Сабақ №57 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы



Дата04.12.2023
өлшемі120,14 Kb.
#134342
түріСабақ
Байланысты:
1604333486 1



Күні:5-6.03.19ж.

Пятимар жоббмектебі

Геометрия

Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева.Ж.Х

Сынып: 8 «а» Сабақ № 57

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

§21 Трапецияның ауданы

Сабақ мақсаттары

  • 1)Трапецияның ауданының формуласын қорытып шығару, ережесін тұжырымдау;

  • 2)Трапецияның ауданының формуласын түрлендіру және есептер шығаруда қолдана білу

Күтілетін нәтиже



  • Трапецияның ауданын қалай табу керек екендігін түсінеді.

  • Трапецияның ауданының формуласын түрлендіре алады және есептер шығаруда қолдана біледі

Тілдік мақсаттар

  • Трапецияның ауданын табу ережесін ауызша тұжырымдай алады.

  • Ауызша тұжырымдалған ережелердің формулаларын жаза біледі..

Пәнге тән лексика
мен терминалогия

  • Трапеция, трапецияның табаны, биіктік, теңбүйірлі, тік, аудан, квадрат бірлік




Құндылықтарды
дарыту



Болашаққа бағдар. Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты: бәсекеге қабілеттілік, жер бағдарламасы, Оқушылардың алған білімдерін өмірде қолдану



Пәнаралық байланыс

Сызу, ағылшын тілі

АКТ ны қолдану

Интербелсенді тақта- GeoGebra прогаммасы, интернет желісі - - bilimland .kz.

Алдыңғы тақырып

  • Тіктөртбұрыш ,ромб, квадрат, параллелограмм,үшбұрыштың аудандарын табу формулалары,

  • Пифагор теоремасы


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
1)Ұйымдастыру кезеңі 1 мин
2)Үй тапсырмасын тексеру: 2 мин

Өзара бағалау жүргізу





  1. Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеу

№278
Берілгені: АВС Шешуі: S =  ah =2S h= 


а = 13, в=14, с=15 
ha =?

= = 84

Жауабы: 12 
Дескриптор:

1. Үшбұрыштың ауданын табуға Герон формуласын біледі

1 балл

2. Үшбұрыштың ауданының форуласынан биіктіктігін таба алады

1 балл

3. Есептің шешімін таба алады

1 балл

№279 В
Б ерілгені: АВС Шешуі: АDВ- тікбұрышты үшбұрыш


АВ= ВС=АС=а 
BD=h AB2 =AD2 + BD2 BD2 = AB2 - AD2
a2 -? 
А D С


Жауабы: a² = 

Дескриптор:

1. Пифагор теоремасын біледі

1 балл

2. Үшбұрыштың биіктіктігін таба алады

1 балл

3.Үшбұрыштың биіктіктігі мен ауданы белгілі болғанда қабырғасының квадратын таба алады

1 балл



Бағалау парағы



Сабақтың ортасы
3) «Ой қозғау» 3мин

4)Білу

Білім алуға ынталандыру, естесақтау қабілеттерін тексеру, білімді қайталау


Глoссарий 1мин

  1. Bilimland сайтынан бейнеролик көрсету

2 мин

6)Түсіну Міндеті: Порблемалы сұрақты сыни тұрғыда ойлана отырып шешуге, топ ішінде ізденуге, өз ара пікірлесу арқылы түсінуге, идеяларын айта білуге дағдыланады.
5 мин

7)Қолдану Міндеті: Түсінген білімдерін практикада қолдану, есте сақтауға, іскерліктерін қалыптастырады.
а) Семантикалық карта. 3мин

Ә) Оқулықпен жұмыс : 7 мин

8)Талдау 5 мин
Міндеті:
Формуланы қолдануда түрлендіре білу, есептер шығару, талдай білу, логикалық ойлау қабілеттерін дамытады, алған білімдерін өмірде қолданады

9) ЖинақтауМіндеті: Ойларын,пікірлерін , білімдерін жүйелеп, жинақтайды 5 мин

10)Үй тапсырмасын беру: 2мин

11) Бағалау 3мин


  1. Бүгінгі сабағымызды өткен тақырыптармен байланыстырып дәлелдейміз,ендеше мынандай сұрақтарға жауап берейік.

Аудан
Сұрақтар :

  1. Үшбұрыштың ауданының формулалары ?

  2. Параллелограммның ауданының формулалары?

  3. Тік төртбұрыштың ауданының формуласы ?

  4. Ромбының ауданының формуласы?

  5. Трапецияның қандай түрлерін білесіңдер?

  6. Ауданның қандай өлшем бірліктерін білесіңдер?


Дескриптор:

1. Формуланы біледі

1 балл

2. Анықтамасын айта алады

1 балл







Сабақтың тақырыбы : Трапецияның ауданы


Сабаққа мақсат қою:

  1. Үшбұрыштың, квадраттың, параллелограммның аудандарының формуласын есептер шығарғанда пайдалана білу

  2. Трапецияның түрлерін, элементтерін білу

  3. Трапецияның ауданының формуласын білу

  4. Трапецияның ауданы мен бір табаны белгілі болғанда , екінші табанын таба білу

  5. Трапецияның ауданы мен табандары белгілі болғанда, биіктігін таба білу

Көпбұрштың ауданын табуда біріңғай өлшем бірліктің сақталуын назар аудару

Трапецияның ауданын параллелограммның ауданы арқылы қорытады




Қазақша

Русский

English

Трапеция

трапеция

trapezoid

аудан

площадь

area

биіктік

высота

altitude

табаны

основание

base

теңбүйірлі

равнобедренная

isosceles

тік

прямая

right

квадрат бірлік

квадратная единица

Square unit



  1. GeoGebra –ны пайдалана отырып, үшбұрышқа толықтыру арқылы трапецияның ауданының формуласын қорыту.

  2. AD=b BC =a AF = CE =h


F В С



SABC =  =  (1- қатар қорытады)

