Барлық оқушылар:оқылған шығармалар бойынша сыни тұрғыдан өз ойын жүйелеп жаза алады
Оқушылардың басым бөлігі: шығармалардың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби сын жаза алады
Кейбір оқушылар: көркем шығармадағы көтерілген мәселелерді өмірмен байланыстырады
Бағалау критерийі
- сыни тұрғыдан өз ойын жүйелі, ұтымды жеткізеді
- әдеби сын құрылымын сақтайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі /уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
Қолайлы орта қалыптастыру, өткен тақырыптарды пысықтау
«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
«Сұрақ-жауап» әдісімен тапсырма орындайды
«Бес бармақ» әдісі
Әдеби сын қорытынды бөлімін аяқтау
Сабақ №44
Бөлім
Әдебиеттің алтын ғасыры
Педагогтің аты - жөні
Күні
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні
Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы
3,4 -том. «Абай жолы» роман-эпопеясындағы тілдік таным
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.1.1.1 Көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: көркемдегіш құралдар мен стильді анықтай алады
Оқушылардың басым бөлігі: Жазушының өзіндік қолтаңбасын, стилін анықтайды
Кейбір оқушылар: әдеби тақырыптағы жасырын мағыналарды талдап, оны қазіргі өмірмен байланыстыра алады
Бағалау критерийі
- мәтін бойынша автор тіліне талдау жасай алады
көркемдегіш құралдарды анықтайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі /уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
Қолайлы орта қалыптастыру, өткен тақырыптарды пысықтау
«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
«Сұрақ-жауап» әдісімен тапсырма орындайды
ҚБ 1 балл
SMART тақта, дәптер
Сабақтың ортасы
15 минут
1-тапсырма Топтық жұмыс Оқушылар топқа бөлінеді.Әрбір топ өздеріне берілген поэма үзінділерінен ерекше сөз қолданыстарын тауып, ақынның тіл шеберлігіне талдау бере отырып, стилін анықтайды.
Дескриптор
шығармадан ерекше сөз қолданыстарын табады (3б)
стилін анықтайды (2б)
Топпен жұмыс жасап, поэманың тіл ерекшелігіне талдау жасайды
ҚБ: 3балл 2балл
SMART тақта, дәптер
2-тапсырма Жеке жұмыс «Құрастыр және жауап бер» оқушылар тақырып бойынша өз сұрақтарын құрастырады да, сосын соларға жауап беріп жаттығады. Бұл оларды бағалау құрылымы туралы және өзі жұмыс істеп отырған материал туралы тереңірек ойлауға жетелейді.
Дескриптор - тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақ құрастырады (2б)
- сұраққа нақты әрі жылдам жауап береді (3б)
15 минут
Жеке тапсырма орындайды, сұрақ құрастырып, толық және жүйелі жауап береді
ҚБ: 2балл 3балл
Барлығы (10 балл)
Дәптер
Сабақтың соңы
«Тазалық» әдісі
Оқушы мұғалім берген сұрақтарға жауап береді
SMART тақта
Кері байланыс
5 минут
Үйге тапсырма
«Бес бармақ» әдісі
Шығармадан авторлық сөз қолданыстарын тауып, олардың мағынасын ашу
Сабақ №45
Бөлім
Әдебиеттің алтын ғасыры
Педагогтің аты - жөні
Күні
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні
Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы
3,4-том. «Абай жолы» роман-эпопеясындағы кейіпкер образы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.1.2.1 Жекелеген нысандардың (деталь, портрет, монолог т.б.) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі: берілген үзінділерден шығарманың идеясы мен образдар жүйесін ашып, қорытындылап, кейіпкерді
анықтайды .
Кейбір оқушылар: поэма идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойын тұжырымдайды.
Бағалау критерийі
- кейіпкерлер образына талдау жасай алады ;
- ойын тұжырымдап, қорытындылай алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі /уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
Қолайлы орта қалыптастыру, өткен тақырыптарды пысықтау
«Бір қадам алға...» әдісі бойынша
Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
«Бір қадам алға...» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді, өткен тақырыпқа шолу жасайды
ҚБ 1 балл
SMART тақта, дәптер
Сабақтың ортасы
15 минут
1-тапсырма Жеке жұмыс «Әдебиет лотосы» әдісі оқыған әдеби шығарманың кейіпкерлері туралы кестені толтыру
Дескриптор
адамгершілік қасиетін анықтайды (1б)
мінездеме береді (1б)
- себебін түсіндіреді (2б)
Кейіпкерлер образын ашып, кесте толтырады
ҚБ: 1балл 1балл 2балл
дәптер
2-тапсырма Топтық жұмыс Жекелеген нысандар арқылы (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашу. Әр үзіндіден (монолог, т.б. ) мысал келтіріп, кейіпкердің қай қыры байқалды, қандай қасиетке ие деген сұраққа жауап береді.
Дескриптор:
-сұраққа нақты әрі жылдам жауап бере алады (1б) -кейіпкер образын ашады (1б) -Жекелеген нысандардың кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіндіреді (2б)
15 минут
Топтық жұмыс жасап, сұрақтарға жауап береді
ҚБ: 1балл 1балл 2балл
Барлығы (10 балл)
SMART тақта
Сабақтың соңы
«Тазалық» әдісі
Оқушы мұғалім берген сұрақтарға жауап береді
SMART тақта
Кері байланыс
5 минут
Үйге тапсырма
«Бес бармақ» әдісі Шығармадағы заман көрінісін кейіпкер әрекетімен байланыстырып, қазіргі заман тұрғысынан салыстыра отырып жазбаша тапсырма орындау (эссе, шығарма, әдеби сын,т.б.)