ҚАШЫҚТАН ОҚЫТУ КЕЗІНДЕГІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Ысқақ Азат Құдайбергенұлы
Дарынды ер балаларға арналған «Білім-инновация» лицей-интернатының қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі (жас маман)
|
Пән/Сынып:
|
Қазақ тілі \ 7 сынып
|
Қай аптаның нешінші сабағы
|
6-апта, 17-сабақ
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
|
Оқу мақсаты:
|
|
Бағалау критерийі:
| |
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
|
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Тапсырманың мақсаты
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2 мин
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы
|
Бөлім. Тақырып. Оқу мақсаты. Сабақ мақсаты.
Бүгінгі сабақта:
-дұрыс тамақтану туралы мәліметпен танысасыңдар;
-тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайсыңдар;
-ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажыратасыңдар;
-шылау түрлерін ажыратып, орынды қолданасыңдар.
|
Сабақ мақсатымен таныстыру
|
|
1-2 слайд
|
|
Сабақтың басы
|
|
|
|
3 слайд
|
26 мин
|
Сабақтың ортасы
|
|
Сабақ тақырыбы бойынша негізгі мәселені анықтау.
|
|
4-слайд
|
|
Сабақтың ортасы
Оқу тапсырмалары
|
|
Оқу мақсатына бағытталған тапсырмалар.
|
1-тапсырма.
|
5-6 слайд
|
|
Сабақтың ортасы
|
|
Оқу мақсатына бағытталған тапсырмалар.
Тыңдалған мәтіндегі факті мен көзқарасты ажырату.
|
2-тапсырма.
|
7-8слайд
|
|
|
3-ТАПСЫРМА. БЕРІЛГЕН АҚПАРАТТЫ НЕГІЗГЕ АЛА ОТЫРЫП, «ДҰРЫС ТАМАҚТАНУ – ДЕНСАУЛЫҚ КЕПІЛІ» ТАҚЫРЫБЫНДА СЫНЫПТАСТАРЫҢЫЗҒА ҰСЫНЫСТАР, КЕҢЕСТЕР ЖАЗЫҢЫЗ.
ЖАУАП ҮЛГІСІ:
Дұрыс тамақтанбаудың денсаулыққа зардап әкелетінін бұл күнде бәрі жақсы түсінеді ғой. Тамақтануға мынадай кеңестер беремін.
Бірінші кеңес. Тамақты аздап, бірақ жиі-жиі ішу керек.
Екінші кеңес. Тамақтану тәртібі мынадай болу қажет. Таңертеңгілік 7-8-де - таңғы ас, сосын 11-12-ге дейін - екінші таңғы ас. Екіншісінде алма, азғантай піскен ет, көгеніс жеген дұрыс. Түскі 1-2-де жақсылап түскі ас ішу керек. Күндізгі 4-5-тер кезіндегі түстікке бір кесе шырын болмаса айран ішкен дұрыс. Кешкі ас жетіде. Жатар алдына алма және сөбіз немесе апельсин жеп, бір кесе аса тәтті емес шырын ішу керек. Осы айтқандарды күні бойына бұлжытпай орында.
Үшінші кеңес. Жатар алдында тамақтанба. Түнгі мезгілде зат алмасу, әсiресе, май алмасу өте баяу, аз болады. Май аз қышқылданып, оның көп бөлігі тері астына жиналады.
Төртінші кеңес. Құнарлылығы жоғары майлы тамақтарды мүлде азайту керек. Сондықтан тәтті тағамдарды, тоқаштарды, я болмаса нан өнімдерін, балмұздақты аз жеген дүрыс. Сонымен қатар тәтті шырындарды іше беруге болмайды. Есіңде болсын, қазіргі фанта, пепси-кола сияқты сусындардың құрамында 40 пайыз қант болады.
«Дұрыс тамақтану – денсаулық кепілі» екенін ұмытпағайсың, досым!