2) SACD =  =  (2- қатар қорытады)



A E D 3)SABCD = SABC + SACD =  +  = h


(3- қатар қорытады)

SABCD = h

H = a = b = 

Дескриптор:

1. Көпбұрыштың ауданының формуларын біледі

1 балл

2. Трапецияның ауданының формулаласын түрлендіре алады алады

1 балл



a

b

h

S


2

3

2

5

18.3

11.7

5

75

4

12

6

48

3,6

2,4

4

12

2,3

3,5

2

5,8

№ 284 ауызша


Берілгені: ABCD трапеция
а=19; в=15; һ=18
S=?
Шешуі:
a
h
b S = 17 18 = 306

Жауабы:306см2. Дескриптор:



1)Трапецияның ауданының формуласын білуеді

1балл

2. Есептің жауабын таба алады.

1балл

№ 285
Берілгені: ABCD трапеция Шешуі: EF =


EF орта сызығы S = EF h
h= 16 cм2
S = 4 м2 = 400 дм2 EF = = 
EF -? Жауабы: 25 см

Дескриптор:

1. Трапецияның ауданының формуласын түрлендіре алады

1 балл

2. Есептің дұрыс жауабын таба біледі

1 балл

№ 286
Берілгені: ABCD трапеция Шешуі: 


a = 3.5дм, b = 2.9 дм h =
S = 2.56 дм2
h-? h = =

Жауабы: 0,8 дм



Дескриптор:

1. Трапецияның ауданының формуласын түрлендіре алады

1 балл

2. Есептің дұрыс жауабын таба біледі

1 балл



ҰБТ есептерінен
№18 есеп. Трапеция тәрізді шабындықтың табандары 450м және 0, 63 км, ал биіктігі – 325 м, әр гектарының орта есеппен 40 ц шөп жиналады. Осы шабындықтан жиналатын шөптің мөлшерін анқтаңдар.
Бер: a = 450 Шешуі: 
b = 0, 63 км = 630 м 
h = 325 м S = 540  325 = 175500
әр гектардан 40 ц шөп жиналды

Жиналатын шөптің мөлшері-? S = 175500 м2 = 17,55 га


17,55  40 = 702 ц = 70,2 т
Жауабы: шөп мөлшері: 70,2 т

Дескриптор:

1. Трапецияның ауданының формуласын түрлендіре алады

1 балл

2.Бірыңғай өлшем бірліктің сақталуына назар аударады

1 балл

3. Есептің дұрыс жауабын таба біледі

1 балл

Трпаецияның ауданынының формуласын
қ орыту тәсілдері

Трапецияның ауданы


Ө мірде қолданылуы


Нені білуіміз керек?

§21 Трапецияның ауданы №287, 288 (нұсқау беру)

Оқушының аты-жөні:

Үй тап
сыр


масы

Білу


«Ой қоз
ғау»Қайталау сұрақтары



Түсіну

Фор
мула қоры


ту

Семантика


лық карта

Оқулықпен жұмыс


Есептер шығару

Тал
дау

ҰБТ есебін шығару



Жинақтау

Ассосация құру




Жалпы балы

6 балл

2 балл

2 балл

1 балл

6 балл

3балл

1балл

21балл

























Бағалау критерийі
20-21 балл - 9- 10-балл «5»
17-19балл- 7-8 балл «4»
8-16 балл- 5-6 балл «3»


  1. 7балл - жеткіліксіз

Bilimland сайты


Оқулық

Htths://www blimland.kz/kk/home


#lesson=10070
Үлестірме материал А4 жазылған


Сабақтың соңы
12. Рефлексия:

1 мин

– Енді «табыс» ағашын отырғызайық. (Тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады).
• Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
• Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
• Қызыл алма: Тақырыпты толық меңгере алмадым


Жасыл,қызыл,
сары
стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында саралау жұмысының дереккөздер тәсілін жаңа тақырыпты меңгерту үшін қолдандым. Яғни, оқулықтағы деректерді талқылап, blimland.kz порталын пайдаланып оқушылар тақырыпты бір-бірлеріне түсіндіреді.
Саралау жұмысының диалог жəне қолдау көрсету тәсілін кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында қолданатын есептеріне ауызша нұсқау көрсеттім , жан-жақты əрі нақты көмек қажет болғанда қолдандым;
Бағалау тәсілі. Оқушылардың тапсырмалардың әр түрін орындағанда үнемі бағаланып отыруы – балалардың алға ұмтылып, ынталануына ықпал етеді;


Оқушылар топпен орындалған жұмыста берілген дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды;
Ал есептер шығару кезінде берілген дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды.

Сабақ соңында оқушылардың бағалау парағы жинаған балдарын анықтаймын


Төмендегідей критерий бойынша бағалаймын
Бағалау критерийі
20-21 балл - 9- 10-балл «5»
17-19балл- 7-8 балл «4»

    1. балл- 5-6 балл «3»

1-7балл - жеткіліксіз


Математика сабағында интербелсенді тақта қауіпсіздік техникасы ережелері

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:GeoGebra программасын қолдану – уақытты ұту

2: Топтық жұмыс

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет