Бөлім:
|
1II бөлім Менің басым және достарым
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 1
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
11 – сабақ.
Отбасындағы қамқорлық
( Дүниетану. Оқулық 33 - 35 бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.)
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.1.1.3. Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру.
|
Сабақтың мақсаты
|
Отбасы мүшелері арасындағы қамқор қарым - қатынастың маңыздылығын түсіндіреді;
Отбасының кішкентай мүшелері үлкендерге қалай қамқорлық көрсететінін түсіндіреді.
|
Құндылық
|
Ар – ұят: Отбасының, өз ортасының абыройын асыру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі\уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
|
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен амандасу
2.Оқушыларды түгендейді
3.Көңіл - күйіміз қалай?
4.Ендеше сабағымызды бастайық?
|
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады
2.Кезекші оқушыларды түгендейді
3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
4.Оқушылар сабаққа зейінін салады
|
Керемет!
|
|
Ұжым ережесі
Алдыңғы білім
10 минут
|
Ұжымдық жұмыс ережесі
Сабақта бір - бірімізді : Сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Сабақта уақытты: Үнемдейміз!
Сабақта тапсырмаларды: Нақты, дәл жауап береміз!
Сабаққа қатсықанда: Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
10 сабақ « Отбасылық мерекелер»
Қай кезде көбірек қуанасындар?
Ия, дұрыс айтасындар, балалар!
Ендеше бүгін үй тапмырмасын қайталайық
«Отбасылық мерекелер»
Қандай отбасындағы мерекелерді білесіңдер?
Саған отбасындағы қандай мереке ерекше ұнайды?
Сенің отбасыңда қандай мерекелер ерекше аталып өтіледі?
Суретте қандай мереке бейнеленген?
Отбасында бұл мереке қалай тойланады?
|
Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды
Алған білімдерін пысықтайды
Мереке күндері
Туған күн, тұсау кесер, тілашар, ұзату, сүндет той, бесік той, беташар,жаңа жыл, наурыз, 8 наурыз.
Жаңа жыл мерекесі ұнайды
Туған күн
1-ші «Туған күн»
2-ші «Сүйінші сұрау»
3-ші «Бесік той»
4-ші «Тұсау кесер»
|
Керемет!
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс
Жарайсың! Жақсы!
Талпын!
|
31-32 бет
оқулық
|
Сабақтың
басы
10 минут
Қызығушылығын ояту
|
Қамқорлық дегенді қалай түсінесің
Отбасын қамқорға алу деген не?
Бауырларың әр уақытта қамқор болу дегенді түсіндіріп бер
Інісі бардың , тынысы бар,
Ағасы бардың жағасы бар ·
Ата – баланың қорғаны
Атаға баланың алалығы жоқ.
Қарға баласын аппағым дер,
Кірпі баласын жұмсағым дер. ·
Өз балаңды өскенше бағасың,
Немереңді өлгенше бағасың.
Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз:
11 – сабақ «Отбасы мерекелер »
Қараша айының нешесі балалар
Сабақтың мақсаты:
Отбасы мүшелеріне қалай қомқорлық жауа керек екенін білесің
Тірек сөздер: отбасындағы қамқорлық
|
Қамқорлық – көмек қолын созу
Отбасын қамқорға алу – отбасыға көмектесу керек, демеу жасау керек.
Бауырларың қомқор – ініңе қарындасыңа, сіңіліңе әр уақытта көметесу керек.
Мақалдардың мағынасын түсінеді
Күн ретін айтады
Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс
Жарайсың! Жақсы!
Талпын!
|
Оқулық
33 - бет.
|
Сабақтың
ортасы
Тәжірбие
10 минут
Ұжымдық жұмыс
|
«Жаңа білім» әдісі
Әр отбасының өз тіршілігі бар. Отбасындағы ең басты тәрбие – ата – ана балаларының тату болып,, бір – біріне қомқорлық жауасына баса назар аударады.
Ата- ана балаларын жан- жақты етіп тәрбиелеп өсіреді. Оларға үнемі қамқорлық көрсетеді. Атасы мен әжесіне де көмектесіп, жағдайларын жасайды. Балалар үй жұмысына, үлкендерге көмек береді.
1-тапсырма
Ұжымдық жұмыс
Тыңдалым; Айтылым
«Талқыла» әдісі
Сен туыстарыңа қамқорлық жасай аласың ба?
Оларды қандай ісіңмен қуанта аласың?
Кімнің не істеп жатқаны туралы айтып бер.
Бұл істерді қамқорлыққа жатқызуға бола ма?
Дескриптор
Отбасындағы қамқорлықты түсіндіреді
Қазақ халқында мынадай мақал бар:
Отан – қуат, отюасы – шуақ
Отбасы – адамның ең қымбат байлығы. Отбасы сені үнемі қолдап отырады. Оларды өз жетістіктеріңмен жиі қуантуға тырыс
|
Мен әр уақытта қолымнан келгенше қамқорлық жасаймын
Ата – анам жұмыстан келгенше үйді жинауға тырысамын, сабақтан жақсы бағамен қуантамын
Қыз анасына ыдыс жууға көмектесіп жатыр.
Ұл әкесіне көмек қолын созып жатыр
Әрине бұл іс қамқорлыққа жатады
Мақалдың мағынасын түсінеді
|
Қ.Б.
Керемет жауап!
|
Оулық
33 бет
отбасы
34 бет
оқулық
қамқорлық
|
Сабақтың
Соңы
8 минут
Бекіту
ұжымдық жұмыс
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Қорытындыла:
Сен «Менің отбасым және достарым» бөлімінен:
отбасы деген не екенін білдің;
отбасында қандай мерекелер болатынын;
отбасыңдағы мерекені сипаттап айтуды;
отбасы мүшелеріне қамқорлық жауады үйренесің
Сен:
«отбасы» сөзінің мағынасын түсіндіре аласың
отбасы мерекесін қалай атап өтуді үйрендің
Сұрақтарға жауап бер
Отбасы деген не?
Отбасылық мерекенің басқа мерекелерден қандай айырмашылығы бар?
Отбасында қандай мерекелерді атап өтеді?
Отбасы мүшелеріне қалай қамқорлық жасау керек?
|
Өз ойларымен бөліседі
Сұрақтарға жауап береді
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
|
Оқулық
35 бет
|
Рефлексия
2 минут
|
|
.
|
|
|