(Кеңес, ұсыныстарыңызға рақмет. Өз сыныптастарың ұсынған ұсыныстар мен кеңесті ескересіздер деп ойлаймын).
|
Оқу мақсатына бағытталған тапсырмалар.
|
3-тапсырма.
Дескриптор:
-Ақпараттарды қолданады;
-Ұсыныс, кеңес жазады.
|
9-10 слайд
|
|
Сабақтың ортасы
|
|
Шылау және оның түрлері туралы тілдік мақсатпен таныстыру. таблица төменде берілді)
|
|
11-слайд
|
|
|
|
|
|
12-13 слайд
|
2 мин
|
Сабақтың соңы
Оқушының өз бетімен орындауға арналған оқу тапсырмасы
|
Оқу тапсырмасы.
|
|
|
14
|
|
Бекіту
|
|
|
|
14 слайд
|
3 минут
|
Қорытынды
|
Қорытынды.
-Дұрыс тамақтану ережелері туралы мәліметпен таныстық;
-мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтап, факт мен көзқарасты ажыраттық;
-шылау түрлерін ажыратып, орынды қолдандық.
|
|
|
15 слайд
|
Тілдік бағдар.
Жалғаулық шылау (Сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстырады).
|
Септеулік шылау (Сөз бен сөзді байланыстырады).
|
Демеулік шылау (өзі тіркескен сөзге қосымша мағына үстейді).
|
-Ыңғайластық мәндегі жалғаулықтар(жалғаулық шылаулар: және, мен,(бен, пен), да (де, та, те), әрі). Мысалы: Әсет пен Мұса келді.
-Қарсылық мәндегі жалғаулықтар(жалғаулық шылаулар:бірақ, дегенмен, сонда да, алайда, әйтсе де, әйткенмен, сөйтсе де т.б.). Мысалы: Көктем келді, бірақ күн жылынбады.
-Себеп-салдар мәндегі жалғаулықтар(жалғаулық шылаулар:сондықтан, сол үшін, өйткені, себебі, сол себепті т.б.). Мысалы:Мақсат үлкен, сондықтан әрекет ету керек.
-Талғаулық және кезектес мәндегі жалғаулықтар(жалғаулық шылаулар:не, немесе, я болмаса, әлде т.б. бірде, біресе, кейде т.б.). Мысалы:Оны не мен, не сен істейсің.
|
Атау септігіне қатысты септеуліктер(шылаулар: туралы, жайында, үшін, арқылы, тәрізді, секілді т.б.). Мысалы: Отан үшін отқа түс, күймейсің.
Барыс септігіне қатысты септеуліктер(шылаулар: дейін, шейін, тарта, жуық, қарай т.б.). Мысалы:Түске дейін жүзге жуық хат жібердік.
Шығыс септігіне қатысты септеуліктер(шылаулар:кейін, бұрын, гөрі, ары, бері, соң т.б.). Мысалы: Бұдан әрі оның сөзін ести алмадым.
Көмектес септігіне қатысты септеуліктер(шылаулар:бірге, қабат, қатар). Мысалы: Мен әкеммен бірге жұмыс істедім.
|
Сұраулық мағына(ма, ме, ба, бе, па, пе, ше). Мысалы: Жаңбыр жауса ше?
Күшейткіш мағына(-ақ, -ау, -ай, әсіресе, да, де, та, те). Мысалы: Сен-ақ шаршаттың.
Болжалдық мағына(-ау, -мыс, -міс, кейде). Мысалы: Ертеде бір әулие кісі болыпты-мыс.
Болымсыздық мағына(түгіл, тұрсын, тұрмақ). Мысалы: Сен түгіл мен де барған емеспін.
Шектік мағына(ғана, қана, тек, -ақ). Мысалы: Сол ғана келді.
Нақтылау мағына(ғой, қой, -ды, -ді, -ты, -ті). Мысалы: Бұл оқиға бұрын болған-ды.
|
Достарыңызбен бөлісу: |