№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары 1.Спорт – денсаулық кепілі 2. Хобби еріккеннің ермегі емес №615 бұйрық 01.09.2022 (сабақтың тақырыбы)
Бөлім
5-бөлім. Бос уақыт және хобби
Педагогтің аты -жөні
Сенадилова Жулдыз Рыскелдиновна
Күні
14 желтоқсан
Сынып: 5 Қазақ тілі
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
1.Спорт – денсаулық кепілі 2. Хобби еріккеннің ермегі емес №615 бұйрық 01.09.2022
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.2.4.1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5.3.1.1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру;
Сабақтың мақсаты
Сенің білетінің: мәтіндердің мазмұны, тақырыбы, кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдер; Сенің үйренетінің: ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру, қарапайым жоспар құру.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
1)Амандасу, оқушылардың көңіл күйін сұрау; 2)Оқушыларды түгендеу Қызуғышылығын ояту мақсатында «Өз есіміңнің бастапқы әрпінен басталатын хобби түрін атаңыз»
Мұғаліммен амандасу; Өткен тақырып бойынша өз ойларын айту; Сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой қосу
Оқушылардың көңіл күйін және сабаққа дайындығына қалыптастырушы баға беру: «Жарайсың, керемет», тбсс Балл қойылу ережесін айту
Оқулық
Сабақтың ортасы 10 минут
1)Бірлесіп орындалатын жұмыстарға берілген мәтіндік ақпараттармен танысады; Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру Үй тапсырмасын тексеру 8-тапсырма,82-бет Бейнематериал көрсету Ерекше хобби түрлері
1. «Хобби» деген сөздің мағынасын білесің бе? 2. Ұлы адамдардың хоббимен айналысқанын естіп пе едің? 3.Өзіңнің хоббиің не?
Анықтама бұрышымен таныстыру
Барлық оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтау Бейнематериал көреді.. Сұрақтарға жауап береді. Өз пікірлерімен бөліседі.
Бағалау критерийі ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады; берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады
Ноутбук https://youtu.be/QcwPW8Nok7
1. Ауызекі сөйлеу стилі тілдің негізгі қызметі қарым-қатынас жасау қызметінің жүзеге асуына байланысты. Бұл өте кең таралған функционалды стиль. Тұрмыста, отбасында, өндірістегі бейресми қатынастарда адамдардың еркін қарым-қатынас жасау саласын қамтамасыз етеді. Ауызекі сөйлеу стилі өте функционалды стильдерге, әсіресе олардың ауызекі түрлеріне ықпал жасайды: баяндама, дәріс, пікірталас, т.б. 2. Ауызекі сөйлеу стилі өзіндік ерекшеліктерін жасайтын айрықша белгісі жағдайға байланысты сөйлеу мәнері, эмоцияға қарай тілдік бірліктерін қолдану өзгешелігі болады. Бұл ерекшелігі ең алдымен, ондағы лексика-фразеологияда байқалады:
ауызекі сөйлеу стилі диалогке құрылады. Қатысушы екі адам. Интонация ерекше қызмет атқарады. Сөйлеу тілінің тағы бір ерекшелігі – монолог (бір кісінің сөзі көпшілік алдында сөйлеу, баяндама, дәріс, консультация);
ауызекі сөйлеу стилі ерекшеліктерінің екінші түрі онын эмоциялылығы, өйткені айтушы өз эмоциясын сол сөздің аясына сыйғызуға тырысады. Мыс., «Көбірек сөйлеп кетті» (бәсендеу түрі, бірақ эмоция сезіледі), «Мылжыңдап кеттің ғой!» (эмоцияның қатаң түрі);
ауызекі сөйлеу стилі әдеби кейіпкердің сөйлеу ерекшелігі мен мінезін таныту үшін ол өмір сүрген ортадағы жергілікті диалект сөздерді стильдік мақсатта әдеби қолданады;
ауызекі сөйлеу стилінде қыстырма, қаратпа, одағай сөздер жиі қолданылады. Мысалы, «Айналайын-ау, сені түсінеді деп айтып отырмын». Сондай-ақ сыйлау, құрметтеу, кішірейту, еркелету амал-тәсілдері көбірек пайдаланылады;
ауызекі сөйлеу стилінде тілдің көркемдегіш бейнелеуші тәсілдері де қолданылады (теңеу, эпитет, гипербола). Мысалы, «Өгіздей біреу алдымнан шыға келді»;
ауызекі сөйлеу стилі басқа стильдерден өзгешелігі мен ерекшелігі, ең алдымен синтаксистен сөйлем құрылысынан байқалады. Стильдің бұл түрінде сұраулы, лепті сөйлемдер қатысады. Диалогке құрылады. Ауызекі сөйлеу тілінің стилінде ой көбінесе дайындықсыз айтылады.