Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері)
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
8.2.5.1-Ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Ауылшаруашылығының дамуын білу.
Көптеген оқушылар: Тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық
және эксплуатациялық сапаларын салыстру мен бағалау, зерделеу.
Кейбір оқушылар: Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану,көрсету
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу.
«Егінші» ширату жаттығуы. Барлығымыз бір бағытқа қарап тұрамыз да, мен айтқан қимылды арқаларынмызға жасап тұрамыз. -Егінші жер жыртты. - Дән септі - Топырақты жапты. - Арам шөптерін жұлды. - Суғарды - Егінді жинап алды. -Өте жақсы бәріміз орнымызғы отырайық.
. Агротехника - егіншілік технологиясы. Агротехника өсімдіктің биологиялық ерекшеліктерін, қоршаған ортаның жағдайын, дақылды егіп өсіру тәсілдерін және агрономия жетістіктерін негізге алады Топырақтың ылғалдылығын сақтау арқылы құнарлылығын арттыру, оны су мен жел эрозиясынанқорғау, сондай-ақ аз қаржы жұмсап ауыл шаруашылық дақылдарынан мол өнім алу. Агротехника шараларына:
арамшөптерден, ауыл шаруашылық зиянкестерінен қорғау
ауруларынан тазарту жатады.
Қазақстанда агротехниканы дамытуда Астық шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (Шортанды) ғалымдары көп еңбек сіңірді. Қуаң далада құрғақшылыққа жол бермеу, өнімділігі аз, шалғындар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту, сортаң жерлерді игеру, Қазақстанның солтүстік облыстарына лайықтап тұқым өсіру жүйесін жасап, өндіріске енгізді; эрозияға қарсы қолданылатын машиналар (сыдыра жыртқыш құралдар, тұқым]] сепкіштер, тырмалар, т.б.) құрастырды. Агротехниканы шаруашылықтың және ауа райының жылдық ерекшеліктеріне, ауыл шаруашылық ғылыми және озат практикалық жетістіктерге сүйеніп жүргізіледі. Соның нәтижесінде агротехниканы егіннің тұрақты мол өнімін беруін, еңбек өнімділігінің артуын қамтамасыз етеді
Оқуышлар видеосабққа байланысты берілген тапсырмалары орындайды . Кітаппен жұмыс жасайды
Видеосабақ , кітаппен жұмыс , интернет ресурстары .
Соңы
Кері байланыс
Оқушылар рефлекциясы : «Алма ағашы» әдісі.
Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым, сондықтан көңіл-күйім котеріңкі.
Сары алма – мен тапсырманы толықтырамын, көңіл күйім орташа.
Қызыл түсті алма - мен тапсырманы орындай алмадым , көңіл –күйім жоқ.
Өз ойларын еркін жеткізу .
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін алманы таңдағандары бойынша білемін.
Жасыл алманы бәрін жақсы түсінген оқушылар таңдаса , сары алманы кейбіреулерін дұрыс түсінбеген , толықтырамын деген оқушылар таңдаса, қызыл алманы тапсырманы орындай алмаған ,түсінбеген оқушылар таңдайды .Бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің қаншалықты нәтижеге жеткендігін көрсетеді.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
Пәні:
Көркем еңбек
Мектеп:
№ 54 орта мектебі
Оқытушының аты-жөні:
Асамбаева Н.Н.
Күні:
Сынып: 8 Е ұлдар
Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Бөлім:
Үй мәдениеті
Сабақтың тақырыбы:
Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері)
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
8.2.5.1-Ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Ауылшаруашылығының дамуын білу.
Көптеген оқушылар: Тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық
және эксплуатациялық сапаларын салыстру мен бағалау, зерделеу.
Кейбір оқушылар: Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану,көрсету
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушылардың әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басталуы
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу.
«Егінші» ширату жаттығуы. Барлығымыз бір бағытқа қарап тұрамыз да, мен айтқан қимылды арқаларынмызға жасап тұрамыз. -Егінші жер жыртты. - Дән септі - Топырақты жапты. - Арам шөптерін жұлды. - Суғарды - Егінді жинап алды. -Өте жақсы бәріміз орнымызғы отырайық.
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер
Мен қосымша тапсырмалар
Ортасы
.
Агротехника - егіншілік технологиясы. Агротехника өсімдіктің биологиялық ерекшеліктерін, қоршаған ортаның жағдайын, дақылды егіп өсіру тәсілдерін және агрономия жетістіктерін негізге алады Топырақтың ылғалдылығын сақтау арқылы құнарлылығын арттыру, оны су мен жел эрозиясынанқорғау, сондай-ақ аз қаржы жұмсап ауыл шаруашылық дақылдарынан мол өнім алу. Агротехника шараларына:
ауыспалы егісті пайдалану
топырақ өңдеу
тыңайтқыш шашу
тұқым әзірлеу
тұқым дайындау
егін егу
егісті күту
суару
ору
бастыру
арамшөптерден, ауыл шаруашылық зиянкестерінен қорғау
ауруларынан тазарту жатады.
Қазақстанда агротехниканы дамытуда Астық шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (Шортанды) ғалымдары көп еңбек сіңірді. Қуаң далада құрғақшылыққа жол бермеу, өнімділігі аз, шалғындар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту, сортаң жерлерді игеру, Қазақстанның солтүстік облыстарына лайықтап тұқым өсіру жүйесін жасап, өндіріске енгізді; эрозияға қарсы қолданылатын машиналар (сыдыра жыртқыш құралдар, тұқым]] сепкіштер, тырмалар, т.б.) құрастырды. Агротехниканы шаруашылықтың және ауа райының жылдық ерекшеліктеріне, ауыл шаруашылық ғылыми және озат практикалық жетістіктерге сүйеніп жүргізіледі. Соның нәтижесінде агротехниканы егіннің тұрақты мол өнімін беруін, еңбек өнімділігінің артуын қамтамасыз етеді
Оқуышлар видеосабққа байланысты берілген тапсырмалары орындайды . Кітаппен жұмыс жасайды
Видеосабақ , кітаппен жұмыс , интернет ресурстары .
Аяқталуы
Кері байланыс
Оқушылар рефлекциясы : «Алма ағашы» әдісі.
Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым, сондықтан көңіл-күйім котеріңкі.
Сары алма – мен тапсырманы толықтырамын, көңіл күйім орташа.
Қызыл түсті алма - мен тапсырманы орындай алмадым , көңіл –күйім жоқ.
Өз ойларын еркін жеткізу .
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін алманы таңдағандары бойынша білемін.
Жасыл алманы бәрін жақсы түсінген оқушылар таңдаса , сары алманы кейбіреулерін дұрыс түсінбеген , толықтырамын деген оқушылар таңдаса, қызыл алманы тапсырманы орындай алмаған ,түсінбеген оқушылар таңдайды .Бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің қаншалықты нәтижеге жеткендігін көрсетеді.
Оқушылардың жасаған жұмыстарына пікір қалдыру.
Қағазға салынған қызыл, сары және жасыл алма суреттері
Қосымша ақпарат
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2: