау критерийі. Кейіпкердің портретін сипаттай алады, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқын бағалай алады
Ойтолғау.
5-тапсырма. Ақынның алтын сөз деп отырғаны не? Батаға қатысты қандай нақыл сөз білесің?
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау. Қызыл түс пен сары түсті көтергендер не үшін көтергендерін түсіндіріп, ұсыныс, ескертулерін айтады
|
Слайд Интербелсенді тақта
Баталар жазылған суреттер
Бейнеролик
Н.Айтұлы ссуреттері,еңбектері
Дәптер,оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы. Бата түрлеріне байланысты өлең шығару.
«Рефлексиялық шеңбер»
Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды?
Неліктен?
Бүгін не білдің? Сен үшін не жаңалық болды? Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың?
Сабақта қандай қиындықтар туындады?
Сабақ аяқталғанда көңіл күйің қандай? Неліктен?
Тақырып бойынша Сабақтағы керек Бүгінгі ақпараттың
алған керекті емес артық дүниені ішінде әлі оқуым ақпаратты қоқыс шелегіне керек, толықтыруым
чемоданға салыңдар. тастаңдар. керек дегендері
болса, еттартқышқа салыңдар
|
Күнделік
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалдарды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдар мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. Саралау уақытын ұтымды пайдалануды есепке ала отырып сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысыныда үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары, сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекеттері осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
1.
2.
|