Бөлім атауы:
1-бөлім: Парасат пайымы
|
Мектеп:
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия
|
Сынып: 10-сынып
|
10 «Ә» сынып 25.01.23 10 «Б» 26.01.23
|
Пән мұғалімі
|
Туякова А
|
Сабақтың тақырыбы
|
А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды.
Көптеген оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды, дәлелдер келтіреді.
Кейбір оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды, дәлелдер келтіреді, мысалдар келтіреді.
|
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңінде мақсат, тақырыппен таныстырылады.
|
Мақсат, тақырыппен танысады.
|
|
|
15 минут
|
«Миға шабуыл»
Үй тапсырмасы сұралады.
Ақанға хат жазу.
-
|
Хаттар оқылады
Өз ойларын айтады
|
«Ең үздік хат иесі» әдісі арқылы өзара бағалайды.
|
Сұрақтар
|
Сабақтың ортасы
15 минут
10мин
|
1 Шығармадан көркемдегіш құралдарды табу
Жалпы мәтінмен жұмыс жасату
*«Қаңбақша ауып, тамырсыз дедектеген» Тасқұрмандай кәпір орыстан, сірә да жеңілмес еді».(теңеу)
*Алты бақан алауыз болғанымен, «кертағыдай бұл қазақ бүлікшіл, өлермен халық екенін көрсет!» деп баланы түрікпен ат бәйгесінде қаракөк тұқым, аузымен құс тістеген хас жүйрікпен қашырмақ болады.
* «Жылқы әулие, әулиеге тапсырдым!». «Ай-Күн жарықсыз болмас»
*«Қорқытқа көр қазба» дейді. Мен айтамын, Қорқытқа көр қазылсын, уақыты келсе даяр тұрады!».
*Түрікпен «аш құлақ та тиыш құлақ» дер, бірақ «мен» – мен қазақпын – «Тұрлаусыз өскен құландай қыпшақ қаныңды сатпа!» дейді
Жалпы автордың диалогтарындағы ежелгі сөйлеу мәнерінде ақпараттық нығыздық бар. А.Кемелбаева эпостық емеуріннен таза стиль қалыптастыра алған өз жолы бар қаламгер.
|
Шығармадан көркемдегіш құралдарды табу
Жалпы мәтінмен жұмыс жасайды
Эпилог
Пролог
Метафора
Теңеу
Фразелогизмдер
Монолог
Диалог
Психолгиялық параллелизм
Мифтік элементтер
Эпитеттерді табады.
Сөзмаржанмен жұмыс жасайды.
|
Дескриптор бойынша бағаланады:.
Жалпы – 6 балл.
.
Дескриптор
*.Көркемде-гіш құралдар-дың түрлерін біледі.
*Бір-бірінен ажырата алады.
*Анықтама-сын біледі.
.
|
АКТ
|
Функционалдық сауаттылық дағысын дамыту
|
Жіктеу, талдай алу дағдылары қалыптасады.
|
|
Өзара бағалау
|
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия:
БББ кестесі
Білдім
|
Маған қиын болды
|
Келесі сабақта білуім керек
|
|
|
|
|
Сабақ алдындағы білімін, сабақ барысында алған білімін, туындаған сұрақтарын айтады.
|
|
|
1 минут
|
Үйге тапсырма: Шығармадағы аттың сипатын Абайдың «Аттың сыны» шығармасымен салыстырып, талдаңдар
|
|
|
|