Бөлім:
|
Желі және қауіпсізддік
|
Педагогтің аты-жөні
|
Ермекова Маржан Ермекқызы
|
Күні:
|
12.03.2021
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Пайдаланушы интерфейсі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
7.4.1.1 Пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылыған бағалау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін
Пайдаланушы интерфейсінің түрлерін білу.
Оқушылардың басым бөлігі
Пайдаланушы интерфейсінің маңыздылығын түсіну.
Кейбір оқушылар
Қолданбалы бағдарламаларды салыстыру
|
Бағалау критерийі
|
Интерфейстің пайда болу тарихын біледі,
Пайдаланушы интерфейсінің маңызын түсінеді,
Пайдаланушы интерфейсінің бағдарламалық құралдар тобын қолданады.
Компьютерде пайдаланушы интерфейсін қолдануды эргономикалық тұрғыдан талдайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5мин
|
Ұйымдастыру.
Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Сәлемдесу»
|
Мұғаліммен амандасады
|
|
|
|
«Сұрақ-жауап» әдісін қолдана отырып, үй тапсырмасын тексеру
1. Компьютерді зиянды программалардан қалай қорғаймыз? 2. Компьютерлік вирустардың жіктелуі 3. Компьютерді вирустан қорғаудың негізгі тәсілдері
Оқушыларды сабақ тақырыбына бағыттау
- Ребус шешу. Сабақтың тақырыбын біліңіз. (интерфейс)
|
Өтілген материал бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, ойларымен бөліседі
Ребус шешеді.
|
ҚБ: Тиімді кері байланыс
|
Көрсетілім
|
Сабақтың ортасы
8мин
|
Көрсетілім арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру
|
Мұғалімді тыңдайды,
Негізгі мәліметтерді дәптеріне жазады
|
ҚБ: Тиімді кері байланыс
|
Көрсетілім
Жұмыс дәптері
|
Жаңа білімді бастапқы
игеру
10 мин
|
«Топтық жұмыс»
Оқулықты қолдана отырып, "Пайдаланушы интерфейстерінің түрлері" кестесін толтыру
|
"Графикалық интерфейстердің түрлері" кестесін толтырады.
Әр топ жауаптарын тақтаға шығып қорғайды.
Жауаптарды дайын кестемен салыстырады
|
ҚБ: Тиімді кері байланыс
Дескриптор:
1. Пайдаланушы интерфейстерінің түрлерін біледі
|
Көрсетілім
Жұмыс дәптері
|
Сергіту сәті
2 мин
|
Бейнероликтен жаттығу жұмысын орындау.
|
Жаттығу жұмысын орындайды
|
|
Бейнеролик
|
Практикалық тапсырма
5мин
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма
Керек сөзді таңда
Интерфейс – - шылардың тілінде өзара әрекеттесу , пайдаланушы мен қарым-қатынасы, яғни екі жүйенің немесе адам мен компьютердің өзара алмасуын аппараттық- құралдардың жиынтығы.
Оқушыларға жеке тапсырмалар ұсынады
Орындауға оқушыдарды ынталандырады және тапсырманы орындауға оқушылардығ ішкі уәжін арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастырады
|
1-тапсырманы жеке орындайды
Бос орындарға қажетті сөздерді жазады
|
ҚБ: Табыс критерийлері бойынша өзін-өзі бағалайды. Тиімді кері байланыс
Дескриптор:
Бос орындарды толықтыра отырып, мәтінді толығымен құрастырады.
Пайдаланушы интерфейсіне анықтама береді.
|
Көрсетілім
Жұмыс дәптері
|
5мин
|
Жұптық жұмыс. 2 -тапсырма
Компьютерлік сыныпта орналасқан компьютердің бірінен Word пен WordPad-тың қолданбалы программаларын салыстыру. Қайсысында ПГИ дұрыс? Екі программа интерфейсінің 3 айырмашылығы мен 3 ұқсастығын атаңдар.
Орындауға оқушыдарды ынталандырады және тапсырманы орындауға оқушылардығ ішкі уәжін арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың бірін-бірі бағалауын ұйымдастырады
|
2-тапсырманы жұптасып орындайды
Тапсырма бойынша жұптық жұмыс жасайды
Жұптық талқылау жасайды
|
Дескриптор:
1.Компьютерде пайдаланушы интерфейсін қолдануды эргономикалық тұрғыдан бағалайды.
2.Командалық жолдар интерфейсі мен (CLI) пайдаланушының графикалық интерфейстерінің (GUI) артықшылықтарын атайды.
ҚБ: «Бірін-бірі бағалау» әдісі бірін-бірі бағалау.
Тиімді кері байланыс
|
Көрсетілім
|
|