Білім беру ұйымының атауы
|
OҚМПУ
|
Пәні
|
Алгебра
|
Қысқа мерізмді сабақ жоспары
|
Алгебралық бөлшектер. Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Тақырыбы:
|
Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Омарова Айдана
|
Күні:
|
31.03.2023
|
Сыныбы 7
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушы саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың алгебралық бөлшектер туралы білімдерін дамытып, оларға қосу және азайту амалын орындау дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру
|
Бағалау критерийлері
|
1. Бөлшектің бөлімінің ЕКОЕ табады;
2. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді;
3. Жай бөлшектің толықтауыштарын көбейтеді;
4. Жай бөлшектерге амалдарды дұрыс орындайды.
5. Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді;
6. Алгебралық бөлшектің толықтауыштарын көбейтеді
7. Алгебралық бөлшектерге амалдарды дұрыс орындайды
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
Ұжымдық жұмыс.
|
№1Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару.
б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру.
|
.
|
Жылы шырай таныту
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Кітап, дәптер,
Интерактивті тақта.
|
Үй тапсырмасын тексеру
Ұжымдық жұмыс.
|
№2 «Өзін-өзі бағалау» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.
Мақсат: оқушыны алған білімін саралай білуге дағдыландыру.
|
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады.
|
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі.
|
Интерактивті тақта
|
Ұжымдық жұмыс.
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына топтық талқылау арқылы жауап береді.
|
Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.
|
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Тақтаға смайлик арқылы көрсету
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
|
№4Жаңа тақырып. Оқушыларға алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін қарастырады.
=
=
Мысал 1.
|
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
Оқулық
Қосымша түсіндірме мәліметтер
|
Сергіту сәті
2 минут
|
№5 «Логикалық тапсырма», ұсақ қол моторикасын дамытуға жаттығулар
Мақсаты: Оқушылардың көңіл күйін ширатып, белсенділігін арттыру
|
Оқушылар логикалық тапсырмаларды орындайды
|
|
|
Топтық жұмыс
Оқулықпен жұмыс
|
№6 Топтық жұмыс.
Оқушылар орындарында шығарады. Жауабын интерактивті тақтада көрсету арқылы тексереді.
№7Фронталды жұмыс( оқушылар жеке орындайды және қиындық туғызған тапсырмаларды тақтада орындайды)
Амалдарды орындаңыз:
№40,2 №40,3
|
Жауабын тақтамен тексеру
Дұрыс
жауаптары
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Интерактивті тақта
Оқулық
Алгебра кітабы
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту. Кері байланыс оқушылар береді.
Үйге №40,5 тапсырма
Сабақты қорытындылап, рефлексия жүргізу.
«Плюс, минус, қызықты» әдісі
|
Оқушылар тақтаға шығып +,- деген таңба қояды.
«Өзін-өзі бағалау» парақшасын топ басышысы тапсырып оқушылар бағаланады. Қай топ көр ұпай жинаса сол топ ұтады.
|
|
Оқулық
Алгебра 7
|