Сабақ №
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Санның дәрежесі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу;
5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларды санның дәрежесі, дәреженің негізі және санның көрсеткіші түсінігімен таныстыру. Дәрежеге келтіру түсінігін есеп шығаруда бекіту
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті
Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру.
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
|
|
|
Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі
|
|
|
|
|
Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім
10 минут
|
Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын тұжырымдау және жазу
Қосындыны көбейтумен алмастырыңыз:
5+5+5+5+5+5+5+5+5+5
3+3+3+3+3
7+7+7
4+4+4+4+4+4
Жауабы: 5∙10; 3∙5; 7∙3; 4∙6
Көбейтіндіні тиімді тәсілмен жазудың жолы бар ма?Мысалы, 5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5 көбейтіндіні қысқаша қалай жазуға болады?
Мынадай жолы бар 5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5∙5=510
510 - “бестің он дәрежесі”деп оқылады. 5 – дәреженің негізі
10 – дәреженің көрсеткіші, көбейтіндіде қанша көбейткіш болғанын көрсетеді.
Математикада бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге келтіру деп атайды.
Дәрежеге келтірудің шешімін дәреженің мәні деп атайды.
|
Дескрипторлар:
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері
|
Оқулықпен жұмыс
25 минут
|
Білімді жетілдіру
Блиц-сұхбат
Сұрақтарға жауап беріңіз («иә» – плюс, «жоқ» – минус)
1. 32 9-ға тең (+)
2. 23дәрежесінің негізі 3-ке тең (–)
3. 23дәрежесінің көрсеткіші 3-ке тең (+)
4. 25 саны дәреже түрінде 62-қа тең (–)
5. 16 = 42 (+)
6. 33=27 өрнегінің мәні 3-ке тең (–)
7. 9∙9∙9∙9∙9∙9 тең 94-не(–)
8. 1∙1∙1∙1∙1=1. (+)
Өзін-өзі бағалау. Бағалау шкаласы.
Дұрыс жауаптар саны
|
8
|
7-6
|
5 немесе аз
|
Қорытынды
|
Өте жақсы
|
жақсы
|
Жұмыс жасау керек
|
Жұппен жұмыс
Оқушылар жұмысты жеке орындайды. Жұмысты аяқтағаннан соң, парталас көршілерімен жауаптарын салыстырады. Қандай жауаптары бірдей немесе өзге екендіктеріне.
Дескрипторлар:
тапсырма №295.
Кестені дәптерге салып, толтырыңыз.
п
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
п2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
п3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
п
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
п2
|
4
|
9
|
16
|
25
|
36
|
49
|
64
|
81
|
100
|
п3
|
8
|
27
|
64
|
125
|
216
|
343
|
512
|
729
|
1000
|
жаттығу өткізіледі.
|
Дескрипторлар:
Санның дәрежесін дұрыс есептейді
Санның негізін дұрыс есептейді
Дәреженің көрсеткішін дұрыс табады
Санды дәреже түрінде дұрыс жазады
|
Бағалау:
«Ротация» әдісімен бағалайды. Әр топ басқа топтардың жұмысындағы, кескіндеген
|
Үлестірмелі қағаздар
|
Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі
|
|
|
|
|
Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі
|
|
|
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма:
«Күнделiктi мaтемaтикa»
Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay
Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
|
|
|
Кері байланыс
|
Оқушыларға «Жұлдыздар шеруі» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Жұлдыздар шеруі»әдісі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады.
|
Жұлдыздар шеруі»
|
Кері байланыс парағы.
|
Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі
|
|
|
|
|
Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі
|
|
|
|
|
Жоспарланған сабақты ұйымдастыру кезінде білім алушылардың оқу мақсаттарына қол жеткізуі туралы рефлексивті қорытынды
|
|
|
|
|