Сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар Бөлім



Дата02.12.2023
өлшемі0,95 Mb.
#132303
түріСабақ

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне Дүниетану пәніне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:

1II бөлім Менің басым және достарым

Педагогтің Т.А.Ә.




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

11 – сабақ.
Отбасындағы қамқорлық
( Дүниетану. Оқулық 33 - 35 бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.1.3. Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру.

Сабақтың мақсаты

  • Отбасы мүшелері арасындағы қамқор қарым - қатынастың маңыздылығын түсіндіреді;

  • Отбасының кішкентай мүшелері үлкендерге қалай қамқорлық көрсететінін түсіндіреді.

Құндылық

Ар – ұят: Отбасының, өз ортасының абыройын асыру

Сабақтың барысы

Сабақтың
кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен амандасу
2.Оқушыларды түгендейді
3.Көңіл - күйіміз қалай?
4.Ендеше сабағымызды бастайық?

1.Оқушылар мұғаліммен амандасады


2.Кезекші оқушыларды түгендейді
3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
4.Оқушылар сабаққа зейінін салады

Керемет!


Ұжым ережесі


Алдыңғы білім
10 минут

Ұжымдық жұмыс ережесі

  • Сабақта бір - бірімізді : Сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Сабақта уақытты: Үнемдейміз!

  • Сабақта тапсырмаларды: Нақты, дәл жауап береміз!

  • Сабаққа қатсықанда: Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!

Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!

10 сабақ « Отбасылық мерекелер»

  • Қай кезде көбірек қуанасындар?

  • Ия, дұрыс айтасындар, балалар!

  • Ендеше бүгін үй тапмырмасын қайталайық

«Отбасылық мерекелер»

  • Қандай отбасындағы мерекелерді білесіңдер?


  • Саған отбасындағы қандай мереке ерекше ұнайды?

  • Сенің отбасыңда қандай мерекелер ерекше аталып өтіледі?

  • Суретте қандай мереке бейнеленген?

  • Отбасында бұл мереке қалай тойланады?



Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды


Алған білімдерін пысықтайды

  • Сұраққа жауап береді

Мереке күндері

  • Туған күн, тұсау кесер, тілашар, ұзату, сүндет той, бесік той, беташар,жаңа жыл, наурыз, 8 наурыз.

  • Жаңа жыл мерекесі ұнайды

  • Туған күн



1-ші «Туған күн»
2-ші «Сүйінші сұрау»
3-ші «Бесік той»
4-ші «Тұсау кесер»

Керемет!



Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс
Жарайсың! Жақсы!
Талпын!





31-32 бет
оқулық

Сабақтың
басы
10 минут
Қызығушылығын ояту




  • Қамқорлық дегенді қалай түсінесің

  • Отбасын қамқорға алу деген не?

  • Бауырларың әр уақытта қамқор болу дегенді түсіндіріп бер



  • Інісі бардың , тынысы бар,

  • Ағасы бардың жағасы бар ·

  • Ата – баланың қорғаны

  • Атаға баланың алалығы жоқ.

  • Қарға баласын аппағым дер,

Кірпі баласын жұмсағым дер. ·

  • Өз балаңды өскенше бағасың,

Немереңді өлгенше бағасың.
Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз:
11 – сабақ «Отбасы мерекелер »

Қараша айының нешесі балалар


Сабақтың мақсаты:

  • Отбасы мүшелеріне қалай қомқорлық жауа керек екенін білесің



Тірек сөздер: отбасындағы қамқорлық



  • Қамқорлық – көмек қолын созу

  • Отбасын қамқорға алу – отбасыға көмектесу керек, демеу жасау керек.

  • Бауырларың қомқор – ініңе қарындасыңа, сіңіліңе әр уақытта көметесу керек.


  • Мақалдардың мағынасын түсінеді



Күн ретін айтады
Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді



Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс
Жарайсың! Жақсы!
Талпын!





Оқулық
33 - бет.



Сабақтың
ортасы


Тәжірбие
10 минут
Ұжымдық жұмыс



«Жаңа білім» әдісі
Әр отбасының өз тіршілігі бар. Отбасындағы ең басты тәрбие – ата – ана балаларының тату болып,, бір – біріне қомқорлық жауасына баса назар аударады.
Ата- ана балаларын жан- жақты етіп тәрбиелеп өсіреді. Оларға үнемі қамқорлық көрсетеді. Атасы мен әжесіне де көмектесіп, жағдайларын жасайды. Балалар үй жұмысына, үлкендерге көмек береді.


1-тапсырма
Ұжымдық жұмыс
Тыңдалым; Айтылым
«Талқыла» әдісі

  • Сен туыстарыңа қамқорлық жасай аласың ба?

  • Оларды қандай ісіңмен қуанта аласың?




  • Суреттерге қара.

  • Кімнің не істеп жатқаны туралы айтып бер.

  • Бұл істерді қамқорлыққа жатқызуға бола ма?


Дескриптор

  • Отбасындағы қамқорлықты түсіндіреді



  • Қазақ халқында мынадай мақал бар:

Отан – қуат, отюасы – шуақ

Отбасы – адамның ең қымбат байлығы. Отбасы сені үнемі қолдап отырады. Оларды өз жетістіктеріңмен жиі қуантуға тырыс




  • Жаңа білімді меңгереді




  • Сұрақтарға жауап береді

  • Мен әр уақытта қолымнан келгенше қамқорлық жасаймын

  • Ата – анам жұмыстан келгенше үйді жинауға тырысамын, сабақтан жақсы бағамен қуантамын

  • Қыз анасына ыдыс жууға көмектесіп жатыр.

  • Ұл әкесіне көмек қолын созып жатыр

  • Әрине бұл іс қамқорлыққа жатады



  • Мақалдың мағынасын түсінеді




  • Жаңа білімді меңгереді


Қ.Б.
Керемет жауап!






Оулық
33 бет

отбасы



34 бет
оқулық

қамқорлық



Сабақтың
Соңы
8 минут
Бекіту


ұжымдық жұмыс

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Қорытындыла:
Сен «Менің отбасым және достарым» бөлімінен:

  • отбасы деген не екенін білдің;

  • отбасында қандай мерекелер болатынын;

  • отбасыңдағы мерекені сипаттап айтуды;

  • отбасы мүшелеріне қамқорлық жауады үйренесің



Сен:

  • «отбасы» сөзінің мағынасын түсіндіре аласың

  • отбасы мерекесін қалай атап өтуді үйрендің



Сұрақтарға жауап бер
Отбасы деген не?
Отбасылық мерекенің басқа мерекелерден қандай айырмашылығы бар?
Отбасында қандай мерекелерді атап өтеді?
Отбасы мүшелеріне қалай қамқорлық жасау керек?




  • Қорытындылау


  • Өз ойларымен бөліседі

  • Сұрақтарға жауап береді




Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс


Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!




Оқулық
35 бет



Рефлексия
2 минут






.






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет